HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI

08.06.2015


 Milas Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı, Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde yapıldı…

Toplantıda 21 asıl, 5 ek gündem maddesi görüşüldü….
Meclisin ilk gündem maddesi olarak Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun, “Hayvan ve toplum sağlığı ile ilgili faaliyetlerin yürütülmesi ve koordinasyon sağlanması amacı ile belediye bünyesinde Veteriner İşleri Müdürlüğü kurulması” talebi görüşüldü.
Yasa gereği Kent Konseyi’nin aldığı kararların Meclis gündemine girmesi gerektiğinden dolayı Başkan Tokat, mevcut hayvan barınağında zaten bir veteriner kadrolarının bulunduğunu ve yine yasa gereği hayvan ve toplum sağlığı ile ilgili faaliyetlerin büyükşehire verildiğini belirterek, bu nedenle Milas Belediyesi’nde ayrı bir Veteriner İşleri Müdürlüğü kurulmasına gerek olmadığı düşüncesinde olduklarını belirterek talep, oybirliği ile reddedildi.
Ağırlıklı olarak vatandaşların imar sorunları ve belediyeye ait bazı parselleri satın almayla ilgili konular görüşüldü.
Milas Belediye Meclisi’nin, başkanlık riyasetinin önerisi ile daha önce aldığı prensip kararı gereğince, çok zorunlu haller dışında müstakil belediye gayrimenkullerinin satılmaması kararını aldığından, bu yöndeki talepler reddedildi.
Bir bankanın talebi üzerine, daha önce başka bir bankanın reddedilmiş olan Salı Pazarı alanında bankamatik talebi, imar komisyonunca kabul edilerek ancak, kapalı pazar yeri içinde uygun bir alanda 5 ya da 8 bankamatik yeri belirlenerek, bunların isteyen bankalara ihale yoluyla verilmesi kararı alındı.
Daha önceki yıllarda, kapatılan belde belediyelerince yapılan ve geleneksel hale gelen kutlamaların yeniden yapılması oybirliği ile kabul edildi.
Alınan bu karara göre, Ören’de 10. Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Kültür Şenliği, Güllük’te Liman Başkanlığı ile birlikte 5 Temmuz’da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama etkinliği ile, Bafa’da Kurban Bayramı’nın 3. gününde geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 6.’sı yapılacak olan Kızlar Bayramı için gerekli hazırlık ve harcamaların yapılması belediye meclisince kabul edildi.