» Habeler  » Haberler
Kan

  

TURİZM HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI
 
TURİZM HAFTASI, KUTLAMALARI BAŞLADI…
Turizm Haftası, ilçemizde de düzenlenen etkinliklerle kutlanmaya başlandı… Atapark’ta gerçekleştirilen törenle başlayan Turizm Haftası programı 22 Nisan’a kadar devam edecek… Etkinlikler kapsamında 20 Nisan 2016 Perşembe günü “Kültür Turizmi Kapsamında Milas” konulu bir panel düzenlenecek…
Turizm konusunda toplum farkındalığını artırmak, doğal tarihi ve kültürel varlıkları sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımıza yönelik konuları turizmde değerlendirmek, turizm bilincini oluşturmak, iç turizmi canlandırmak ve Milas halkının turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamak amacıyla 18 -22 Nisan tarihleri arasında 41. Turizm Haftası kutlamaları başladı.
Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkan Vekili Zeynep Mat, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Muğla Üniversitesi Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu yöneticileri ve öğrencileri, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın seslendirilmesiyle başladı.
Genel amaç toplumda turizm konusunda farkındalığı artırmak…
Programın açılış konuşmasını yapan Milas Bodrum Havalimanı Kültür Merkezi ve Turizm Danışma Birimi Sorumlusu Ebru Ekici, Turizm Haftası’nın bu yıl 41ncisini kutladığımızı ifade ederek, “Turizm Haftası’nın genel amacı toplumda turizm konusunda farkındalığı artırmak, sahip olunan doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımızı sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda turizmde değerlendirmek, turizm bilincini oluşturmak, bölge turizmini canlandırmak ve halkımızın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamaktır. Ancak en asıl amacı ülkemiz için son derece önemli bir ekonomik potansiyel olan turizm sektörünün önemine vurgu yapmaktır” dedi.
Klasik ve Hellenistik Anadolu’da tek örneğini Milas barındırmaktadır…
Milas’ın Güllük ve Gökova körfezlerinde toplam 197 kilometre uzunluğunda kıyı şeridinin de olduğuna dikkat çeken Ekici;“Milas kıyı turizmindeki öneminin yanı sıra yüzyılın keşfi olarak adlandırılan “Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı” ile Antik dünyanın yedi harikasından biri sayılan ve günümüze “Mozole” kavramını taşıyan, “Halikarnas Mozolesi”nden daha erken bir dönemde, Klasik ve Hellenistik Anadolu’da tek örneğini Milas barındırmaktadır. Bu alandaki Milas Müze kompleksinin tamamlanması ile Milas sınırları içinde yer alan 27 antik kentin olması, var olan Türk ve İslam eserleri ile Milas’ın kültür turizmindeki önemi daha da artacaktır. Mağaraları, dağ-doğa turizmi, kırsal ve eko turizm alanları ile de Milas önemli bir turizm kenti potansiyeli taşımaktadır” dedi.
“Milas turizminin geliştirilmesi için yöresel yatırım, tanıtım ve pazarlama imkanları bir bütün halinde değerlendirilmeli ve dengelenmelidir” diyen Milas Bodrum Havalimanı Kültür Merkezi ve Turizm Danışma Birimi Sorumlusu Ebru Ekici, “bu yıl Turizm Haftasında bu değerlerimizi ön plana çıkarmak amacıyla zengin bir etkinlik programı hazırlanmıştır. Çarşamba günü şehit aileleri ve gazilerimiz için tekne turu ve antik kent gezisi, Perşembe günü turizm alanında uzman değerli akademisyenlerin katılacağı “Kültür Turizmi Kapsamında Milas” konulu panel düzenlenecektir. Ardından Çomakdağ geleneksel düğün programı, Cuma günü Ören - Alatepe Spor Şenliği ve Cumartesi de Milas Dağcılık Kulübü ve AKUT Milas Birimi eşliğinde Kapıkırı Doğa Yürüyüşü yapılacaktır” dedi.
Ekici, etkinliğe katkıda bulunan başta Milas Kaymakamlığıve Milas Belediye Başkanlığı olmak üzeretüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etmesinin ardından kürsüye Milas Belediye Başkan Vekili Zeynep Mat davet edildi.
Milas adı gittikçe markalaşmaktadır…
Katılımcılara ‘hoşgeldiniz’ diyerek konuşmasına başlayan Milas Belediye Başkan Vekili Zeynep Mat; “Burada bulunan tüm yönetici arkadaşlarımın bildiği gibi turizm ülkemiz, ilimiz Muğla ve ilçemiz Milas açısından son derece önemlidir. Turizmin ülkemize sunduğu değerin farkında olan büyük bir çoğunluk olsa da, turizmin önemini ve ilçemize sunduğu katkıları daha da vurgulamak ve anlatmak gerekmektedir. Her yıl turizm haftası etkinlikleri kapsamında bu algıyı ve bu farkındalığı vatandaşımıza duyuruyor olmak oldukça önemli. Ayrıca yine yıl içerisinde gerek belediyemiz olarak bizler, gerek Milas Ticaret ve Sanayi Odamız, gerekse Kaymakamlık Turizm Danışma Bürosu tarafından ilçemiz tanıtımını sürekli yapılmakta ve gittikçe Milas adı markalaşmaktadır. Ekonomiden kültüre, kültürden tarihe birçok alanı kapsayan geniş yelpazesi olan turizm biz yöneticiler tarafından desteklenmeli, vatandaşlarımız tarafından sahip çıkılmalıdır. Kutlama Haftası içeriği açısından dolu dolu hazırlanan Turizm Haftası Kutlama Komitesini tebrik ediyor, haftanın amacına ulaşmasını diliyorum” dedi.
Programın son konuşmacısı olarak kürsüye davet edilen Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın da günün anlam ve önemine dair yaptığı kısa konuşmanın ardından etkinlik Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi gösterisi ve Müzik Ritim Grubu tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisinin sonrasında ziyaretçilerin Atapark’ta kurulan stantları gezmesiyle sona erdi.
Panel; “Kültür Turizmi Kapsamında Milas”
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Milas Kent Konseyi tarafından ise 20 Nisan Perşembe günü saat 13.30’da Aşkıdil Akarca Toplantı Salonu’nda “Kültür Turizmi Kapsamında Milas” konulu bir panel düzenlenecek.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Çeken’in moderatörlüğünde gerçekleşecek olan panele konuşmacı olarak katılacak olan Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öcal Usta “Turistik Ürün Planlaması ve Milas”, Arel Üniversitesi Rektör Yardımcısı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derman Küçükaltan “Niçin Kültür Turizmi? Kim Kültür Turisti?”, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Demir “Milas Çok Kültürel Tarihi Dokusunun Turizm Potansiyeline Yansımaları” başlıkları altında sunumlarını yapacaklar.
 


Haber Tarihi: 18.04.2017

HaberlerMUĞLA SPOR'DAN ZİYARET

Muğla’yı Spor Toto 3. Lig 2. grupta temsil eden  Muğla Spor Futbol takımı başkan ve yönetim kurulu üyeleri Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret etti.
KORUMA İMAR PLANI ONAYLANDI

 Milas’ın imarı açısından geleceğe ışık tutacak çok önemli bir harita Muğla Anıtlar Kurulu Üyeleri, Şehir Plancısı ve Milas Belediyesi işbirliğiyle hazırlanarak, uzun süren bir çalışmanın ardından kar...

SPOR SALONU BASINA TANITILDI

PLAJLARDA SPOR ETKİNLİĞİ SONA ERDİ

 Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Milas Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Plajlarda Turizm ve Spor Etkinlikleri sona erdi.

ÖREN ALT YAPI PROJESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI.

MUSKİ ve Milas Belediyesi yetkilileri, Milas’ın turistik mahallelerinden biri olan Ören’de yapımı planlanan 45-50 milyonluk kanalizasyon projesi hakkında vatandaşlara bilgi verildi.
ÇALIŞMALAR YAZ SEZONUNDA HIZ KAZANDI

Milas Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını yaz sezonunda da devam ettiriyor.
AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI

ARENA’YA ÇİRKİN SALDIRI

KIRSAL MAHALLE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR.

 Milas Belediyesi kırsal mahallelerde başlattığı çalışmalarını sürdürüyor.Ovakışlacık mahallesinde kilit parke taşı döşeme çalışmaları sona ererken Fesleğen –Demirciler mahalleleri arası sathi asfalt ka...

SATHİ ASFALT VE RODMİX KAPLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.

MİLAS BELEDİYESİ KIRSALDAKİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Milas Belediyesi köyden mahalleye dönüşen kırsal alanlardaki üst yapı çalışmalarını devam ettiriyor.
AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

Milas Belediye Meclisi 7 Ağustos Pazartesi günü toplanıyor.
Belediye Başkanları’ndan Kamil Saka’ya destek

ÖREN’DE ENGELSİZ DUŞ VE SOYUNMA KABİNİ

Milas Belediyesi ilçe genelindeki engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırma adına yaptığı çalışmalara devam ediyor.
PEHLİVANLARDAN ZİYARET

PEHLİVANLAR BAŞKAN TOKAT’I ZİYARET ETTİ.


123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869