MUHTARLAR DERNEĞİ TEK ÇATI ALTINDA

09.04.2015


Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün salonunda 24.03.2015 Salı günü saat 11:00 de yapılan genel kurula 127 kayıtlı Muhtardan 110 ‘u katıldı.Genel Kurula Milas Kaymakamı Fuat Gürel,Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat,Başkan Yardımcıları Zeynep Mat,Faik Karagöz,Oda Başkanları,Siyasi Parti temsilcileri katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlanılan genel kurulda ilk önce Divan kurulu üyeleri seçildi. Yapılan oylamada Divan Kuruluna Kemikler Muhtarı Kazım Bayındır Ahmet Çavuş-Hayıtlı Mahalle muhtarı Ayhan Demirçivi ve Avşar Mahalle muhtarı İsmail Kop seçildiler.

Derneğin Yönetim Kurulu Faaliyet raporunun okunmasının ardından yapılan oylamada rapor oy birliği ile kabul edildi.
Denetim rapor ununun okunmasında ; Dernek üyelerinden 10 TL aidat alınmasının kararlaştırıldığını ancak bazı üyelerin bu aidatı yatırmadıkları buna karşın 2.180,00 TL gelir, 2.164,00 TL gider olduğu söylendi.
Bunun üzerine söz alan Bağdamları Muhtarı Dursun Gün  raporun eksik okunduğunu kalem kalem okunması gerektiğini söyledi. Divan kurulunca yapılan oylamada Denetim Kurulu raporu oy birliği ile kabul edildi.
Bir diğer gündem maddesinde ise Yeni seçilecek Yönetim ve Denetim kurulu üyelerinin kaç asil ve kaç yedek üyeden olması gerektiği üyelere okundu.Buna göre Yönetim Kurulunun 15 asil 8 yedek,Denetim Kurulunun ise 5 asil 3 yedek üyeden oluşturulması kabul edildi.
Görüş ve öneriler bölümünde ise sırasıyla Celal Devrim,Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Milas Kaymakamı Fuat Gürel söz aldılar.
Celal Devrim Yaptığı konuşmada ;Birlik ve beraberlik mesajı verdi.Tek dernek olmanın daha iyi olacağını böylelikle Muhtarların sözlerini daha çok geçireceğini belirtti.
Daha sonra kürsüye çıkan Tokat şunları söyledi.”İki dernekli dönemde yapılan çalışmalarda bir ayrım noktası varmış gibi kime nasıl davranacağımızı kime neyi yapacağımızı  bilemiyorduk.Sıkıntılı bir süreç yaşadık.En ufak nedenlerden ötürü bu koskaça Muhtarlık camiası bölünmüş bir vaziyette ,farklı yapılarda ve dayanışma ruhunu kaybetmiş , Dernek misyonunun getirdiği sorumlulukları halka yansıtamıyordu.Bu sıkıntılı süreç içerisinde bu derneklerin birleşmesi için gayret sarf ettik ama başaramamıştık.Bu genel kuruldan sonra birlik ve beraberlik içerisinde olmanızı 132 mahalle muhtarının hizmet anlamında muhatap alması gereken bir yerel yönetici olarak sizlerden rica ediyorum.Bu süreçten sonra hizmet ve çalışma anlamında tüm muhtarlarımızın biz belediye başkanlarıyla sürekli mesai harcaması gerekiyor.Hangi mahalleye hangi çalışmanın yapılması gerektiğine ilişkin sizlerle istişare içerisinde olacağız.Böyle bir dernek yapılanması bizimde işimizi kolaylaştıracak,görevimizi adil ve  etkin biçimde yapmamızı sağlayacaktır.”dedi.
Son olarak söz alan Kaymakam Gürel şunları söyledi;
“Bugün benim ve birçok kesimin arzuladığı önemli bir günde bir araya geldik.132 muhtarı olan ve 2 muhtar derneğine sahip bir ilçede göreve başladım.Başka yerlerde bu kadar çok muhtar yok.Aslında bu zengin bir yapıya sahip olduğumuzu gösteriyor.Ama 132 muhtarın ayrı derneklerde olması bir güç kaybı oluşturuyordu.Tek dernek altında toplanmak birlik ve beraberlik içinde olunması gerekiyordu.Yaptığımız görüşmelerde bu konuya olumlu baktılar ve fedakarlık göstererek birleşmeyi kabul ettiler.Bundan sonraki süreçte uyum içerisinde çalışarak kırgınlıkları geride bırakarak birlik beraberlik içerisinde  Milas’ın adını her yerde duyuracaksınız ”dedi
İçişleri Bakanlığının Muhtarlar için yapmış olduğu çalışma hakkında da bilgiler veren Gürel sözlerine şöyle devam etti.
İçişleri Bakanlığı Belediye Başkanlıklarında temas noktası, Büyükşehir Belediye Başkanlıklarında ise şube Müdürlükleri ve İçişleri Bakanlığında ise Muhtarlar daire başkanlığı kurulacak.Artık sizin taleplerinizin dinlenmesi için ciddi bir yapılaşmaya gidiliyor,sorunlarınız ve talepleriniz burada dikkate alınacaktır.Bu çalışma hak ettiğiniz yere gelme adına güzel bir uygulama”dedi.
Sandık Başkanlığına Yaka Mahallesi Muhtarı İhsan Yılmaz ve Akça Mahalle Muhtarı Ferhat Sertbaş’ın seçilmesinin ardından oy kullanımına geçildi.
Yapılan oylama sonucu  Zekeriya Köse 58 oy alarak başkan seçildi.