EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

07.10.2015


 EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
 
Milas Belediye Meclisi, Ekim ayı gündemindeki başvuru ve maddeleri görüşmek üzere Toplantı ve Düğün Salonu’nda toplandı.
İlknur Öner ve Levent Akyer’in katılmadığı Mecliste 25 ana, 3 ek gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis ayı gündemine geçilmeden önce Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gündem konuşması yaptı. Tokat, Boğaziçi Mahalle Muhtarı İbrahim Köksal’a yapılan saldırıyı kınayarak; “ Geçen günlerde Boğaziçi Mahalle Muhtarı İbrahim Köksal’a yapılan, saldırıyı tüm kalbimle kınıyorum. Bu saldırılar çok çirkindir” dedi.
 Başkan Tokat ayrıca, geçtiğimiz Cumartesi günü, ilçemizde yaşayan gazilerimizi, çevre köyü muhtarlarıyla birlikte Boğaziçi’nde ağırlayan ve bir tekne gezisi yaptıran Boğaziçi Köyü Muhtarı İbrahim Köksal ve çevre köy muhtarlarına, bu önemli jestleri nedeniyle teşekkürlerini ifade etti.
 
Gündemin açılış konuşmasından sonra maddeler görüşülmeye başlandı.
Ekim meclisi’nin ilk gündem maddesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün hazırladığı “2016 Mali Yılı Bütçe Taslağı ve 2017 ve 2018 Mali Yılı Gelir-Gider Bütçe Taslağı”nın görüşülmesi ve yine “2016 Mali Yılı Performans Programı”nın görüşülmesi idi. Her iki konu da, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmek üzere komisyona havale edildi. Komisyon 20 gün içinde görüşerek raporunu yayınlayacak. Bu nedenle Ekim Meclisi açık bırakıldı. Bütçe Komisyonu’nun raporları, 23 Ekim 2015 tarihinde saat 10:00’da Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde toplanacak olan Meclis’in ikinci oturumunda görüşülerek karara bağlanacak.
 
 Gündeminin en önemli maddelerden biri de Güllük Mahallesine yeni yapılan parkın adının komisyon kararıyla konmasıydı. Komisyon kararıyla Güllük Mahallesi’ndeki yeni parkın adı ‘Güllük Cumhuriyet Parkı’ oldu. Tokat, parkın 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı’nda törenle açılacağının müjdesini de verdi.
13. gündem maddesinde ise bir önceki Eylül ayı toplantısında imar komisyonuna havale edilen Emek Mahallesi’ndeki inşaatı tamamlanan öğrenci yurduna ulaşım sağlamak amacıyla yol çalışması için bazı yerlerin kamulaştırılması talebiydi. Komisyon, tekrar planın yapılandırılıp kamulaştırılmasına karar verdi. 
Ana gündem maddelerinin diğer bölümünde vatandaşlardan gelen imar değişikliğine ilişkin talepler ve bazı dilekçeler görüşüldü. 
Ek gündem maddeleri içinde en önemlisi olan Sağlık İşleri Müdürlüğünün, Milas’ta faaliyet gösteren mezarlık ve defin hizmetlerinde, mezar kazılması, mezarlık çevresinin düzenlenmesi, cenaze araçlarının kullanılması, geçici köpek barınağında sokak köpeklerinin toplanması ve rehabilite edilmesi, hizmet araçlarının kullanılması ve hasta nakil ambülânsının kullanılmasında çalıştırılmak için 3 yıllığına 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 15 personel ve 3 adet açık kasa çift kabin kamyonet çalıştırılmasına komisyon kararıyla onay verildi.
 
Meclis toplantısı sonrasında ÖNDER Gazetesi temsilcisi Coşkun Efendioğlu’nun sorusu üzerine Başkan Tokat, Atatürk Bulvarı ve meydan düzenlemesi ile ilgili Büyükşehir’in yaptığı planın, Milas Belediyesi ile koordineli olarak hızla ilerlediğini, Milas’a çok yakışacak bu yol ve meydan düzenlemesi çalışması kapsamında, Atapark’ın alt kısmında bir yeraltı otoparkının da düşünüldüğü bilgisini verdi. Başkan Tokat, çalışmalar ilerledikçe daha ayrıntılı bilgi vereceğini de ekledi.