Hava Kirliliği Sebepleri ve Önlemleri" toplantısı düzenlendi.

02.12.2015


Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce "Muğla´da Hava Kirliliği Sebepleri ve Önlemleri" toplantısı düzenlendi. 
Isınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin nedenleri,sonuçları ve azaltma yöntemleri,Mahalli Çevre Kurulu kararları ve yakma sistemleri konularında ,halkın ve kalorifercilerin bilinçlendirilmesi kapsamında Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu´nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray, daha temiz bir çevrede yaşamak için bazı projeleri uygulamaya geçirmek istediklerini ve herkesin üzerine bazı sorumluluklar düştüğünü söyledi. 
Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Çevre Yönetimi Şube Müdürü Aylin Aydın da Muğla´nın Milas, Yatağan ve Menteşe ilçelerinde hava kirliliğinin yüksek boyutlarda olduğundan söz etti. Aydın, Menteşe ve Milas´ta ısınmadan kaynaklı, Yatağan ilçesinde de ısınmanın yanı sıra termik santralin zaman zaman baca gazı arıtma tesisinin çalışmamasının kirliliğe sebep olduğunu aktardı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde görevli Kimya Mühendisi Mustafa Yıldırım da, il genelinde Menteşe ve Yatağan´da sabit hava kalitesi istasyonu bulunduğunu ve Milas ilçesine kurulacak istasyonla sayısının üçe çıkacağını kaydetti. 
İş Güvenliği Uzmanı Ferhat Akbulut, hava kirliliğinin azaltılması için kalorifer kazanlarındaki doğru yakım tekniklerine ilişkin bilgi aktardı.