BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR.

24.01.2016


 Milas Belediyesi’nin başlattığı Kent Belleği Müzesi ve Arşivi kurulması ile ilgili bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Konuyla ilgili olarak Milas Belediyesi KUDEB birimi ile birlikte müze ve arşivin kurulmasıyla görevlendirilen Prof. Dr. Engin Berber, daha önce, Milas Kaymakamı Fuat Gürel’i ve yerel basın kuruluşlarını ziyaret etmişlerdi. Dün de Milas Belediyesi Ek hizmet binasındaki toplantı salonunda, Milas Belediye Meclisi üyeleri ve daire amirlerinin bilgilendirilmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi.

.
İlk olarak Belediye KUDEB birimi sorumlusu Arkeolog Ernur Öztekin, kısa bir bilgilendirme yaptı. Uzun süredir planladıkları bir çalışmayı artık hayata geçirme aşamasına geldiklerini belirten Öztekin, “Bundan 7 yıl kadar önce Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen Hocamızın gündemimize taşıdığı bu konu üzerinde çalışıyorduk. Bildiğiniz gibi yakın zamanda Milas Kültür Rotası’nı gerçekleştirdik. Baltalıkapı’dan başlayarak belirlediğimiz bu rotanın üzerinde Çöllüoğlu Hanımız var bildiğiniz gibi. Restorasyonu bitti. Nasıl kullanılacağı konusunu da büyük ölçüde şekillendirdik. Alt kata, geleneksel zanaatkarlarımızdan birer örneğin ve Milas yemeklerinin sunulacağı bir lokantanın yer alacağı hanın üst katında kültürel faaliyetler yer alacak. Bu kapsamda, hanın üst katında bir Milas Kent Belleği Müzesi ve Arşivi kurmayı hedefliyoruz. Buranın bir kısmı da Üniversitemizin el sanatları üretim ve sergi alanı olarak kullanılacak. Milas Kent Arşivi ve Müzesi’nin kuruluş çalışmalarını ise, daha önce Ödemiş ve Kuşadası Kent Arşivi ve Müzesi’ni kuran değerli hocamız Prof. Dr. Engin Berber ve 15 kişilik ekibi kuracaklar. Yaklaşık bir yıl sürecek çalışmalar süresince çeşitli bilgilendirme ve danışma toplantılarımız sürüyor. Bugün de hocamız sizlere çalışmalar hakkında bilgi verecek” dedi ve sözü Prof. Berber’e bıraktı.
Prof. Dr. Engin Berber, daha önce Ödemiş ve Kuşadası Kent Arşivi ve Müzesi’ni 15 kişilik bir ekiple kurduklarını belirterek, kendisinin Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde araştırma yöntemleri üzerine doktora ve tez çalışmaları dersleri verdiğini belirtti ve akademik hayatının yaklaşık üçte birinin müze ve arşivlerde geçtiği için konuyu teorik olarak iyi bilmelerine karşın, bir benzetmeyle, Ödemiş Müzesi ve Kent Arşivi’nin kendisi ve ekip arkadaşları için çıraklık dönemi, Kuşadası Müzesi ve Kent Arşivi çalışmasının ise kalfalık dönemi olarak nitelenebileceğini belirterek, oldukça deneyim kazandıklarını vurguladı.
Daha önceki çalışmalardan bazı slaytların da gösterimi eşliğinde, Milas’taki çalışmaları sırasında, öncelikle planlama aşamasında olduklarını, Çöllüoğlu Han’ın üst katının küçük odalardan oluşması nedeniyle, önündeki revakla birlikte değerlendirerek projelerini hayata geçirmek istediklerini belirtti.
Yapmak istedikleri Kent Arşivi ve Müzesi’nin üç yönü olduğunu belirten Prof. Berber, öncelikle bir Uzmanlık Kütüphanesi oluşturacaklarını, burada, Milas’la ilgili olarak daha önce yayınlanmış tüm eserlerin mümkünse orijinallerinin, temin edilemezse, fotokopi ya da taranmış örneklerinin bulunacağını ve Milas’la ilgili araştırma yapmak isteyenlerin yanısıra, vatandaşların da çeşitli açılardan bu Kütüphaneyi kullanabileceğini belirtti. Daha önceki çalışmalarında, belediyenin elindeki karar defterleri, evlendirme defterleri, mezarlık bilgileri vb. gibi pekçok arşivin de değerlendirildiğini belirten Prof. Dr. Berber, örneğin vatandaşların örneğin dedelerinin evlenme belgelerine bu kütüphanede ulaşarak, dilerlerse bir fotokopi örneğini de alarak gidebileceklerini belirtti. Bu kütüphanede, ulaşabilecekleri tüm yerel gazetelerin arşivleri yanısıra, bu kapsamda değerlendirilebilecek her türlü belgenin bulunacağını belirten Berber, “Biz sadece şimdiki nesle değil, gelecek nesillere de sağlıklı bir belgeler dizisi bırakmak istiyoruz” dedi.
İkinci olarak, 80 yaşından daha eski olan geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemine ait her türden taşınabilir kültür varlığının sergileneceği ve arşivleneceği eşyaların derleneceğini ve belli temalı odalarla bu eski eserlerin, çeşitli canlandırmalarla da sergileneceğini belirtti.
Üçüncü olarak, bu dönemlere ait her türden fotoğrafların da derlenerek sergileneceğini belirten Prof. Dr. Berber, amaçlarının, gelecekte de elde edilecek belgeler, fotoğraflar ve eşyalarla, sürekli olarak yenilenebilir ve zenginleşecek bir kent arşivi ve müzesi yaratmak olduğunu, insanların müzeye sadece bir kez görmek için gelmesinden ziyade, sık sık ziyaret etmek ve buradan yeni bilgiler edinebilmesi amacını güttüklerini de sözlerine ekledi.
Bu yönde, önümüzdeki dönemde çeşitli bağış çağrılarının yapılacağını, bağışlarla elde edilecek materyaller dışında, gerektiğinde uzak yerlerdeki Milas’a ait materyallerin de satın alınması yoluna gidileceğini de belirtti.
Başlatılan çalışmanın şimdiden belli bir bütçesi olmadığının ve olamayacağının altını çizen Prof. Berber, bu nedenle, bu işler şöyle bir bütçeyle halledilebilecektir denilemeyeceğini de kaydetti.
Bu noktada, KUDEB Sorumlusu Arkeolog Ernur Öztekin, Kent Arşivi ve Müzesi’nin gerçekleştirilmesi sürecinde kullanılmak üzere, ABD Büyükelçiliği’nin ilgili fonları ve GEKA’ya proje başvuruları yapılacağını, bunun önümüzdeki dönemde çeşitlendirilebileceğini de belirtti.