EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

08.09.2015


 EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

 
Milas Belediyesi Meclisi iki aylık aranın ardından dün Eylül ayı toplantısında bir araya geldi. Toplantının başlangıcında  yaşanan terör olaylarını kınayan kısa bir konuşma yapan Başkan Tokat “Hepimizin kabullenmesinin çok zor olduğu bir durumla karşı karşıyayız.teröre kim destek veriyorsa ve ondan kim medet umuyorsa buna tepki göstermemiz gerekiyor.Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına ve toplumumuza başsağlığı diliyorum.Dünkü ve daha önceki dönemlerde şehit olan bütün değerlerimiz için sizleri 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum”dedi. 
Saat 14:00’te Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonundaki toplantıda açılış yoklamanın ardından 21 gündem maddesi ve 11 ek gündem maddesi görüşüldü. İlk olarak 18-19 Eylül 2015 tarihinde düzenlenmesi planlanan Aşkıdil Akarca Sempozyumu etkinliği kapsamında oluşabilecek ulaşım, konaklama, yemek, ağırlama vb. giderlerin belediye bütçesinden karşılanması görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. 
Mali Hizmetler Müdürlüğünün,31/08/2015 tarih ve 705 sayılı yazısında, Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğüne ait 2015 Mali Yılı Gider Bütçesinin Gayrimenkul Sermaye Üretim Giderleri ( İlçemiz Mahallelerine Yol ve Kaldırım Yapılması) gider tertibine konulan ödeneğin yeterli gelmediği için ödenek aktarılması talebi, oy birliğiyle kabul edildi. Toplam 6 milyon 761 bin 500 lira ödeneğin aktarılacağını belirten Tokat, “Alt yapının tamamlanmasından sonra üst yapıdaki yoğun çalışma nedeniyle daha önceden bütçeye koyduğumuz yol ve kaldırımın yapılmasına ilişkin fen işleri müdürlüğü ödeneği yetersiz geliyor. Bu ödeneğin tamamlanması için diğer müdürlüklerdeki kullanılmayan ve kullanılmayacak durumdaki bütçe ödeneklerin bu müdürlüğe aktarılması gerekiyor.”dedi. Oylamada Ak Parti gurubundan Ayşegül Semerci ve CHP gurubundan Melih Arslangiray çekimser oy kullandı. 
Cenaze ve hasta nakil araçlarında indirim
Dikkatle dinlenen bir diğer gündem maddesi de Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Hasta Nakil Ambulansı, Cenaze Nakil Aracı, Cenaze T-Yıkama Araçlarından Şehiriçi ve Şehirdışı Nakillerde Ücret alınmaması ile ilgili hazırlanan Komisyon Raporunun görüşülmesi oldu. Hazırlanan rapor sonucu ücretlerde indirime gidildi. Şehir içinde cenaze ve nakil araçları 60 liradan 20 liraya düşürüldü. İlçe içinde ise cenaze nakil aracı 50 liradan 15 liraya düşürüldü. Önceden 20 km sonrası 3 lira olarak hesaplanırken şimdi 30 lira sonrası 0.75 kuruş olarak hesaplanacağı belirtildi. CHP grubundan İlknur Öner ise maddi durumu olmayanlar için nakil araçlarının ücretsiz kullanılması gerektiğini savunarak ret oyu kullandı. 
Emlak Ve İstimlak Müdürlüğünün, belirlenen taşınmazların Trafo Yeri olarak Tedaş Genel Müdürlüğüne 5393 sayılı yasanın 75/d bendi gereğince devir edilme talebi de oy çokluğuyla kabul edildi. AK Parti gurubundan Ayşegül Semerci ve CHP gurubundan İlknur Öner ise Tedaş tarafından ödenecek olan miktarın değerlerinden az olduğu gerekçesiyle ret oyu verdi. 
Boğaziçililere PTT müjdesi
Boğaziçi Mahallesi sakinlerinin aylardır beklediği P.T.T şubesi için yer talebi de meclis tarafından onaylandı. Boğaziçi Mahalle Muhtarlığı binasının bir odasının P.T.T. hizmetlerinde kullanılmak üzere bedeli karşılığında ihale yöntemiyle tahsis edilmesine kara verildi.