» Habeler  » Haberler
Kan

  

ÖREN ALT YAPI PROJESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI.
 
MUSKİ ve Milas Belediyesi yetkilileri, Milas’ın turistik mahallelerinden biri olan Ören’de yapımı planlanan 45-50 milyonluk kanalizasyon projesi hakkında vatandaşlara bilgi verildi.
Ören’in kronik hale gelen temel sorunlarından biri olan altyapı projesi için ilk adım atıldı.Proje onaylandıktan sonra 1 yıl içerisinde tamamlanıp hizmete sunulacak. Kalabalık bir katılımla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen önemli açıklamalarda bulundu.
Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Baki Ülgen ve kurum çalışanları, Milas Belediyesi Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat, Faik Karagöz, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Başkanı Suat Özcan Milas’a bağlı Ören Mahallesi’nde halkla bir araya geldi. Ören’in altyapısına ilişkin geniş kapsamlı bir kanalizasyon projesi hakkında bilgi vermeyi amaçlayan ziyarette, projenin uygulanacağı belirli noktalar gezildi. Daha sonra projenin tanıtılması ve projeyle ilgili fikir alışverişinde bulunulması için yetkililer Örenlilerle toplantı yaptı.
“Altyapısı olmayan hiçbir yerde kalıcı bir şey yapmak mümkün değildir!”
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, kentlerin öncelikle sağlam bir alt yapı üzerine kurulması gerekliliğine vurgu yaparak şunları kaydetti: “Ören için büyük önem taşıyan böyle bir projenin sona bağlanması ve hayata geçmesi için önemli bir gün. Kendi açımızdan bizim için öncelikle yönettiğimiz ve yaşadığımız kentlerin sağlam bir altyapı ve bunun üzerine oluşturulmuş sağlam bir üst yapıdan teşekkül etmesi gerekir. Altyapısı olmayan hiçbir yerde kalıcı bir şey yapmak mümkün değildir. Bu amaçla Ören’in bize bağlanmasından itibaren, Ören’e bir altyapı kazandırmayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yasal mevzuat çerçevesinde Milas Belediyesi olarak yetkiler bizden alınıp Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak MUSKİ’ye devredilmiştir. Biz sizler adına MUSKİ nezdinde işlemleri ve programları takip eden ve görüşlerimizi, isteklerimizi onlara ileten kişi veya kurum pozisyonundayız. Aynı zamanda Ören’in bir sakiniyiz. Bu nedenle sizlerle benzer konumda olduğumuzu da bu anlamda ifade edebilirim. Görevde olduğumuz sürece Örenimizin altyapı sorununu mutlaka ve mutlaka çözmek istiyoruz.”
ÖREN’E MAVİ BAYRAK YAKIŞIR
Ören’de yaşayan insanların özellikle son zamanlarda altyapı sorunu nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Başkan Tokat, Ören’in güzide bir turizm imajına yakışır yatırımların gelmesinin büyük önem taşıdığını ifada etti. 
“Biz buraya istiyoruz ki bir mavi bayrak alalım. Yani Ören Sahili mavi bayraklı sahiller kervanına katılsın. Bu sebeple daha böyle kapsamlı her yönüyle ele alınmış, bir proje üzerinde çalışmak, bizim de gönlümüz çok isterdi ama şu anda Ören’in durumu icabı biz çok fazla zaman kaybına tahammül edebilecek durumda değiliz.” diyen Tokat, planlanan kanalizasyon projesinde revize edilecek noktalara işaret ederek şunları aktardı: “Bu projede bizim de içimize sinmeyen bazı noktalar var. Örneğin bu proje, yağmur suyu hattını içermiyor. Bu sadece kanalizasyon projesi. Buraya bir yağmur suyu hattı ilavesi gerekiyor. Ancak o dahi hem kredi açısından hem de bu işin yürürlüğe girmesi açısından bayağı bir zaman alıcı etkiye sahip oluyor.  Hat var, terfi merkezleri var, arıtma tesisi var, bir bütün halinde programlanmış ama biz arazi üzerinde de proje üzerinde de incelemeler yaptık. Terfi hatları üzerinde değişmesi gereken yerler olabilir mi diye düşünüyoruz. Bizim yapacağımız bazı projelerin hayata geçmesi ve kalıcı olabilmesi için MUSKİ’nin yapacağı çalışma bizim için de önemli. Şu an için Ören’e verilebilecek en acil ve en iyi hizmetin bu altyapı sorununun çözmek olduğu bilinciyle, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Osman Gürün’e ve MUSKİ Genel Müdürümüze, Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine gösterdikleri hassasiyet nedeniyle teşekkür ediyorum.”
PROJEDE REVİZYON OLACAK
Tokat’ın ardından proje hakkında açıklamalarda bulunan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen,  Ören’in kanalizasyon projesi için 3 yıldır emek verildiğini belirterek, “Türkevleri ve Bozalan bölgesinde daha önce de bir defa toplantı yapmıştık. Bu Ören’de 3. toplantım. Kanalizasyon arıtma tesisi ve terfi istasyonlarının dizaynı ile ilgili ilk defa toplantı yapıyoruz. Ama bunun arkasında yaklaşık 3 senedir üzerinde durulan bir proje var. Sayın başkanın ifade ettiği gibi biz de bir altyapıcı olarak 10 numara bir proje diyemiyoruz. Ama elimizdeki olanaklarla yapabileceğimiz en iyi projelerden bir tanesi. İyileştirmeleri kendi aramızda tekrar görüştük. Bir önceki projede tekrar görüştük. Projede revizyonlar olacak. Bu proje süreci 2008-2009 yıllarında Ören Belediyesinin müraacatı ile İller Bankası tarafından yapılıyor. Bu projenin üzerinde İller Bankası onayı var. İller Bankasının onayı bir sonraki etapta bizim yararlanabileceğimiz bir boyut aldı. Bu proje iki defa revize ediliyor. Bir tanesi imar planındaki yeni gelen nüfus projeksiyonları ve yat marinanın gelmesiyle debisel anlamda arıtmanın büyütülmesi ve çapların büyütülmesi için revize ediliyor ve 2011 onaylı bir proje haline geliyor. 2011 yılında bu proje onaylanmış. Tabi nüfus projeksiyonları çok fazla değişkenlik göstermemiş.  Beklenildiği üzere gidiyor. İki kademe düzenlenmiş, birincisi 15 bin nüfus yatak sayıları falan var. 42 km kanalizasyon şebekesi 2 terfi bir arıtmadan oluşuyor.
2. kademe ise 49 km kanalizasyon şebekesi, yaklaşık 4 km kollektör hattından oluşuyor. 31 Mart 2014 sonrasında ise tabi Ören Belediyemizin hudutları bir belediye sınırlarıyla teşekkül ediliyordu. Artık Muğla bir bütün. Bütün şehrin 14 bin kilometrenin tamamının planlanması lazım. Plan revizyonunda ise bize Türkevleri ve Bozalan’daki sitelerin de kanalizasyon problemleri nedeniyle oraya da bir uç bırakılmış durumda. Sadece rehabilitasyon gereken o bölge çünkü o bölgedeki sitelerimizin de sıkıntıları var malum. Çevreyi sadece ören kirletmiyor. Sahil şeridindeki hepsi bizim hepimizin hassasiyetini taşıyor. Dolayısıyla o bölgeye revizyon gerekiyor.” diye konuştu.
İkinci etap sözleşmesi eylül ayında imzalanacak.
Dünya Bankası kredisinde çok hassas kriterlerin söz konusu olduğuna dikkat çeken Ülgen, “Burada kurulacak olan terfi istasyonları, daha önce birkaç arkadaşlarımızla muhtarımızla konuştuğumuzda bunların özel yapımı istendi. Özellikle bugün gittiğimiz terfi istasyonlarımızın bir tanesi Milas Belediyesi’nin biri de Büyükşehrin, ikisinin de mülkiyet sorunları yok. Dolayısıyla dünya bankası fizibilitesini sunduğumuzda karşımıza şöyle bir şey çıktı: Proje hazır.  Fizibilitesini yaptık, ikinci etabında onayını aldık. Tabi şikayetlerin üzerine gidildiği zaman bu projeyle ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Bu projeyi bakın tekrar. Çevre etki değerlendirmesinde bir negatifliği var mı? Revizyona gereği var mı?’ dediğinden bir bilgilendirme de yapalım diye konuştuk. Çünkü bunun Dünya Bankası ikici etap sözleşmesi eylül ayında imzalanacak. Yani bu kredi onaylanıp bu işleme tesis edilecek. Bundan sonra bu işlemin geri dönüşü olmayacak.” dedi. 
 “Dünya Bankası kredisinde çok hassaslar. Çevresel etkilere çok önem veriyorlar. Her türlü konuda çamurundan, suyundan, gazından her şeyi değerlendirerek bu işi yapıyor. Revizyonu zaten isteyeceklerdir. Biz tesisi kurduktan sonra faaliyet belgesi de alacağız. Bunun da belli bir standartı var. Dünya bankası bu konuda daha katı.” diyen Ülgen, daha önce kredi kullanılan projelerden örnek vererek , Dünya Bankası’nın Ören’deki proje için kredi kullanılmasını olumlu karşıladığını söyledi.
Bilgilendirme toplantısı soru ve görüşlerin dinlenip cevaplanmasının ardından sona erdi.
 


Haber Tarihi: 09.08.2017

HaberlerİSPANYADA TÜRK MUTFAĞI TANITILACAK

Milas Kent Konseyi’nin organizasyonuyla düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan ARAGELA’nın Türkiye Başkanı Şef Ahmet Çetin, yöremizin yemek kültürünün oldukça zengin olduğunu bel...

MİLAS BELEDİYESPOR 1. LİG’TE

Türkiye Voleybol 2.lig 1.grupta mücadele eden ve bugüne kadar önüne gelen engelleri birer birer aşan Milas Belediyespor erkek voleybol takımı birinci lige çıkmayı başardı.
BAŞKAN TOKAT TAŞERON İŞÇİLERİ BİLGİLENDİRDİ.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ,Belediyenin çeşitli birimlerinde çalışan taşeron işçilerle bir araya gelerek yaşanan süreç hakkında bilgi aktardı.
AFRİN'DEN BAŞKAN TOKAT’A SELAM VAR

 Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bölücü terör örgütlerine yönelik Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bölgede görev yapan Mil...

KİTAP KAMPANYASINA BAŞKANDAN DESTEK..

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat Ekinanbarı mahallesi İlkokulunda oluşturulacak çocuk kütüphanesine kitap bağışladı.
VETERANLAR KUPAYI BAŞKANA HEDİYE ETTİ.

MİLAS BELEDİYESİ CAMİLERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR.

MİLAS BELEDİYESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINI UNUTMADI

Başkan Tokat’ın talimatı ile oluşturulan 4 ayrı ekip Milas geneli ve tüm Kırsal mahallelerde görev yapan sağlık çalışanlarını ziyaret etti.
14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

"Çağdaş bir toplumda bireylerin sağlık ihtiyaçlarının ve sorunlarının çözülmesinde gece-gündüz demeden büyük özveriyle çalışan doktorlarımız ve bütün sağlık çalış...

MİLAS’TA SEZONUN SON DEVE GÜREŞİ YAPILDI

KADINLAR VOLEYBOL TURNUVASI SONA ERDİ

GALİNA VALE BÜYÜLEDİ

 Milas Belediyesi organizasyonu ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde Milaslı kadınlarla buluşan dünyaca ünlü gitarist Galina Vale performansı ile salonu dolduranları büyüledi.

MİLAS BELEDİYESPOR ADIM ADIM 1. LİGE

 TVF Erkekler Voleybol 2.Ligi 1. Grup´ta ikinci olarak Play Off Yarı Final Grup maçlarına katılmaya hak kazanan Milas Belediyespor, Elazığ etabında oynadığı maçları rahat geçti. ilk maçında Mardin temsilcisi ...

BAŞKANDAN KADINLARA ÇİÇEK

 Milas Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile Milas genelinde tüm kadınlara gün boyunca çiçek dağıtımı yaptı. Milas Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğ&u...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Milas Belediye Başkanı  Muhammet TOKAT 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172737475767778798081