DİYEBET HAFTASI NEDENİYLE KAN TARAMASI YAPILACAK

12.11.2015


 

 
 Türkiye Diyabet Vakfı ,Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Milas Belediyesi ; Diyabet haftası nedeniyle toplumun bilinçlendirilmesi, diyabet (şeker) hastalığı konusunda koruyucu önlemlerin alınması, hastalığın tedavi yöntemlerinin gösterilmesi ve şeker hastalığı riski taşıyan vatandaşların saptanması için  kandan glikoz taraması yapacak.
14-21 Kasım tarihleri arasında Nedime Beler Kız Öğrekçi Yurdu önünde açılan stantta vatandaşlara ücretsiz şeker ölçümü yapılacak.Ölçüm sonrasında ise Doktorlar tarafından ortaya çıkan sonuçları değerlendirilecek. Vatandaşlarda diyabet noktasında bir sonuç oluştuğu takdirde ise doktorlar tarafından sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi yapılacak. Her gelen vatandaşa ayrıca ‘Diyabet nedir?’, ‘Şekerin vücuttaki rolü ve insülinin etkisi nedir?’, Diyabet tipleri, hastalığın tanısının nasıl konulduğu, tedavisinin nasıl yapıldığı ve Diyabette beslenmenin nasıl olması gerektiği hususlarında bilgilendirme yapılacak.  
 
Diyabeti Türk toplumumuzun iyi tanıması gerektiğinin üstünü çizen  Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat;
“Diyabeti tanımamız gerekiyor. Diyabet sinsi bir hastalık. Bizde  14-21 Kasım tarihleri arasında yer alan Diyabet Haftası dolayısıyla Türkiye Diyabet Vakfı , Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Milas Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak ülkemizde ciddi boyutlara ulaşan diyabet hastalığına bir farkındalık oluşturmak amacıyla çalışma başlattık. Vatandaşlarımızı, diyabetle yaşamın ne şekilde olacağı ile ilgili bilgilendirmeye çalışacağız” dedi.