» Habeler  » Haberler
Kan

  

“ASLA PES ETMEK YOK”
 
Milas Kent Konseyi, “Bir Sevgi Yeter” başlıklı bir konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak katılan, aynı zamanda bir engelli olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ozan Bahar, müthiş hayat öyküsüyle herkesi büyüledi. ‘Asla Pes Etmek Yok’ diyerek başarının anahtarını mücadele azmi, sabır ve sevgi olarak aktaran Bahar; “Mücadele etmeniz için mutlaka bir sebep vardır. Benimkisi bir aşk hikâyesidir” diyerek, eşine duyduğu sevginin kendisini hayata bağlayan en önemli nokta olduğunu söyledi.
Milas Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen; Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Selami Şahin, ilçe genelindeki engelli vatandaşlarımızın eğitim gördüğü kurum ve kuruluşların yöneticileri, Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri, bazı mahalle muhtarları ve çok sayıda engelli yurttaşın katıldığı konferans, Aşkıdil Akarca Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.
Konferansın başlangıcında kısa bir konuşma yapan Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, bu tür toplantıların yapılmasındaki zorluklara değinerek; “Bazen toplantı günü ve saati uymuyor, kimi zaman ilgililere ulaşmakta zorlanıyorsunuz ama bunların hepsi bir kenara biz burada sayıya bakmaksızın bir tane engelli kardeşimize yaşama sevinci ve azmi aşılayabilmek adına bu tür organizasyonları önemsiyoruz. 
İlçemizde özellikle engelli yurttaşlarımızın her türlü ihtiyacının düşünülerek yapılmış, rahatlıkla ulaşabileceği bir toplantı salonunun eksikliği bugün bir kez daha gözler önüne serildi. Kent konseyi olarak ilçedeki yetkililere mutlaka bu durumu iletecek, düzeltilmesi ve eksikliğin giderilmesi için çaba harcayacağız” dedi.
Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Selami Şahin ise göreve gelişiyle birlikte birçok problemle karşı karşıya geldiğini, çözüm üretmekte kimi zaman zorlandığını ve kendilerine bu konuda çok fazla insanın da destek olmadığına dikkat çekerek; “Her şeye rağmen mücadeleye devam ediyoruz” dedi.
 
BAŞARILARLA DOLU MÜTHİŞ BİR HAYAT HİKÂYESİ…
 
Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra Güneydoğu’da görev yapan, defalarca çatışma ortamına girip çıkan ve daha sonra Muğla’ya ta tayin olan, Üsteğmen rütbesinde iken geçirdiği bir trafik kazası sonrası engelli olarak hayata devam eden, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ozan Bahar, aktardığı hayat öyküsüyle salondaki herkesi büyüledi.
Bir yıl hastanede yatarak tedavi gördüğünü, bu süreçte eşine duyduğu sevginin kendisine yaşama gücü ve azmi verdiğini belirten Bahar; “Benimkisi bir aşk hikâyesidir. Eşime duyduğum sevgi, beni hayata bağlayan en önemli güç olmuştur. Herkesin de hayata tutunmak, mücadele etmek için bir sebebi vardır. Bunlar dış motivasyondur. Önemli olan sizin bir inancınız, mücadele gücünüzün olmasıdır. Kaza geçirdikten sonra hayata küsmedim, neden benim başıma böyle bir şey geldi diye isyan etmedim. Artık orduda görev yapmam mümkün değildi. Dolayısıyla kendime bir yaşam kaynağı bulmam gerekiyordu. Bir kenarda oturamazdım. Mutlaka bir şeyler üretmeliydim. Kendime ve topluma yararlı bir birey olarak hayatıma devam etmeliydim. 
Bu nedenle önce araştırma görevlisi olarak üniversitede göreve başladım ve ardından yüksek lisans eğitimime başladım. Çok iyi bir dereceyle lisansımı tamamladım ve doktor ünvanı aldım. Ardından bir yıl sonra yardımcı doçent, bir yıl sonra da doçent ünvanını elde ettim. 2013 yılında ise profesör ünvanını aldım. Henüz 46 yaşındayım ve hayata dört elle sarılıyorum. 
Kendi yaşadığım zorlukları örnek alarak tüm engelliler için yılmadan, bıkmadan, usanmadan Muğla Belediye Başkanı, Muğla Valisi ve diğer yetkilileri sürekli rahatsız ettim. Onlara sorunlarımızı anlattım. Bu konuda bir hayli mesafe aldım. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir randevu talep ettim. Eğer görüşebilirsem, ülkemizdeki engellilerin yaşadığı zorlukları anlatma ve çözüm üretilmesi konusunda önemli bir işi daha başarmış olacağım.
Bu salonda bulunan ve basın mensubu arkadaşlarımız aracılığıyla tüm engelli kardeşlerime sesleniyorum: Asla ve asla pes etmeyin. Sesinizi tek başınıza ulaştıramıyorsanız mutlaka örgütlenin. Unutmayın ki başarının anahtarı; mücadele azmi, sabır ve sevgidir. Bulunduğunuz yerdeki kamu yöneticileriyle diyalogunuzu koparmayın. Bundan sonra ben de Milas’taki engelli kardeşlerim için elimden geleni yapacağım” dedi.
Konferansın sonunda Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat ve Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Selami Şahin, Prof. Dr. Ozan Bahar’a, teşekkür belgesi, teşekkür plaketi ve çeşitli yayın organlarından oluşan bir kitap serisi takdim ettiler.
Konferans, soru ve cevap bölümüyle devam ederken, Milas Belediyesi tarafından bir fuarda görülerek belediye bünyesine katılan, ‘Engelli Transfer Aracı’nın da tanıtımı yapıldı.
 


Haber Tarihi: 09.05.2017

HaberlerMİLAS’TA FENER ALAYI COŞKUSU

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen Fener Alayı yürüyüşünde tam anlamıyla coşku yaşandı.
SEFERİ RAMAZAN BEY AYAKTA ALKIŞLANDI

ÖREN MAHALLESİNDE KANO ŞENLİĞİ

 Ören Doğa Sporları Derneği (ÖRDOST) tarafından 19 - 20 Mayıs 2018 tarihlerinde Ören Ortaokulu Okul Aile Birliği ve Milas Belediyesi katkıları ile Ören Mahallesi’nde ‘ÖRDOST Çocuklar ile El Ele Kano...

2. İFTAR SOFRASI HACIAPTİ-GÜNEŞ MAHALLERİNE KURULDU

Milas Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen ve ilçenin 13 farklı mahallesinde kurulması planlanan iftar sofralarının ikincisi  Hacıapti-Güneş mahallerindeydi
19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

19 MAYIS KUTLAMASI

MİLAS BELEDİYESİNDEN DAR GELİRLİ AİLELERE YARDIM ELİ.

9. NEBİ USLU TİYATRO ŞENLİKLERİ 4. GÜNÜNDE

Fethiye Belediyesi Tiyatro Topluluğu Turgut Özakman´ın en popüler oyunlarından ´Resimli Osmanlı Tarihi´ oyununu sahneye taşıdı.
İLK İFTAR YEMEĞİ BURGAZ MAHALLESİNDEYDİ

Milas Belediye Başkanlığı geleneksel hale getirdiği iftar yemeklerine bu yıl Burgaz Mahallesi sakinlerine verilen yemekle başladı. 
ŞENLİKLERİN ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE SALON KAHKAHAYA BOĞULDU

9. Nebi Uslu Tiyatro Şenliklerinin üçüncü gününde sahne alan Menteşe Belediyesi Tiyatro Topluluğu tiyatro severleri kahkahaya boğdu.
AĞAOĞLU'NDAN 10 BİN FİDAN

8. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışmasında kazananlar belli oldu.

Milas Belediyesi tarafından Milas doğumlu ünlü karikatürist Turhan Selçuk anısına düzenlenen karikatür yarışmasında ödül almaya hak kazanan karikatüristler belirlendi.
9. NEBİ USLU TİYATRO ŞENLİĞİ DEVAM EDİYOR

Milas Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Nebi Uslu Tiyatro Şenliğinin ikinci gününde   sahnelenen “Yaşamın İçinden” adlı oyun beğeni topladı.
 
RAMAZAN AYI MESAJI

9. NEBİ USLU TİYATRO ŞENLİKLERİ BAŞLADI1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253545556575859606162636465666768697071727374757677787980818283848586