» Habeler  » Haberler
Kan

  

ILBIRA DAĞI PLATFORMUNDAN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET
 

 Ilbıra Dağları’nda başlatılan madencilik faaliyetlerinin doğayı tahrip ettiği iddiasıyla Bafalılar tarafından oluşturulan Bafa Ilbıra Dağı Koruma Platformu üyeleri, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret etti.Ziyarette CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe,Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve Bafa Muhtarı Kerim Tekin de hazır bulundu.

“Ilbıra dağında Boksit (aliminyum) madeni ve diaspor kristalleri çıkarılacağı belirtilen dağ, çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı,ayrıca endemik türde bitkilere de sahip.Biz maden çıkartılmasına karşı değiliz.Doğamız katlediliyor,tek geçim kaynağımız zeytincilik,zeytin ağaçlarımız ölüyor” diyerek söze başlayan Platform başkanı Ali Özgür ;” Bu gün itibariyle Noter’den aldığımız vekaletname’mizi Platform Avukatımıza gönderiyoruz. Avukatımız bizim adımıza hukuki süreci başlatacak,Ilbıra için mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.
Platform içerisinde teşkilat yapısının tamamlandığını ve görev dağılımının yapıldığını söyleyen Bafalı Gazeteci Yazar Abdullah Gürgün: 48 yıldır yurtdışında yaşadığını hiçbir Avrupa ülkesinde böyle yüzeysel bir çalışma yapılmadığını dile getirdi.
Büyükşehir Yasası sonrası kapatılan Bafa Belediyesi eski Başkanı Zühra Dönmez ise Daha önce Bafa gölü içinde bir platform oluşturulmuştu.Bu sayede yapılan çalışmalarla  Bafa gölünün yeniden nefes alması sağlandı.Aynı duyarlılığı şimdide Ilbıra dağı için göstererek ağaç katliamlarının önüne geçilmesinin sağlanmasını istiyoruz”dedi
Milas’a bağlı Bafa Mahallesi’nde Ilbıra Dağları’nın tamamının maden sahası ilan edildiği ve ağaç kesiminin başlandığını duyumu üzerine  harekete  geçen ve  Bafa Ilbıra Dağı Koruma Platformu kurarak maden firmalarının kesimi durdurması yönünde  harekete geçen  çevre gönüllüleri Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı ziyaret ederek çalışmaları ve bölgede yaşananlar hakkında bilgi aktardı.
Platformun başkanlık görevini yürüten Ali Özgür ; “Bölgede yaşanan olaylar hakkında iki toplantı gerçekleştirdik.Öncelikle Bafa halkına maden arama faaliyetlerinin bölgeye ne kazandırıp ne kaybettireceğini anlatmaya çalıştık.Maden firması yetkilileri de çıkıp bir açıklama yapmıyor halkı gerektiği kadar bilgilendirmiyor.Biz maden çıkartılmasına karşı değiliz.Doğamızın yok olmasına, tek geçim kaynağımız olan zeytin ağaçlarımızın yok olmasına karşıyız”dedi.
Öncelikle hukuki sürecin başlatılması gerektiğini dile getiren Başkan Tokat,”Halkı da bu işin içine daha çok çekmemiz gerekiyor.Çevrecilere Ülkemizde hep kötü gözle bakılır. Boş işlerle uğraşan insanlar gibi görünür.Ancak doğayı ve çevremizi koruma adına çevreci olmamız şart “dedi.
Milas Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri maden firması adına bölgede kesim yapıyor.
Platform adına açıklama yapan Mimar Tolga İltir ; “Maden firması her ne kadar kesim yapmayacağız dese de aldıkları diaspor ve boksit arama ruhsatları yüzeysel aramayı gerektiriyor.Şimdiye kadar firma tarafından 150 dönüm alanda ağaç kesimi yapılmış.Ve daha 150 dönüm içinde ağaç kesim baş vurusu bulunuyor.Milas Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri firma adına bu ağaçların kesimini gerçekleştiriyor” dedi.
Platform üyelerinin anlattıklarını dikkatlice dinleyen başkan Tokat ; Milas Belediyesi olarak bizde Bafa ve Kapıkırı bölgemizde çalışmalarımıza başlıyoruz.Belediye teşkilat yapımımızı tamamladık.Müdürlerimizin atamasını gerçekleştiriyoruz.Öncelikle Kapıkırında bulunan binamızı yenileyip Turizme kazandıracağız.Bafa gölü ve Kapıkırının güzelliklerinden yaralanmayı planlıyoruz.Çomakdağ mahallemizde başlattığımız mimari proje uygulamalarını Bafa mahallemizde de hayata geçireceğiz.Bafa bizim içinde çok önemli bir bölge.Turizm ve tarımsal kalkınma konularındaki projelerimizi  yeni teşkilat yapımızla birlikte başlatıyoruz”dedi. 
Platform üyelerine ziyaretleri için teşekkür eden başkan Tokat Bu anlamda Bafa Ilbıra dağının yok olmasına izin veremeyiz. Hukuki süreci yakından takip edeceğini belirtti.
 



Haber Tarihi: 18.09.2019

Haberler



Konu:DAHA GÜZEL MİLAS İÇİN

Konu:YENİ HASTANE YOLU TAMAMLANDI

Milas’ta yaklaşık 1 ay içerisinde açılacak ve Pandemi Hastanesi...



Konu:KARİKATÜR YARIŞMASINA KATILIM SÜRESİ UZATILDI

2020 Uluslararası Milas Turhan Selçuk Karikatür Yarışmasına katılım tarihi uzatıldı.

Konu:BERBERLER VE KUAFÖRLER DEZENFEKTE EDİLİYOR.

Kuaför, berber ve güzellik salonları dezenfekte edildi

Konu:ÜNLÜ SUNUCUDAN BAŞKANA ZİYARET

Konu:MASKE DAĞITIMI SÜRÜYOR

Milas Belediyesi vatandaşına ücretsiz maske dağıtıyor.

Konu:YENİ OKUL YOLUNA SICAK ASFALT

Okullar bölgesi tamam,sıra yeni hastane yolunda

Konu:VATANDAŞA 220 BİN ÜCRETSİZ MASKE

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; Bu güne kada...



Konu:SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YEMEK İKRAMI

BELEDİYEDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YEMEK İKRAMI

Konu:VATANDAŞA DAVUL ZURNALI MORAL

Milas Belediyesi, sokak ve caddelerde davul zurna çaldırarak, koronavirüs sürecinde uygulanan sokağa çıkma yasağında evlerinde olan vat...



Konu:BAŞKANDAN ANLAMLI ZİYARET

Başkan Tokat işçilerle bir araya geldi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet ...



Konu:1 MAYIS KUTLU OLSUN

Konu:SANAYİ ESNAFINA MASKE

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat  Sanayi Sitesi esnafına maske dağıttı. 

Konu:MİLAS BALKONLARA SIĞMADI

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Milas’ta da vatandaşlar, saat 21.00 itibariyle tek yürek oldu ve hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı okudu...



Konu:DÜZENLENEN KORTEJ MİLAS HALKINA MORAL OLDU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Milas’ta polis ve jandarma ekiplerince kortej düzenlendi. İlçe genelini siren &...





1234567891011121314151617