» Habeler  » Haberler
Kan

  

Milas Belediyesi'nden Coronavirüs Tedbirleri
 

Koronavirüs salgının önlenmesi amacıyla alınan çok sayıda tedbirler konusunda sosyal medyadan canlı yayınla detaylı açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, vatandaşlara tedbirlere uyulması ricasında bulunarak bazı semt pazarlarının kapatıldığını, ilçe genelindeki bankların kaldırılacağını, toplu alanlarda termal kamera ve ısı ölçerle kontrol yapılacağını duyurdu. 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı’nın başkanlığında koronavirüs ile acil mücadele konusunda bir eylem komisyonu kurulduğunu ve komisyonca yeni kararlar alındığını açıkladı. Başkan Tokat, Milas Belediyesi’nin sosyal medya hesabından da canlı yayınlanan açıklamada, koronavirüs mücadelesinin ciddi olduğunun altını çizdi.

 

HASSASİYET EN ÜST SEVİYEDE!

 

Başkan Tokat, “Koronavirüs ile mücadele sürecinin ciddi olduğunu ve bu anlamda da hassasiyetin en üst seviyede tutulması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bütün dünyayı saran ama hep birlikte hareket ederek mücadele etmemiz gereken bir durumu yaşıyoruz. Tedbirleri alırsak virüsü hep birlikte yenebileceğimizi hatırlamamız gerekiyor. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın hassasiyetle tüm tedbirleri almaya ve belirtilen kurallara uymaya özellikle davet ediyorum. Sürecin ne kadar devam edeceği bizlerin toplum olarak, bireysel olarak aldığı tedbirlere bağlıdır. Bu konuda gerek Sağlık Bakanlığımız, valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız, belediyelerimiz ve devletin değişik kurumları, STK’lar yapılması gerekenlerle ilgili gerekli kuralları sık sık paylaşıyorlar. Biz de bunu belediye olarak sosyal medya ve basın yoluyla vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Temel kural, hijyene önem vereceğiz yakın temaslardan kaçınacağız ve elzem olmadığı sürece mümkün olduğunca evimizden çıkmayacağız. Özellikle yüksek yaş grubundaki yurttaşlarımızın bu konuda daha da hassas davranmaları gerekiyor. Virüs güçlü olabilir ama bizim alacağımız tedbirler daha güçlüdür. Gerektiğinde eldiven ve maske kullanarak mümkün olduğunca yakın temastan kaçınarak, toplu alanlarda bulunmamaya özen göstererek basit yöntemlerle etkili tedbirler almamız mümkün.” diye konuştu.

 

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE KOMİSYONUNUN KARARLARI

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, koronavirüsle ilgili alınan yeni tedbirler konusunda madde madde açıklama yaptı.

 

Milas halkına bu mücadele konusunda büyük görev düştüğünün altını çizen Başkan Tokat, açıklamasında şu kararları duyurdu:

İlk baştan bu yana kamusal alanlarda gerekli hijyen koşullarını oluşturmak için belediyemiz var gücüyle çalışıyor. Bu noktada her gün amansız ve eksiksiz bir mücadele içindeyiz.

 

Gerek personel gerekse de hizmet binalarımıza dönük olarak uygulamakta olduğumuz bazı tedbirlerimiz var.

 

Belediyemizde virüsle acil mücadele konusunda bir eylem komisyonu oluşturduk. Başkan yardımcımız Mehmet Çayırlı başkanlığında komisyonumuz Süleyman Karatoprak, Cemal Çelikdemir, Sinem Kılıç, Tuncay Topuz, Arda Varol, Ayhan Samyürek, Halil Erol’dan oluşuyor. Bu komisyonumuz yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili alınacak karar ve tedbirlerle ilgili düzenli olarak çalışıyor.

 

Bu komisyonumuza bağlı olarak belediyemizde bir eylem planı oluşturularak çalışmalar koordine edilecek.

 

En baştan bu yana belediyemiz olarak tüm toplu etkinlikleri iptal etmiştik. Ayrıca, çalışanlarımızdan, 12 yaşından küçük çocuğu olan kadın personellerimize izin vermek suretiyle onların tatildeki çocukları ile ilgilenme fırsatı verdik. Şimdi almış olduğumuz karara göre birimlerimizde personel eksiltmesini sağlamak amacıyla, işler aksamayacak şekilde dönüşümlü olan diğer personelimizi de izinlerini kullanmak suretiyle yoğunluğu azaltacağız.

 

Personel ve vatandaşlarımız için belediyemizde ateşölçer ve termal kamera sistemine geçiyoruz.

 

Başta, belediye hizmet binası olmak üzere kamu kurumları, umumi tuvaletler, sanayi siteleri, pazaryerleri, eczaneler gibi topluluk alanlarını Milas Belediyesi olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi koordinasyonuyla dezenfekte ediyoruz. Vatandaşlarımızdan da dezenfekte işlemlerini yapmak için evlerinden talepler gelmekte. Biz öncelikle kamusal alanlarda hizmet vermekteyiz. Ancak vatandaşlarımızın kendi özel alanlarında hijyen kurallarını kendilerinin uygulaması gerekiyor. Belediyelerin tek tek evlere girerek hijyen yapmaları mümkün değil.

Bugün itibariyle ekiplerimiz dezenfeksiyon işlemlerini sürdürüyor.

 

Bugün itibariyle caddelerimizde, belediye araçlarımız vasıtasıyla dezenfekte çalışmalarını başlatıyoruz.

 

Pazartesi gününden itibaren pazaryerleri ile ilgili bazı kararlar aldık. Pazartesi gününden itibaren, Salı pazarı ve cumartesi Pazarı ile belde pazarlarımız dışındaki tüm pazarlar kapanacak. Bu pazarlar dışındaki faaliyetler durdurulacak.

 

Açık olan pazaryerlerinde bazı temel kuralları hassasiyetle takip edeceğiz. Belediye olarak, açık olan pazaryerlerinde vatandaşların her girişinde dezenfekte edici malzemeler vereceğiz. Aynı zamanda maske ve eldiven dağıtacağız.

 

Pazaryerlerinde gıdalar kesinlikle poşet içinde satılacak. Vatandaşlarımızı ve esnafımızı hassasiyete davet ediyoruz. Bunu sıkı şekilde takip edeceğiz.

 

Önümüzdeki süreçte sesli ilan ve billboardlar vasıtasıyla vatandaşlarımızın önlemleri hassasiyetle takip etmesi için duyuruları yapacağız. El ilanları ve sosyal medyayı da kullanacağız.

 

Pazaryeri ve caddelerdeki banklarımızı kaldırıyoruz.

 

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle faaliyetleri durdurulan işletmelerin ve ayrıca İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan karara göre durdurulan işletmelerin tebliğ ve denetlemelerini takip ediyoruz.

 

Sadece kapatma işlemi değil, hijyen konularında ve fiyat spekülasyonları konusunda denetimler sürüyor.

Mahalle muhtarlıkları ve belediyemiz bünyesinde kurulan eylem komisyonunun program ve girişimleriyle diyaloglara girilerek yaşı ilerlemiş hemşehrilerimizin uyarılması ve yardımla desteklenmesi konusunda çalışma gerçekleştiriyoruz.

 

Belediyede herhangi bir ödemesi olan vatandaşlarımızın ödemelerini online ya da diğer yöntemleriyle yapmaları ile ilgili duyuruyu yapmıştık. Yeniden hatırlatmak istiyorum. Ödemeler için mümkünse belediyemize gelmeden interenet üzerinden yapılması gerekmekte.

 

Belediye kiracılarımızın bu süreç içerisinde yaşayacakları ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurularak bazı esneklikler sağlayacağız. Ancak bunun için bir meclis kararı gerekiyor. İlk mecliste bunu gündeme getireceğiz.

 

Nikah işlemleri devam ediyor. Ancak gün almış veya almamış vatandaşların erteleme niyetleri varsa bunu bize bildirmelerini istiyoruz. Ertelemek istemiyorlarsa, bu konuda hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Nikah kıyacak çiftlerin, 2 şahit ve 1 fotoğrafçı dışında kimseyi nikah salonuna getirmemelerini istiyoruz. Nikah merasimine lütfen misafirlerinizi getirmeyiniz.

 

Belediyemize personel alımı kapsamında sınav var önümüzdeki hafta. Başvurular devam ediyor ancak sınav, insanların bir araya gelmesini sağlıyor. Bu sınavlarla ilgili şirket yönetimi pazartesi toplanılarak bir karar alınacak.

 

Eylem planı çerçevesinde toplumsal, kamusal olarak bu virüsü yenmek için üzerimize düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmenin uğraşısı içerisinde olacağız.

 

Bölgemiz bir turizm bölgesi. Büyükşehirlerimizde yaşayıp, evlere kapanma durumunu dikkate alan yurttaşlarımız, bunu tatil havasında değerlendirip ya da bu ortamdan kaçma adına bölgemize gelme konusunda tercih kullanıyorlar. Bu konuda da uyarıyoruz. İtalya bu hatayı yaptı. Virüsün yoğun olduğu bölgede yaşayan vatandaşlar, bu durumdan kaçmak için güney turizm bölgelerine giderek hem riski artırdılar, hem de virüsü taşıdılar. Biz yazlıkçılarımızı uyarmak istiyoruz. Bu sıkıntıyı bir fırsata çevirip, yoğun olarak bu bölgeye akın etmemelerini, buraya yoğun olarak gelmemelerini rica ediyoruz. Bu bir çözüm değil. Herkesin kendi bulunduğu bölgede evine kapanması ve mücadeleye bu şekilde destek vermesi gerekiyor.

 

Denetim, hijyen çalışması ve önlemlere yönelik tedbir çalışmalarımız devam edecek.

 

Bu süreçte sağlık çalışanlarımıza gayretleri için teşekkür ediyorum. Belediye olarak sağlık çalışanlarımızdan herhangi bir talep gelirse en iyi şekilde yapmaya hazırız.

Bireysel olarak, toplumsal olarak herkesin bu tedbirlere katılımını belirtmek istiyorum. Bunu hep birlikte başaracağız. Bu virüsün üstünden geleceğiz.

 
Haber Tarihi: 20.03.2020

HaberlerKonu:BAŞKAN TOKAT HALKA ANONS YAPTI

Başkan Tokat Belediye Hoparlöründen halka seslendi

Konu:MİLAS BELEDİYESİNDEN DRONE’LU ÖNLEM

Milas Belediyesi Salı pazarında termal kameralı drone ile alışveriş yapan vatandaşların ateşini ölçerken bir yandan da uyarıcı anonslar yaptı.

Konu:BAŞKAN TOKAT YENİ KARARLARI AÇIKLADI

Başkan Tokat yeni kararları açıkladı..

Konu:KORONAVİRÜS'E KARŞI KARARLI MÜCADELE

Konu:BAŞKAN TOKAT SALI PAZARINI İNCELEDİ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlem paketlerini açıklamasının ardından ilk salı paza...Konu:İŞÇİ ALIMI SINAVININ İPTALİNE İLİŞKİN İLANDIR

MİLAS BELEDİYESİ EMEK ...Konu:BİZ BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; Biz bu işin üstesinden geleceğiz….

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat  so...Konu:Milas Belediyesi'nden Coronavirüs Tedbirleri

Koronavirüs salgının önlenmesi amacıyla alınan çok sayıda tedbirler konusunda sosyal medyadan canlı yayınla detaylı açıklama...Konu:MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS KARARI

 Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi 13.02.2020 tarih 25 sayılı kararı;

Muğla İli, Milas İlçesi, Akyol Mahallesi, 124 ada 84 parsel için Muğla...Konu:BAŞKAN TOKAT'TAN KIRSAL MAHALLELERE ZİYARET

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; Önemli olan güveni boşa çıkartmamak..

Konu:İL KADIN KOLLARI BAŞKAN ADAYINDAN ZİYARET

 Aysun Korkut ; Cumhuriyet Halk Partisini iktidara yürüyüşünde çalışmak  için adayım.

Konu:FATİH PORTAKAL'A YOĞUN İLGİ

Konu:8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Konu:MİLAS'IN DEĞİL O'NUN SON FUARI

Konu:MART AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI1234567891011121314151617