MELİH CEVDET ANDAY’ 100. YAŞINDA ANILDI..

01.09.2015


 

 
Bu yıl 10.’su düzenlenen Melih Cevdet Anday Anma Günleri, Ören’de, Pazartesi günü yapılan etkinliklerle gerçekleştirildi. 
 
Melih Cevdet’in doğumunun 100. Yılı nedeniyle, Milas Belediyesi’nin organize ettiği etkinlikler, önümüzdeki yıllardan itibaren “Melih Cevdet Anday Büyük Edebiyat Ödülü” ile de, ünlü şairimize yakışacak yeni bir çehreye bürünecek.
 
Pazartesi günü akşamı başlayan etkinlikte, bu yılki etkinliklerin düzenleyicisi konumundaki gazeteci yazar Enver Aysever, yeni ödül ve jüri üyeleri konusunda da bilgi verdi.
 
Buna göre, Melih Cevdet’in sadece şair değil, roman, deneme, tiyatro dallarında da önemli bir isim olduğunu belirten Aysever, her yıl bunlardan biri alanında, “Melih Cevdet Anday Büyük Edebiyat Ödülü”nün verileceğini, ilk ödülün de “Deneme” türüyle başlayacağını belirtti. Ödülün şartnamesinin önümüzdeki günlerde basınla paylaşılacağını da belirten Aysever, ödülün jürisinin ise şu isimlerden oluşacağını belirtti: İoanna Kuçuradi (felsefeci),  Ahmet Say (Edebiyatçı, müzik yazarı), Ali Sirmen (gazeteci-yazar), Orhan Alkaya (tiyatrocu), Cem Erciyes (Kültür Sanat editor), Eren Aysan (şair, romancı), Enver Aysever (gazeteci-yazar, televizyoncu).
 
GÜNDÜZ YAKAMOZLARI
Melih Cevdet Anday’ı Anma Etkinlikleri, Pazartesi akşamı saat 17:00’de Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından, Melih Cevdet Anday’ın büstünün olduğu aynı isimli parktaki Atatürk heykeline çelenk konulmasıyla başlandı. Daha sonra etkinlik çerçevesinde düzenlenen tavla turnuvasını ziyaret eden katılımcılar, etkinliğin akşamki bölümünü beklediler. Saat 21:00’de başlayan etkinliğin sunuculuğunu Gaye Filiz Alacacı yaptı. Sunucu, Melih Cevdet şiirleriyle bezeyerek yaptığı sunumda, öncelikle etkinliğin düzenleyicisi olarak Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı sahneye davet etti. Muhammet Tokat, bütün katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, bu yıl 10.’sunu düzenledikleri bu Anma Etkinliğinin, önümüzdeki yıldan başlayarak çok daha kapsamlı bir şekil alacağını belirtti ve önümüzdeki yıldan itibaren verilmeye başlayacak ‘Melih Cevdet Anday Büyük Edebiyat Ödülü’nün, ülkemiz edebiyatının en önemli edebiyat ödüllerinden biri olacağını, bu fikrin oluşmasında katkıları nedeniyle Melih Cevdet Anday’ın eşi Suna Anday’ın ve bu yılki etkinliklerin de düzenleyicisi olan Enver Aysever’in büyük katkıları olduğunu belirterek, onlara da teşekkür etti.
 
Daha sonra, akşamki etkinliğe de katılan Jüri Üyesi ve Melih Cevdet Anday’ın Cumhuriyet Gazetesi’nden köşe arkadaşı Ali Sirmen kürsüye geldi. Melih Cevdet’ten birkaç anekdot da kattığı konuşmasında Sirmen, Melih Cevdet’in sadece şiir alanında değil, pek çok alanda ürün vermiş bir sanatçı olmasının yanında, en önemli özelliğinin de aydın sorumluluğu, aydın onuru konusundaki tavizsiz tavrı olduğunu belirterek, O’nun bu özelliğinin, zamanımızda en fazla örnek alınması gereken yanı olduğunu vurguladı.
Daha sonra sahneye davet edilen Suna Anday da, Melih Cevdet Anday’ı anma etkinliklerinin bu yılki ve gelecek yıllardaki çerçevesinin çok güzel olduğunu belirterek, başta Muhammet Tokat olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.
Daha sonra, yazar/anlatıcılığını Enver Aysever, sunulan esenlerin besteciliğini Çiğdem Erken’in yaptığı “Gündüz Yakamozları’ müzikal gösterinin sunumuu başladı. 
Müzisyenler Çiğdem Erken (piyano), Derya Türkan (kemençe), Özge Metin (keman/akordeon), Didem Erken (cello), And Bacaksız (klarnet) eşliğinde solistler Dilek Türkan, Zeynep Halvaşi ve Aykut Çınar, birbirinden güzel eserleri seslendirdiler. 
Çok kalabalık ve sürekli alkışlarla sanatçıları onurlandıran seyircilerin de katkısı ile, iki çocukla birlikte söyledikleri parçayla, birinci günün müzikal etkinliği sona erdi.