» Habeler  » Haberler
Kan

  

OLAĞAN SEÇİMSİZ GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI
 
Milas’ta yaşanan sorunların etkin bir şekilde çözüme kavuşturulması ve sorunlarla ilgili kamuoyu oluşturulması adına son dönemde ciddi çalışmalara imza atan Milas Kent Konseyi, Olağan Seçimsiz Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi.
 
Bugün  saat 10.00’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda düzenlenen genel kurul toplantısına ; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat muhtarlar ve vatandaşlar katılım gösterdi.
Toplantı, Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük’ün,Gülden Sökelioğlu’nu divan başkanı, Ali Ayaz’ı başkan yardımcısı, Ahmet Özakcan’ı da divan kurulu sekreteri olarak önermesiyle başladı. Önerinin kabul edilmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
Daha sonra Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, kent konseyinin yapısı ve konseylerin kentler için önemine değindi. Günlük, Göreve geldikleri süre içerisinde gerçekleştirdikleri faaliyetleri slayt sunumu ile salonda bulunanlara anlattı.
 
Günlük ayrıca  Milas Kent Konseyi olarak ileriki süreçte Milas’ın en büyük sorunu haline gelen Hava Kirliliği,Otopark ,Çevre Yolu,Milas Koruma amaçlı İmar Planı,Kentsel Dönüşüm,Deprem Risk Raporu,Milas’a Doğal Gaz Getirilmesi gibi konular hakkında gerekli çalışmalar yapacaklarını bunun içinde Muğla Milletvekilleri ile toplantılar gerçekleştirip gerekli desteği almayı amaçladıklarını söyledi.
Günlük’ün konuşmasının ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Toplantıda söz alan vatandaşlar genellikle hava kirliliğine değindi.
 
Dilek ve temennilerin ardından kürsüye gelen ve Milas Kent Konseyi’nin çalışmalarına destek verdiklerini ve konseyin çalışmalarıyla gurur duyduklarını ifade eden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat konuşmasında şunları kaydetti: “Milas Kent Konseyine çalışmaları için teşekkür ediyorum. Her geçen gün artan katılımlarla da büyüdüğünü görüyoruz. Milas Belediyesi olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyor ve Kent konseyine her anlamda önem veriyoruz. Kentin sorunlarının ya da çözümlerinin konuşulmasında ve tartışılmasında bir baskı unsuru oluşturması açısından bu kuruluş büyük önem arz ediyor. Onlar toplum adına her hangi bir siyasi ya da şahsi bir çıkar gütmeden, tamamen demokratik bir ortamın yaratılması için mücadele yürütüyorlar. Ben başta başkanımız olmak üzere yöneticilerimizi ve üyelerimizi kutluyorum”.
 
TÜRKİYENİN EN KİRLİ HAVASI MİLASTA
 
Milas’ın Türkiye genelinde en kirli havaya sahip olduğunu belirten Başkan Tokat bunun nedeninin ise fosil yakıt olduğunu kaydetti. Milas’ın kurtuluşunun doğal gaz olduğunu, ama bu yapılana kadar acil olarak kömür yakılmasını yasaklamak olduğunu söyleyen Tokat şunları kaydetti.
“Aydın karpuzlu sınırında Doğal gaz vanasını taktırdık. Ancak bilindiği gibi Botaş Ticari bir kuruluş ve kar zarar oranlarına göre hareket ediyor. Yapılan görüşmelerde sadece Milas’a doğal gazın getirilmesinin söz konusu olmadığını ancak Bodrum ile birlikte getirilmesinin mümkün göründüğünü söylediler. Fakat Bodrum doğal gaz istemiyor. Çünkü onlar kömür yakılmasını yasakladı ve rahat ettiler.Yinede bizlerin doğal gaz konusunda çalışmalarımız sürüyor.
 
Kent Konseyi başkanımızın değindiği diğer bir konu ise Çevre Yolu projesi. Geçtiğimiz günlerde Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından Didim Kavşağı ile Beçin Kavşağı arası çevre yolu projesinin ihalesi tamamlandı ve yüklenici firma çalışmalarına başladı. Umuyorum ki en kısa sürede çalışmalar tamamlanacaktır. Şu an için büyük sorun olarak görülen Çevre yolu kenarlarına park eden Tırlar var. Bizim bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Tır sahibi firmalara gerekli önerileri yapıyoruz. Ancak onlar bizlerden tır parkı yapmamızı istiyorlar. Ancak Ticari firma olan ve bu tırlardan para kazanan işletmelerin kendi tır parklarını oluşturması gerekli. Milas Belediyesi bu firmalara tır parkı yapmak zorunda değil. Önümüzdeki günlerde bu konu için Milas Kaymakamlığımız öncülüğünde gerekli toplantılar yapılacak.
Milas’ta bir de otopark sorunu var. Ancak son günlerde her ne kadar bende karşı çıksam da  Muğla Büyükşehir Belediyemizin başlattığı yollardan otopark ücreti alınması sonrası şehirde bir rahatlama oldu.Artık vatandaşlarımız o bölgelere araçlarını park edemiyor. Bilindiği gibi  en fazla araç trafiği yine Milas’ta.Milas merkez nüfusu 55 bin ve Milas’ta 50 bin araç trafikte tescilli görünüyor. Milas Belediyesi olarak Belediyemize ait birkaç yeri Büyükşehir Belediyemize devrettik, ve buralar otopark olarak düzenlenecek. Muğla Büyükşehir Belediyemizin üzerinde çalıştığı Muğla Ulaşım planı da çok yakında hayata geçecek. Kırmızı,sarı ve yeşil noktalar belirlendi, Örneğin kırmızı noktalara araç ile giriş yapılamayacağı gibi sarı noktalarda belli süre giriş çıkış yapılabilecek.Bu çalışma yakında hayata geçirilecek ve Milas trafik açısından rahat bir nefes alacak.
 
Koruma amaçlı imar planımız geçtiğimiz günlerde Koruma Kurulu tarafından kabul edildi. Bu Milas için önemli bir gelişme.Bir çok mahallemiz bu imar planını bekliyordu. Hazırlanması bir buçuk yıl, onaylanması ise bir beş yıl sürdü. İmar planımız  ve yine bizim için önemli olan Boğaziçi mahallesi Kıyı Kenar sorunu Muğla Büyükşehir meclisimizde. Umuyorum en kısa süre içerisinde onaylanacaktır.
 
Milas birinci derecede deprem bölgesi içerisinde, Köşk mahallemizde Türkiye’de görülen fay hatlarından daha değişik bir fay hattı var. İzmir Dokuz Eylül Üniversitemiz ve Jeoloji Mühendisleri odamız ile ortak bir çalışma içerisindeyiz. Bölgemizde kapsamlı bir araştırma yapıyorlar. Deprem gerçeği ile karşı karşıya iken artık şehrin ovaya değil de sodra dağına doğru kayması gerekmektedir. Belediye olarak bizde artık ovalarımıza imar vermiyoruz. Sodra dağımızın cazibe merkezi olması ve halkımızın buraya yönelmesi adına Büyükşehir Belediyemize 26 dönüm araziyi devrettik. Büyükşehir belediyemizde bu alana güzel bir seyir tepesi projesi uygulayacak.Sodra dağına doğru şehirleşmemiz hem deprem riskini azaltacak hem de hava kirliliği oranını düşürecektir” dedi
 
Başkan Tokat son olarak Kent Konseyi Başkan ve Yürütme kurulu üyelerine teşekkür ederek Milas Belediyesinin Kent Konseyine her anlamda destek vereceğini belirtti.
Olağan Genel Kurul Divan Başkanı Gülden Sökelioğlu’nun katılımcılara teşekkür etmesinin ardından sona erdi.
 
 
 


Haber Tarihi: 06.12.2017

Haberler



7143 SAYILI YAPILANDIRMA BAŞVURULARI BAŞLADI.

 7143 SAYILI YAPILANDIRMA BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ.

TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU LİGLERDEN SORUMLU ASBAŞKANI AHMET GÖKSU’DAN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET

 TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU LİGLERDEN SORUMLU ASBAŞKANI AHMET GÖKSU’DAN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET

MİLAS FENERBAHÇELİLER GRUBUNDAN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET…

 MİLAS FENERBAHÇELİLER GRUBUNDAN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET…

GÜLLÜK’TE YENİ HANIMELİ PAZARI.

 GÜLLÜK’TE YENİ HANIMELİ PAZARI

Milas Bel...

KAMOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR…

 KAMOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR…

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

DİBEKLİHAN’DA MİLAS TANITILDI

 DİBEKLİHAN’DA MİLAS TANITILDI

10-14 Temmuz 2018 tarihlerinde Muğla Günleri kapsamında düzenlenen Milas Gecesi bu akşam saat:20.45'te Bodrum Dibeklihan'da yapılacaktır.

...

YENİ MİLASPOR KULÜBÜ YENİ YÖNETİMDEN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET

 YENİ MİLASPOR KULÜBÜ YENİ YÖNETİMDEN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET

TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI.

 TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI.

Milas Belediyesi Temmuz ayı ola...

Milas Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı 6 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilecek.

 

Milas Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı 6 Temmuz Cuma g&...

DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI GÜLLÜK'TE KUTLANDI.

 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Güllük’te kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 92. yıldönümü dolayısıyla Güllük’te renkli kutlama etkinlikleri düzenlendi. 
Milas Belediyespor voleybol takımından yeni transferler.

Bu yıl Türkiye Voleybol 1. Ligine yükselen Milas Belediyespor, altı yeni ismi transfer etti.
3 MAHALLEYE YENİ PARK

Milas’ta yeşil alan ve yeni çocuk parkları çalışmalarını sürdüren Milas Belediyesi, Kandak,Yoğunoluk ve Burgaz mahallelerine yeni parklar kazandırdı.
DEMOKRASİYE ENGEL YOK



12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758596061626364656667686970717273747576777879808182838485868788