» Mayor  » Messages From President
Messages From President 01.01.2017

 

Belediyemiz, 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile 2014 yılında büyükşehir ilçe belediyesi statüsü kazanmıştır. Bu yasayla belediyemiz tarafından yürütülmekte olan su, kanalizasyon, itfaiye, otogar, otopark, mezbaha hizmetleri Muğla Büyükşehir Belediyesine geçmiştir. Bu gelir getirici hizmetlerin büyükşehir belediyesine geçmesinden dolayı, gelirlerimizde ciddi azalma olmuştur. Ayrıca, 6360 sayılı Kanun’dan önce 13 mahallemiz mevcut iken, Kanun’dan sonra mahalle sayısı 132 çıkarak, hizmet götüreceğimiz coğrafi ve beşeri alan da genişlemiş olup, vergi tahsil ettiğimiz bazı mahallelerimiz vergi muafiyetine uğramıştır. Hizmet götüreceğimiz mahalle sayısının artması, yaşanan gelir kayıplarından dolayı bütçe dengeleri bakımından ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. 

Tüm bu olumsuz şartlara rağmen birlik ve dayanışma içerisinde halkımıza hizmet etme gayreti içerisindeyiz. Daha önceki yıllarda başlanan, 2014 yılı içerisinde ihale edilen, 6360 sayılı Kanun kapsamında da Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devir edilen alt yapı çalışmalarını tamamlamıştır. Her ne kadar alt yapı çalışmaları MUSKİ’ye devredilse de bütün üst yapı çalışmaları belediyemiz tarafından yapılmıştır. Ayrıca kırsal mahallerimizde yoğun olarak altyapı ve üstyapı çalışmaları yapılmaktadır.  Böylece Şehirleşme noktasında önemli mesafeler alınmıştır. Yağmur suyu ve kanalizasyonu ayrı hatlardan taşıyan büyük alt yapı çalışmaları tamamlandığında, modern bir kentin olmazsa olmazı altyapı sorunu çok büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca, içerisinde basketbol ve voleybol sahaları, kapalı yüzme havuzu, konferans salonu, fitness ve spa merkezi bulunan modern kapalı spor tesisi ihalesi Belediyemiz tarafından yapılarak, tamamlanmış, 2017 yılında geçici kabulü tamamlandıktan sonra hizmete girmiştir. Kapalı spor salonu tamamlayıp İlçemize kazandırdığımızda, amatör spor kulüpleri ve spor yapmak isteyen vatandaşlarımız sportif faaliyetlerini rahatça yapmaları sağlanmıştır. 132 mahalleye etkin, adil ve programlı hizmet götürme noktasında önemli aşamalar kaydedilmiştir. 

Belediyemiz sosyal belediyecilik anlamında üzerine düşeni yapmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda, dar gelirli, yardıma muhtaç ailelere yardımlar yapılarak, gerekli destek sağlanmaktadır. Yapılan çeşitli sanatsal ve kültürel etkinliklerden de geri kalınmamış, İlçemizin ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtımı çalışmalarına devam edilmektedir.

Önümüzdeki süreçte de uygulamaya geçirmeyi hedeflediğimiz; alt yapı, üst yapı, tanıtım, kültürel, sportif, iktisadi, restorasyon ve peyzaj çalışmaları ile çağdaş bir kent yaratma yolunda çok önemli aşamalar kat etmiş olacağız.  

İlçemize hizmet yolunda, uzlaşma anlayışı ile bizlere yardımca olan, hizmetlerimizde bizlere katkı sağlayan meclis üyelerimize, emeğini esirgemeden çalışan belediyemiz personeline, desteklerinden dolayı tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına en içten duygularımla teşekkür ederim.

 

                                                                         Muhammet TOKAT
                                                                                                                                                  Belediye Başkanı