EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI

13.09.2023


Milas Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı tamamlandı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat başkanlığında gerçekleşen toplantıda 9 ana gündem maddesinin yanı sıra İmar Komisyon Raporları ve Ek Gündem Maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Fesleğen Muhtarı Erkan Kaba’nın cenazesine katılımının ardından toplantıyı başlatan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, erken yaşta aramızdan ayrılan muhtara Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diledi.

Hayvan Barınağı ve Geçici Bakım Evi hakkında bilgilendirme…

Gündem maddelerine geçilmeden önce Milas Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde Mimar olarak görev yapan Ege Durgun, Milas Belediyesi Hayvan Barınağı ve Geçici Bakım Evi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Durgun; “Projenin yeri mevcut barınağın yeri. Yaklaşık 20 dönüm araziye yayılan 1000 hayvan kapasiteli bir kompleks. Çok kapsamlı bir proje. Bu ölçekte ilçe belediyelerinde bir hayvan barınağı bulunmuyor. Hayata geçtiği zaman bölgeye uzun süre hizmet edebileceğini düşünüyoruz. İnsanların gelip hayvanlarıyla vakit geçirebileceği sosyal bir alan.  Kedi parkı, köpek parkı ve kafeterya projesi içerisine dahil edelim istedik. Hayvanların rahatça dolaşabileceği yaklaşık 2 dönümlük bir açık alan ve geriye kalan kısımlarda tedavi edilen hayvanların sahiplendirebileceği ikinci bir açık alan önerisi getirdik. Bunların projeleri hazırlandı, metrajları, hesaplamaları yapıldı.” dedi.

İlçe genelinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor…

Belediye birimlerinden gelen aylık çalışma raporlarına göre meclise bilgilendirmelerde bulunan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Dereköy, Gümüşlük ve Burgaz Mahallesi’nde parke çalışmalarımız tamamlandı. Dereköy, Boğaziçi ve Güllük Mahallelerinde beton yol işleri bitti. Akçalı Selimiye Sanayi Sitesi ve Yoğunoluk’ta parke kaplama çalışmalarımız devam ediyor. Güllük’te beton yol çalışmalarımız belirli bir bölümde devam ediyor. Selimiye Pazar yeri dükkanlar ve Hayıtlı Engelsiz Yaşam Parkı projesi hemen hemen tamamlandı. Cem Evi aşağı yukarı kaba inşaat olarak tamamlandı. Beçin, Güllük, Dörtyol Kısırlar, Kuzyaka Ovakışlacık, Koru projeleri tamamlandı sanırım bu hafta ihaleye çıkacağız. Ekinanbarı’nda mevcut düğün salonu’nun iyileştirilmesi ve dış alanın kapalı hale getirilmesiyle ilgili de önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacağız. Karapınar’da 15bin m2 ikinci kat Çamovalı’da 9bin m2 birinci kat, Bahçe- Ağaçlıhöyük arasında 15bin m2 birinci kat yine Baharlı- Bahçe arasında 9 bin m2 birinci kat, Milas Hayvan Barınağı yolunda 6 bin m2 ikinci kat, Ovakışlacık’ta 28 bin m2 ikinci kat, Gürçamlar’da 17 bin m2 ikinci kat asfalt kaplama işleri tamamlandı. Şu anda Kemikler ve Meşelik’te sathi kaplama çalışmalarımız devam ediyor. Dereköy ve Pinar’da Çok Amaçlı Salon yapımıyla ilgili çalışmalarımız başladı” dedi.

Protokol hakkında bilgilendirme…

İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi ile imzalanan Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi protokolü hakkında bilgilendirmelerde bulunan Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi H.Reşit Çavuşoğlu; “İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi ile 12 bin adet stoğumuzun envanterimizin taşıyıcı sistemle ilgili fiziki durumlarının tespiti ve yapı stoğumuzun Deprem Master Planına altlık oluşturması anlamında geniş çerçeveli bir protokol imzaladık. Bu çalışma yaklaşık 6 ay sürecek. Projede İnşaat Mühendisleri Odası üyesi 30 mühendis arkadaşımız sahada çalışma yapacak” dedi.

Yapılan bilgilendirmelerin ardından gündem maddeleri görüşülerek Eylül Ayı Meclisi tamamlandı. Milas Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı 6 Ekim 2023 Cuma günü toplanacak.