BASIN AÇIKLAMASI

25.06.2015


 Milas Belediye Başkanı Muhammet TOKAT basın açıklaması yaptı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; Yerel ve Ulusal basında yer alan Arazi satışları hakkında çıkan haberler hakkında  basın toplantısı düzenledi.
Yeni Asır gazetesi ve İlçemizde yayım yapan Milas Medya tarafından “ARAZİLER BORC İÇİN SATILIYOR” şeklinde çıkan haberlerin aslını yansıtmadığına değinen Başkan TOKAT şunları söyledi.
“Büyükşehir kanunu gereğince tüzel kişiliği sona eren köylerden Belediyemize devredilen 310 adet muhtelif metrekarelerdeki zeytinlik vasfı taşıyın taşınmazlar ,Belediyemiz Meclisinde temsil edilen 3 siyasi parti temsilcilerinin oy birliği ile almış oldukları  06.02.2015 tarih ve 25 nolu kararı ile satışlarına karar verilmiş ve ihale işlemleri için Encümenimize yetki verilmiştir.Zeytinliki vasfı taşımayan hiçbir arazinin satışını yapmıyoruz.Satışa çıkartılan araziler 10 m2 den 10 dönüme kadar olan büyüklükte ve Belediyemiz den çok köylümüzün işine yarayacak alanlardır.
Satışlar borç ödemek için değil.
Arazilerin satışı borç ödemek için değil tamamen Büyükşehir kanunu tarafından elimizin kolumuzun bağlanmasından dır.Belediyeler hizmet üretme makamıdır.132 adet mahalle bizden hizmet bekliyor,hatta emlak vergisi vermeyen 110 mahallemize de aynı hizmeti götürmemiz gerekiyor.Arazi  satışları kaynak yaratmak adına kendimizce bulduğumuz geçici çaredir.Haberde yazıldığı gibi beldelerden gelen borçların ödenmesi için satmıyoruz,beldelerden gelen borçları uzun vadeli olarak yapılandırdık ve ödemelerini de yapıyoruz.
Hedeflediğimiz Gelir 31,5 Milyon değil.
Milas Belediyesi olarak 10 yılda yapılan Asfalt,Parke,Beton ve sathi kaplama işinden fazlasını son bir yıl içerisinde yaptık.Son bir haftadır kapanan beldelerimizi geziyorum.Oralarda yapmayı planladığımız işler her belde için 1,5 milyon TL den fazla tutuyor.Yapacağımız parke,Asfalt,Parke ve sathi kaplama çalışmalarımıza ödeyeceğimiz para Arazi satışlarından gelecek olan paradan daha fazla.Haberde belirtildiği gibi 31,5 milyon TL hedeflemiyoruz. 310 adet arazi satışından hedeflediğimiz gelir  KDV  hariç 9.673.869,28 TL dir.
Arazi satışlarının 50-60 adet parçalar halinde satılacağına değinen başkan Tokat sözlerine şöyle devam etti.
Satışlar borç ödemek için değil.
Arazileri  5 parçaya bölerek satıyoruz; Buna göre 63 adet arazini 02.07.2015 tarihinde,62 adet arazini 09.07.2015 tarihinde ,64 adet arazi 23.07.2015 tarihinde, 54 adet arazi 30.07.2015 tarihinde, ve 67 adet arazi 06.08.2015 tarihinde satışa çıkacak.dedi
Başkan Tokat son olarak şunları söyledi: Bu satışlar haberlerde yazıldığı gibi herhangi bir borç ödemek için değil Büyükşehir yasasından kaynaklanan elimizi kolumuzu bağlama çabalarına karşı bir çaredir ve bence borçlanmadan daha iyidir. dedi.