BAŞKAN TOKAT BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ.

23.11.2015


 BAŞKAN TOKAT BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ.

 
Tarihi Kentler Birliği tarafından 14 yıldır düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda ‘Baltalıkapı Çevre Düzeni, Sokak Sağlıklaştırma’ ve ‘Hacıilyas Meydanı Çevre Düzeni, Sokak Sağlıklaştırma’ projelerinin ödül almasının ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Meclis Üyelerinin de katılımıyla basın toplantısı düzenledi.
 
Hacıilyas Meydanı ve Baltalı Kapı düzenleme projeleriyle Tarihi Kentler Birliği’nin proje ödülünü alan Milas Belediyesi, bu tür çalışmalarda süreklilik elde etmek istiyor. Başkan Tokat, bunu “Amacımız ödüllerin sayısını artırmak değil, kültürel kimliği ayağa kaldırmak ve bunu tescil ettirmek” sözleriyle açıkladı.
 Tarihi Kentler Birliği’nin proje dalındaki yarışmasında Hacıilyas Meydanı ve Çevresi Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon Projesi ve Baltalı Kapı ve Çevresi Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon Projesi’yle ödül alan 6 belediyeden biri olan Milas Belediyesi’nde bu ödülün sevinci yaşanıyor. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ödülden duyduğu memnuniyeti tarihi Çöllüoğlu Hanı’nda belediye meclis üyeleri ve gazetecilere yaptığı açıklamayla paylaştı. Tokat, Milas Kültür Rotası adıyla olgunlaşan makro projenin başlangıç ve durak noktalarından olan Baltalı Kapı ile Hacıilyas Meydanı mikro projesiyle Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından Tarihi Kentler Birliği’nden 51 başvuru arasından ödüle layık görülen 6 proje arasına girdiğini hatırlattı. 
“Önemli olan kentin tarihsel kimliğiyle gelişimi, potansiyelinin hayata geçirilmesi ve Milas’ın ulusal ve uluslararası düzeyde hak ettiği yere gelmesi. Bütün kavgamız, mücadelemiz bunun üzerine. Restorasyon üzerinde yaptığımız proje ve uygulama çalışmaları bizim bu hedefimizi gerçekleştirmemizi en fazla etkileyen ve hedefe varmamızı kolaylaştıracak çalışmalardır. Bu çerçevede Tarihi Kentler Birliği üyeliğimizi, çalışmaları ve aldığımız ödülleri çok önemsiyoruz” diyen Tokat, “Bu iki projenin bizim için önemi, Milas’ın tarihsel çalışmalarında temel ana fikri olan bu Kültür Rotası’nı tamamlama. Bütün yaptığımız çalışma, toplantı ve projelerde bütün amacımız bu Kültür Rotası üzerindeki alanları tek tek restore etmek. Biz, daha önce Çöllüoğlu Hanı ve Arasta 1. Etap Restorasyonu sebebiyle 2010 yılında Tarihi Kentler Birliği’nden uygulama ödülü almıştık. Şimdi proje dalında yarışmaya katıldık ve bu sefer de proje dalında ödül almaya hak kazandık” ifadelerini kullandı. 
8 uğrak noktası bulunan proje arasından özellikle Hacıilyas Meydanı ve Çevresi Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon Projesinin Milas’ın kültürel kimliğiyle benzeşen dar sokakları da içermesi bakımından öne çıktığını kaydeden Tokat, “Her iki proje hem Baltalı Kapı Projesi ki, Kültür Rotası’nın başlangıcı olması nedeniyle önemli, Hacıilyas Meydanı projemiz de hem Milas’ın tarihi meydanı hem de ilk yerleşim yerlerinden birisi olması sebebiyle önemli. Hacıilyas, çok önemli bir mekan çünkü bu kadar rotayı gezen turistin mutlaka bir yere oturup dinlenmeye ihtiyacı var. Bu meydan tamamen birinci planda bu alana hizmet edecek. Ama bu sadece meydanın düzenlenmesi değil, burada araya giden sokaklar Milas’ın kent mimarisini en iyi yansıtan sokaklardır. Dünyanın neresine giderseniz gidin turistlerin en ilgi çekerek gezdikleri yerler dar sokakların bulunduğu yerlerdir. Mesela Amsterdam dünyanın en dar sokaklarına sahip olmakla övünür. Meydan düzenlemesiyle birlikte bu dar sokakların da restore edilecek olması bizim için önemli” ifadelerini kullandı.
Baltalı Kapı’nın da projenin başlangıç noktası olması nedeniyle önemi bulunduğuna dikkati çeken Tokat, buraya ışıklandırma, turizm danışma bürosu, otobüsler için park alanı, pazar yeri, meydan, Ağa Cami’yle bütünlük içinde düşünülmüş bir restorasyon çalışmasından söz etti. Balavca Deresi ve çevre düzenleme çalışmalarının da eklenmesiyle rotanın ayrı bir anlam kazanacağına vurgu yapan Tokat, “İnşallah bu projelerin uygulamalarını da tamamlayıp uygulama ödüllerini almak için de mücadele edeceğiz. Asıl hedefimiz bu ödülleri çoğaltmak. Eğer bu ödüller çoğalırsa Milas Belediyesi tarihi, restorasyon çalışmalarla ilgili artık süreklilik haline getirmemiz sonucu bu ödülleri almaya çalışacağız. Amacımız sayıyı arttırmak değil, kültürel kimliği ayağa kaldırmak ve bunu tescil ettirmek. Şu anda Tarihi Kentler Birliği Türkiye’nin en büyük örgütü durumunda. Bu anlamda restorasyon çalışması yapmak, bunları bir süreklilik haline getirmek bir kişinin ya da kurumun tek başına yapabileceği bir iş değil” ifadelerini kullandı. Projede emeği geçen isimlere ve aynı kararlılık içinde gördüğünü belirttiği belediye meclis üyelerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği ve Milas Kaymakamlığına teşekkür eden Tokat, projenin en kısa süre sürede ihale edilerek hayata geçirilmesinin planlandığını kaydetti.