MİLAS KENT MÜZESİ KURULUYOR.

08.01.2016


 MİLAS KENT MÜZESİ KURULUYOR.

Milas’ın tüm yazınsal ve tarihsel geçmişinin yer alacağı Kent Müzesi projesinin hayata geçirilmesi için ilk adımlar atıldı.
Milas Belediyesince Çöllüoğlu Hanı’nda kurulması planlanan “Milas Kent Müzesi” için ön hazırlık çalışmaları başladı.
Müzenin koordinatörlüğüne getirilen Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Milas Belediyesi Koruma Uygulama Denetim Bürosu Arkeolog Üyesi İsmail Ernur Öztekin’le birlikte, ön hazırlıklar için ziyaretlerine Milas Kaymakamı Fuat Gürel ve basın kuruluşlarını ziyaret ederek başladı.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat basın mensuplarını ziyaretinde Milas Kent Müzesi projesine büyük önem verdiklerini belirterek, “Milas Kent Müzesi bizim üzerinde çok önemle durduğumuz bir proje. Bunun için bir süredir gerekli ön araştırmalarımızı yaptık ve şimdi bu alanda çok deneyimli bir isim olan Prof. Dr. Engin Berber hocamızın koordinatörlüğünde somut adımları atıyoruz” ifadelerini kullandı.
Kent Müzesi’nin kurulması amacıyla ilçede gerçekleştirdiği ilk ziyaretlere mülki amir ve yerel basından başlamanın kendisi açısından önemli olduğuna değinen Berber, “Arşiv ve kent müzesinin oluşumunda, tasarımında siz basın mensuplarına da danışarak bir yöntem belirleyeceğiz. Bizim için öncelikli olan ziyaretçi profilimizin belirlenmesi ve burada kullanılacak materyallerin hedef kitleye uygunluğu ve etkinliğini ortaya koyabilmek” ifadelerini kullandı.
Berber, “Adım adım gideceğiz. Aceleye getirmeden, son derece profesyonel olarak bu işi kotaracağız. Dünyada bu işin nasıl yapılacağını biliyoruz. Türkiye’de de bu işi yaparken kendimizi geliştirdik. Nasıl olması gerekiyorsa, profesyonelce bunu hep birlikte yapacağız. Bizde bilgi var ama sizin katkınız olmadan olmaz” diye konuştu.
Berber çalışmaların 10 ay içinde bitirilerek Milas Kent Müzesi’nin hayata geçirilebileceğini de sözlerine ekledi.