» Habeler  » Haberler
Kan

  

UĞUR MUMCU TÖRENLE ANILDI
 
27 yıl önce karanlık mihraklarca aracına bomba konarak öldürülen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Milas Atapark’a anısına dikilen ağaca karanfiller konularak anıldı.
Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi’nce düzenlenen etkinliğe, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP İlçe Başkanı İlgin Göktepe olmak üzere pek çok “Milas Demokrasi Platformu” bileşenlerinin üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın söylenmesiyle başlayan anma etkinliği, ADD üyesi Nuray Gözel’in okuduğu metinle devam etti. Nuray Gözel’in konuşması şöyleydi:
“Milas Demokrasi Platformu’nun değerli bileşenleri, basınımızın güzide temsilcileri,
Demokrasi şehitlerimizden, Türk basınının değerli ismi, ülkemizde lâik demokrasinin yaşaması için bir ömür harcamış dava adamı, Türk aydınlanmasının korkusuz savaşçısı Uğur Mumcu’nun katledilişinin 27. Yılı nedeniyle toplanmış bulunuyoruz.
Açıklamamıza başlamadan once Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu, Onat Kutlar, Çetin Emeç, Gaffar Okkan ve ismini saymakta zorlandığım faili meçhul kurbanı tüm aydınları özlemle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.
60’ların sakıncalı piyadesi, bir hakikat savaşçısı olan Uğur Mumcu 80’li yılların ikinci yarısından itibaren ısrarla tarikat, siyaset, ticaret üçgenindeki karanlığa ışık tutu. Devlet içinde örgütlenen dinci yapılaşmaları ortaya çıkararak, geleceğe doğru oluşan büyük tehlikeye ısrarla dikkat çekti.
Rabıta adlı kitabında islamcıların örgütlenme biçimini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren, kimsenin yazmaya cesaret dahi edemediği bir dönemde gerçekleri yazan korkusuz kalemdi.
Etkili ve yetkili makamlar Uğur Mumcu’nun yazdıklarını iyi anlayabilselerdi, uyarılarını dikkate alsalardı 15 Temmuz yaşanmaz, okullarımız tarikatların yol geçen hanı olmazdı.
Sevgili kalpaksız Kuvay-ı Milliyeciler,
O’nun alçakça öldürülmesinin ardından 27 koca yıl geçti. Bu 27 yılda tüm faili meçhuller gibi Uğur Mumcu cinayetinin de aydınlatılamamış olması, bu ülkeyi yönetenlerin yüz karası, bizlerin ise utancıdır.
Bugün basının geldiği ‘içler acısı’ hale bakınca, Mumcuların eksikliğini daha fazla hissediyoruz. Yaşamına mal olan çabalarıyla herkesin gönlüne that kuran kalpaksız kuvay-ı milliyeci Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerimizi özlem ve saygıyla anyoruz.”
Daha sonra, katılımcılar tarafından, 27 yıl once, katledilişi anısına dikilen Atapark’taki Uğur Mumcu ağacına, karanfiller bırakıldı.
Oldukça kalabalık olan katılımcılar, karanfillerin bırakılması ardından, bir süre daha bölgede kalarak sohbet etti.
 Haber Tarihi: 25.01.2020

HaberlerKonu:KORONAVİRÜS'E KARŞI KARARLI MÜCADELE

Konu:BAŞKAN TOKAT SALI PAZARINI İNCELEDİ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlem paketlerini açıklamasının ardından ilk salı paza...Konu:İŞÇİ ALIMI SINAVININ İPTALİNE İLİŞKİN İLANDIR

MİLAS BELEDİYESİ EMEK ...Konu:BİZ BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; Biz bu işin üstesinden geleceğiz….

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat  so...Konu:Milas Belediyesi'nden Coronavirüs Tedbirleri

Koronavirüs salgının önlenmesi amacıyla alınan çok sayıda tedbirler konusunda sosyal medyadan canlı yayınla detaylı açıklama...Konu:MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS KARARI

 Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi 13.02.2020 tarih 25 sayılı kararı;

Muğla İli, Milas İlçesi, Akyol Mahallesi, 124 ada 84 parsel için Muğla...Konu:BAŞKAN TOKAT'TAN KIRSAL MAHALLELERE ZİYARET

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; Önemli olan güveni boşa çıkartmamak..

Konu:İL KADIN KOLLARI BAŞKAN ADAYINDAN ZİYARET

 Aysun Korkut ; Cumhuriyet Halk Partisini iktidara yürüyüşünde çalışmak  için adayım.

Konu:FATİH PORTAKAL'A YOĞUN İLGİ

Konu:8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Konu:MİLAS'IN DEĞİL O'NUN SON FUARI

Konu:MART AYI MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI

Konu:PAZARLIK İLANI

 MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN

 PAZARLIK İLANIDIR.
 

Konu:SENDİKA BAŞKANLARINDAN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET

Konu:GÜLLÜK'TE ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri ağırlayan ve Milas’ın en büyük mahalleleri arasında bulunan Güllük yaz sezonuna hazırlanıyor.


1234567891011121314151617