14. ULUSLARARASI TURHAN SELÇUK KARİKATÜR YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU

18.05.2024


Milas Belediyesi tarafından Milaslı Çizer Turhan Selçuk anısına bu yıl 14.’sü düzenlenen ve Türkiye’nin en geniş katılımlı yarışmalarından biri olan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda dereceye giren eser ve eser sahipleri belirlendi. Birincilik ödülünü, çocukların teknoloji bağımlılığına dikkat çeken Türkiye’den Mehmet Akif Özdal kazandı.

 

 

Milas Belediyesince bu yıl 14.’sü düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması kapsamında ödül alan eser ve eser sahipleri belirlendi. 11 Mayıs Cumartesi günü Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde bir araya gelen Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk, Çizer Kamil Masaracı, Çizer İzel Rozental, Çizer Fahriye Çıtaklı, İpek Özsüslü, Çizer Eda Uzunoğlu, Çizer Julie Besombes, Çizer Simon Baert, Sanat Eğitimcisi Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Koordinatör Mehmet Nergiz’den oluşan seçici kurul, 57 ülkeden 379 karikatürist tarafından gönderilen 1535 karikatürü titizlikle değerlendirdi.

Yapılan değerlendirmede; birincilik ödülünü Türkiye’den Mehmet Akif Özdal çocukların teknoloji bağımlılığına dikkat çeken karikatürüyle elde etti. İkincilik ödülünü Alireza Pakdel (İran), üçüncülük ödülünü Menekşe Çam (Türkiye), jüri özel ödülünü ise Zakir Sargitov (Rusya) kazandı. Açık Radyo Özel Ödülü’nü Patrick Lamassoure (Fransa) Cumhuriyet Gazetesi Özel Ödülü’nü Antonio Rodriguez (Meksika), Labranda Su Özel Ödülü’nü Murat Şeker (Türkiye) Milas Karikatürlü Ev Özel Ödülü’nü Amir Dehghan (İran), Schneidertempel Sanat Merkezi Özel Ödülü’nü Nahid Maghsoudi (İran), Tema Vakfı Özel Ödülü’nü Mehmet Zeber (Türkiye) kazandı.

14. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın ödül töreni eylül ayında gerçekleştirilecek. Yarışmada birinciye 20.000 lira, ikinciye 15.000 lira, üçüncüye 10.000 lira ödül verilecek.

Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz da ödül alan eser sahiplerini kutlayarak, başarılarının devamını diledi. İlki 2011 yılında gerçekleştirilen ve Milas doğumlu ünlü Çizer Turhan Selçuk anısına gerçekleştirilen bu önemli etkinliğin tüm dünyada ses getirdiğini, en fazla eser gönderilen karikatür yarışmalarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Topuz, “Milas’ın ortak değeri haline gelen bu yarışmayla Milaslı çizerimizin adını yaşatıyor, Milas’ı sanat kenti yapmak için gayret ediyoruz. 14. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’na 1535 karikatür göndererek sosyal ve siyasi konulara yaratıcı çizimlerle dikkat çeken 379 karikatüristimize ve jüri üyelerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.