YÖRÜK GÖÇÜ

25.04.2015


 15 – 22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği, tarafından ‘Göç Yürüyüşü’ düzenlendi…

Etkinlik kapsamında yapılan temsili göç yürüyüşü vatandaşlar tarafından beğeniyle izlenildi…
Turizm Haftası kapsamında, Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından dernek binası önünden sembolik ‘Göç Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.
Dernek binası önünde başlayıp Atatürk Anıtı önünde sona eren yürüyüşe, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.
Atatürk Anıtı önüne gelen dernek üyeleri tarafından yöresel halk oyunlarının gösterileri yapıldı. Gösteriden sonra kısa bir konuşma yapan Dernek Başkanı Mehmet Kara, “Yörük göçü ve Bahar Şenliği adı altında düzenlediğimiz kültür şenliğimizin bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Yörük-Türkmen kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Bize destek olan tüm halkımıza, kurumlarımıza, yöneticilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.
Kara’nın yaptığı konuşmanın ardından katılımcılar Atatürk Anıtı önünde konser alanına geçerek yerlerini aldılar.
Sahneye çıkan yerel sanatçılar, geçtiğimiz ay içerisinde vefat eden Nazmi Yükselen’in anısına türkülerini seslendirdiler.