"MİLAS KÜLTÜR ROTASI"İÇİN İLK ADIM ATILDI.

10.11.2015


 Muğla Valisi Amir Çiçek, İlçemizde incelemelerde bulundu.

 
Muğla Valisi Amir Çiçek, ilçemize gelerek eğitim ve kültür turizmi yatırım alanlarında incelemelerde bulundu. 
 
Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Şeren ile birlikte ilçemize gelen Vali Çiçek, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, AKP Muğla Eski Milletvekili Hasan Kökten, Milas İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Cüneyt Yörükoğlu, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü Şaban Karakoç, Şube Müdürleri Akın Coşkun ve Abdullah Er ve kurum personelleri tarafından Dr. Mete Ersoy Ortaokulu önünde karşılandı. 
Hayırsever Dr. Mete Ersoy tarafından yaptırılan anaokulu, ortaokul ve lise binalarında incelemelerde bulunarak okul yöneticileri ve öğrencilerle buluşan Vali Çiçek, Dr. Mete Ersoy tarafından ortaokul için yapılacak olan 4 derslikli ek binanın alanı hakkında da yetkililerden bilgi aldı. 
 
Vali Çiçek ve beraberinde bulunanlar daha sonra ise Milas Belediyesi tarafından hazırlanan, hayata geçirilmesi amacıyla desteklenmesi için GEKA’ya sunulacak olan “Milas Kültür Rotası Projesi”nde yer alan Baltalı Kapı ve Meydanı, Uzunyuva Hekatomnos Anıt Mezarı, Çöllüoğlu Hanı ve Arasta, Salı Pazarı ve Demirciler Çarşısı, Gümüşkesen Anıt Mezarı ve Yahudi Mezarlığı, Hacıilyas Meydanı, Macar Evleri, Tabakhane Caddesi’nde incelemelerde bulundu. 
Baltalı Kapı’dan başlayan inceleme gezisi sırasında Muğla Valisi Amir Çiçek’e proje hakkında bilgilendirmeyi  Milas Belediyesi KUDEB  sorumlusu Ernur Öztekin yaptı.
 Vali Çiçek ; Milas Belediyesi tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’na sunulacak olan “Milas Kültür Rotası Projesi”nin büyük önem arz ettiğini belirtti.
 
Hepimizin el birliğiyle kültür turizmini canlandırmamız lazım
 
Milas’ta yaptığı inceleme ve  çalışmalar hakkında Çöllüoğlu Han’ında bilgi aktaran Vali Çiçek, “Milas’a her gelişimde daha farklı şeyler görüyorum. Bu zenginlikler toprağın altında kaldığı sürece veya yer üstünde olsa dahi kıymeti bilinmediği sürece bir değeri yok. Turizm sadece deniz, güneş veya spor değildir. Tarih ve inançtır da. Milas’ta deniz, tarih, kültür, inanç, tarım yani hepsi var. Hep birlikte Milas’ı başkent yapamazsak bile buranın tanıtımını yapmamız lazım. Milas kültür rotası projesi yapıldı. Kültür rotası dediğimiz alandan bugünkü gezimize başladık. Proje kapsamında belirlenmiş 7 ayrı nokta var. Biz bu sayıyı 8’e çıkarmaya çalışacağız. Hepimizin el birliğiyle kültür turizmini canlandırmamız lazım. Bunun için geç bile kalmışız. Hep birlikte geciken süreyi telafi etmeliyiz. Milas’taki tarihi yerleri kültür turizmine biran önce kazandırmalıyız. Her türlü alternatif turizm Milas’ta yapılabilir. 6 ay hesabı yapılarak değil, 12 ay ile turizm canlı tutulabilir. Ortak akıl, kolektif çalışmalarla bu süreç hızlandırılabilir. İnşallah 2023 yılına kadar Milas’taki önemli projeler hayata geçmiş olacak” dedi. 
 
Vali Çiçek ve beraberinde bulunanlar daha sonra Arasta Salı Pazarı Gümüşkesen Anıt Mezarı, Hacıilyas Meydanı ve Macar Evlerinde  incelemelerde bulundular. 
 
Kültür Rotası içerisinde bulunan Hacıilyas meydanı için düşünülen proje hakkında  Vali Çiçek’e bilgi veren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ;
“Hacıilyas meydanına bir yanında çocuklarımızın oyun oynayacağı alanlar diğer yanında da halkımızın dinlenebileceği  yeşil alan ve park oluşturmak istiyoruz.Buna bağlı olarak ta Hacıilyas meydanımıza bağlantısı olan sokaklarda sokak sağlıklaştırma ve  eski  evleri de restorasyon çalışmalarımız olacak.Milas için oluşturmak istediğimiz Kültür Rotası projemiz bizim için çok önemli “dedi.
Vali Çiçek ve beraberindeki heyetin son durağı ise  Macar Evleri oldu.
 
Muğla Valisi Amir Çiçek  inceleme yaptığı bölgeler üzerinde bulunan esnaflar ve alış veriş yapan vatandaşlarla da yakından ilgilenerek  esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinledi 
 
 Ayrıca Vali Çiçek ;tarihi alanlardaki incelemeleri sırasında Baltalıkapı’dan Uzunyuva’ya geçişi sırasında uzun yıllardan beri tamamlanamayan Tekel Binası’nda da inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı ve Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ek bina yapılması amacıyla tahsis edilen binanın bakım ve onarım çalışmalarının biran önce hızlandırılması talimatını verdi.