» Habeler  » Haberler
Kan

  

KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI
 
KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI
Milas Belediye Meclisi Kasım ayı Olağan Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Mecliste, Boğaziçi Mahallesi’nin revizyon planı değişikliği konusuna açıklık getirildi
Milas Belediye Meclisi, dün saat 14.00’te Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Salonu’nda 10 ana 3 de ek gündem maddesini görüşerek Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı gerçekleştirdi. 
Meclis gündeminin 10/13 maddesinde yer alan , “İlçemiz Boğaziçi Mahallesi Köy Gelişme Planları ile ilgili Belediye Meclisimizce alınan 07/12/2011 tarih 2011/242 sayılı Meclis kararının iptal talebinin görüşülmesi ile ilgili hazırlanan İmar Komisyon Raporunun görüşülmesi” ile ilgili madde okundu. Rapor sonrasında meclis  komisyona,  konunun daha kapsamlı araştırılması için 1 ay ek süre vermeyi kararlaştırdı. 
Meclise gelen Boğaziçi Mahallesi Muhtarı İbrahim Köksal ve yaklaşık 80 mahalleli, gündem maddesi kararının ardından söz hakkı istedi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, meclis gündem maddelerinin tamamlanmasının  ardından konuyla ilgili konuşma yapacağını kaydetti.
EVSEL KATI ATIK ÜCRETİ BELİRLENDİ
Ana gündem maddelerinin ardından ek gündem maddelerine geçildi. Ek gündem maddesinde yer alan 1. ve 2. maddeler imar komisyonuna havale edildi. Ek gündemin 3. maddesinde yer alan “2018 Mali Yılı Evsel Katı Atık Gelir Tarifelerinin belirlenmesi” ile ilgili hazırlanan rapor görüşüldü. Buna göre, 2018 Mali Yılı Evsel Katı Atık Gelir Tarifeleri ‘ne özkaynak getirisi hesaplandı. Toplam evsel katı atık maliyeti 14 milyon 303 bin 762,26 lira belirlenirken, özkaynak getirisinin %3,83’ü 547 bin 834, 09 lira olarak hesaplandı. Toplam sistem maliyeti, 14 milyon 851 bin 596, 35 kuruş oldu. Toplam sistem maliyetinin baz alındığı hesaplamada, buna göre uygulanacak katı atık tarife ücreti şöyle oldu; Mülga köy yerleşik alanındaki konutlarda bağımsız bölüm başına 8.17 TL, indirimli meskenler 4.09 TL, eğitim kurumları öğrenci başına 0,73 TL, resmi kurumlar idari binaları kişi başı 6,61 TL, sanayi alanları kişi başı 20,83 TL, özel okullarda öğrenci başı 1,58 TL, 4 yıldız ve üstü konaklamalarda yatak başı 11,04 TL, 4 yıldız hariç diğer konaklamalarda  yatak başı 5,52 TL, devlet hastaneleri yatak başına 14,35 TL, özel hastaneler yatak başına 20,83 TL, restoranlar metrekare başına 1,25 TL, büfeler metrekare başına 0,63 TL, depolar metrekare başına 0,40 TL, bankalar vb. metrekare başına 0,75 TL, otoparklarda araç başına 6,00 TL, tekne vb. tekne-yat başına 25,00 TL, pazaryerinde metrekare başına 6,85 TL, düğün salonları aylık 250 TL, bensiz istasyonları aylık 250 TL, zeytinyağı fabrikaları aylık 108,33 TL.
AK PARTİ’DEN İNDİRİM TALEBİ
Komisyon tarafından belirlenen tarife ücretlerinin okunmasının ardından AK Parti Grubu Başkanı Levent Akyer, kırsal mahallelerde uygulanacak olan tarifeye karşı çıktıklarını ve tarifenin %50 indirimli olarak revize edilip yeniden değerlendirilmesini istedi. AK Parti Grubu’nun kırsal mahallelerden toplanacak olan evsel katı atık maddeleri tarifesinde %50 indirimi önergesini meclise sunan Başkan Tokat, oylama yaptı. Gerçekleştirilen oylamada, AK Parti Grubu’nun %50 indirim talebi, 4 ret oyuna karşı oy çokluğuyla reddedildi.
Tarife ücretinin kabul edilmesinin ardından Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı sona erdi.
Meclis toplantısının sonlanmasının ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Boğaziçi Mahallesi’nde yaşanan imar revizyon plan değişikliği konusunu ele aldı. Başkan Tokat’tan söz hakkı isteyen Boğaziçi Mahallesi Muhtarı İbrahim Köksal, revizyon planı değişikliği nedeniyle mağdur olan mahallelinin durumunu meclis üyelerine ve Tokat’a anlattı.
“ARTIK TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”
Muhtar Köksal, Kıyı Kanununa göre 20 metre olan kıyı kenar şeridini 100 metre olacak şekilde revizyon plan değişikliği konusunda oldukça mağdur olduklarını iletti. Köksal, 7 yıl önce Boğaziçi’nin imarının meclis kararıyla hiçbir gerekçe gösterilmeksizin durdurulduğunu kaydederek: “Boğaziçi Milas’ındır. 7 yıl önce Boğaziçi’nin imarının meclis kararıyla hiçbir gerekçe gösterilmeksizin durduruldu. Boğaziçi’nin bulunduğu yerde imar planının uygulandığı yerde yerleşim alanı o dönemde alınmamış. 2011’den bu yana ruhsat verilemiyor, ticaret yapılamıyor. Ben buranın muhtarıyım. Bizler, bu mahalleden sorumluyuz. Boğaziçililer durumdan çok mağdur. Vatandaş çocuğuna ev yaptıramıyor, ticaret yapamıyor. 3 mahkeme kararı alındı. Danıştay kararı da çıktı. Artık Boğaziçililerin tahammül sınırı aştı. Sizler, bizleri mağdur etmeyecek şekilde; o dönemde köy yerleşik alanı sınırları belirlenmediyse, yeniden uydu fotoğraflarıyla bir şeyler yapılabilir. Biz sevinçli haberi almak için geldik, yeniden buruklukla evimize döneceğiz. 1950’li yıllarda buranın yerleşim planı var. Kimseyi kırmak istemiyoruz. Bulunduğumuz yerde Kıyı Kenar Kanununa göre 50+50 planı uygulandığı zaman, bulunduğumuz köy yok olacak.” dedi.
“ÖNCE ESKİYİ KURTARALIM”
Tokat, Köksal’ın konuşmasının ardından 50+50 planını uygulamamak gibi bir şansı olmadıklarını değinerek: “Bu ülkenin bir Kıyı Kanunu var. Burada 50+50 uygulanıyor. Muhammet Tokat’ın bunu uygulamamak gibi bir şansı yok. Milleti yanlış yönlendiriyorsunuz. Biz 1950’li yıllarda yerleşim alanı olduğunu biliyoruz. Kanunda, Kıyı Kanunundan önce kıyı ve yer tespiti var mı, imar planı var mı ona bakıyor. Boğaziçi’nin yok. Kıyı Kanunu yürürlüğe girmeden önce yapılmış bir kıyı tespiti planı yok. Ortada bir sorun var ve bu sorunu hep birlikte çözeceğiz. Alınacak karar yeni bir karar değildir. Biz mahkeme kararlarına göre karar alıyoruz. Benim yapılaşma imarı, ruhsatı vermem mümkün değil. Biz revizyon yapacağız. Sizin kavganız, yeni binaları yapamamakla ilgili. Haklısınız. Tabi ki bu bir problem ama benim birinci önceliğim, Boğaziçi’nin eski yerleşim alanını kurtarmak. Eskiyi kurtaramadıktan sonra, köye yenisini yapmışsın neye yarar. Önce eskiyi kurtaralım. Bu konuda sizlerle beraberim. Bu ülkenin kanunları var ve o dönemde eksik bırakılmış şeyler var. Biz bu işi kökten çözmek istiyoruz. Bu yürüttüğümüz çalışmalarda; planlama yetkisi İlçe Belediyesinden alınıp Turizm Bakanlığına geçti ardından Muğla Büyükşehir Belediyesine devredildi. Konu, Muğla Büyükşehir Belediyesinde ve biz bu konunun takipçisiyiz. Bu iş nihayete erdiğinde Boğaziçililerin bir imar planı olacak. Durdurma kararı için biz 6 ay tartıştık. Bu karar kolay değildi. Ama revizyon yapmamız gerekiyordu. Gecikme, Milas Belediyesinin inisiyatifinde değildir. Biz buranın Muğla Büyükşehir Belediyesine devredileceğini öngöremezdik. Mevzuat çerçevesinde olması gereken budur.” dedi.
Tokat’ın konuşmasının ardından Boğaziçi halkı, sorunlarını ve isteklerini aktardı. 
Tokat, Boğaziçi’nin sorununu ortadan kaldırmak için yol olarak revizyon değişikliğini uyguladıklarını söyledi. Karşılıklı görüş, alışverişlerinin ardından meclis toplantısı sona erdi.
 


Haber Tarihi: 07.11.2017

HaberlerBAŞKAN YARDIMCISI MAT PAZARI ZİYARET ETTİ.

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ BAŞKAN TOKAT’I ZİYARET ETTİ.

 
Fırat Altan’ın ardından Vergi Dairesi Müdürü olarak Milas’a atanan Mehmet Raci Usta Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı ziyaret etti.
ŞAMPİYON MARMARİS BELEDİYE VETERAN SPOR..

ŞAMPİYON MARMARİS BELEDİYE VETERAN SPOR..
ENGELLERİ KONSER İLE AŞACAKLAR.

Milasta yaşayan görme engelli vatandaşlar Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat’ı makamında ziyaret etti.
ARAKAN'A SAHİP ÇIK

MUĞLA VALİLİĞİ İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN MYANMAR´IN ARAKAN EYALETİNDE YAŞAYANLARIN İNSANİ İHTİYAÇLARININ KARŞILANABİLMESİ İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILMIŞ OLDUĞU BİLDİRİLMİŞ OLUP , KAMPANYAYA Aİ...

...

10 KASIM MESAJI

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat  10 Kasım Atatürk’ü anma günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Tokat Mesajında şu ifadelere yer verdi.
MİNİKLER KENDİ ÇİÇEKLERİNİ YETİŞTİRECEK.

SİNAN MEYDAN MİLAS’LILARLA BULUŞTU

Tarihçi-Yazar Sinan Meydan Milas’ta söyleşiye katıldı.
DEVECİLER BAŞKAN TOKAT'A TEŞEKKÜR ETTİ.

 Selimiye  Deveciler Derneği ,Başkan Tokat’ı makamında ziyaret etti.

KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI

KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI
SİNAN MEYDAN SÖYLEŞİSİ

Tarihçi ve yazar Sinan Meydan, Milas’ta söyleşi düzenleyecek.
İLÇE HIFZISSIHHA KURULU KARARLARI

KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

Milas Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısı 6 Kasım Pazartesi günü yapılacak.
BAŞKAN TOKAT ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından İlçe genelinde başlatılan caddelerin yol ve kaldırım yenileme çalışmalarını yerinde inceledi.


12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758596061626364656667686970717273