TEHLİKELİ ASANSÖRLER MÜHÜRLENECEK.

02.12.2015


 TEHLİKELİ ASANSÖRLER MÜHÜRLENECEK.

Milas Belediyesi Toplantı ve düğün salonunda “24 Haziran 2015 tarih ve 29396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Asansör,İşletme,Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” çerçevesinde İlçede bulunan Asansörlü binalara ait bina sorumlularının veya yöneticilerinin bilgilendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.
İlçedeki asansörlü binaların yöneticileri ile bir araya gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat asansörlerin denetlenip gelecek yıldan itibaren de mühürleneceğini söyledi.
Milas genelinde 250’ye yakın asansörlü bina bulunduğunu bunların büyük çoğunluğunun da yönetmeliklere aykırı olduğunu belirten Tokat: 2016 yılından itibaren asansörlerde denetimlerin başlayacağını,Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğine aykırılık tespit edilen asansörlerin mühürleneceğini kaydetti.
Bakanlığın bu konudaki ısrarına değinen Tokat konuşmasına şöyle devam etti ;
“Asansörlerle ilgili hassas bir durum var.Asansörlerin mühürlendiğine ilişkin Bakanlık bizden tutanakları istiyor.Biz de  vatandaşla doğrudan bir sıkıntıya girmek istemiyoruz.Buna göre herkesin en kısa zamanda gerekli tamiratları ve düzenlemeleri yapması gerekiyor.Bunlar yapılmazsa yılbaşından sonra düzeltilmeyen asansörler mühürlenecek.Bu konuda duyarlılık oluşturmak lazım.Çünkü can güvenliği için çok önemli bir konu ve Bakanlık ta bu konuda çok ısrarcı” dedi.
 
Başkan Tokat’ın konuşmasının ardından Milas Belediyesi Elektrik Mühendisi Reşat Kayaş tarafından yöneticilere asansör bakımı,periyodik kontrolleri ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesi hakkında bilgi verildi.
 Kayaş ; Asansörlerin işletme, bakım, periyodik kontrol, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi, denetim, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kuralları sıraladı.
Yeni yönetmelik gereği asansörlere kimlik numarası verilmesinin gündemde olduğunun anlatıldığı toplantıda bu uygulamanın asansörlerin daha etkin denetim yapılmasına olanak sağladığını belirtti. Asansör firmalarının tescil belgesine sahip olmasının ayrıca önemli olduğu aktardı. Yeşil etikete sahip olmayan asansörlerin işlevini yerine getiremeyeceği gibi bu tip durumda asansörlerin bakım ve onarımının yapılarak mevzuata uygun dizayn ederek yeşil etiket almasının sağlanması gerektiğini söyledi.