FUAR 7. KEZ KAPILARINI AÇTI

04.03.2016


FUAR 7. KEZ KAPILARINI AÇTI
Açılış töreninde konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla´nın tarım ürünleri çeşitliliğinde Türkiye´nin önemli illeri arasında geldiğini söyledi. Bu tür fuarların çiftçilerin teknolojik gelişmeleri yakından görebilmelerine imkan tanıdığını vurgulayan Çiçek, Bu gibi fuarlar, büyük emekler verip bizlere ürünlerini ulaştıran çiftçilerimizin sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından görebilmeleri için son derece önemli" diye konuştu.
Adalet Ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Türkiye´nin tarımsal gelir ve üretimde Avrupa şampiyonu olduğunu hatırlatarak, "2002 yılında beşinci sıradayken bugün ülkemizin tarımsal gelir ve üretim açısından Avrupa şampiyonu olduğunu unutmamamız lazım. " dedi. 
Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Türkiye´de çiftçilerin tarımdan istedikleri geliri elde edemediklerini savundu. Türkiye´de her yıl tarım alanlarında azalış yaşandığına değinen Demir, "Bu yıl yalnızca yüzde 20´lik bir düşüş olduğu belirtildi. Bunları söylediğimizde çok kulak asılmıyor. Çiftçi sayısı da yüzde 12 azalmış durumda. Herkes tarımdan kaçıyor. Çünkü gelirler, üretim girdilerini karşılamıyor" diye konuştu.Demir ayrıca;Bu fuarın oluşumunda ve bu noktaya gelmesinde Milas Belediyesinin de katkılarının azımsanamayacağını dile getirdi. 
Milliyetçi Hareket Partisi Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, tarım ürünlerinde markalaşmaya önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Muğla´nın gerek turizm gerek tarımıyla özel bir il olduğunun altını çizen Erdoğan,: "Belki tarım alanları başka illerle kıyaslandığında çok büyük değil ama üretim miktarı ve çeşitliliği bakımından önemli bir yer. Bize düşen hem tarımı hem turizmi sürdürmek”dedi. 
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’da tarımın katma değer konusunda turizmi geride bıraktığını ifade etti. Muğla’da tarım alanında ülkede nadiren yetişen birçok ürünün yetiştirildiğine değinen Gürün, “Turizmi de önemsiyoruz ama tarım katma değer noktasında ilimize daha büyük katkı sağlıyor. Bunda tarımın her alanında büyük emek sarf eden çiftçilerimizin çok büyük emeği var” dedi.
 Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas’taki fuarın ortaya çıkışında ilçedeki kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinden söz etti.
 Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, fuarın fikir babasının Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı olduğunu ve kurumların işbirliği sayesinde Milas’ta 7 yıldır etkili bir fuarın kapılarını açtığını dile getirdi. Tokat ; Bu süreçte Milasta bu konuyla ilgili Tariş Pamuk Kooperatifi,Sivil Toplum Kuruluşları, ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte Milas Belediyesinin hiçbir ayrım gözetmeksizin büyük emek ve caba sarf ettiklerini bu yolda ortak akıl ile hareket ettiklerini ifade ederek 7.Milas Tarım Fuarının bu noktaya geldiğini ve yöredeki Tarım ve tarımsal faaliyette bulunanlara büyük katkı sağladığını belirtti.
Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, Muğla’da üretilen tarım ürünlerinin kalite değerlerinin yüksek olması nedeniyle ihracatta her geçen yıl yükseliş yaşandığını vurguladı. Muğla’da üretilen organik zeytinyağının ihraç edilmesi için çalışmaların devam ettiğini aktaran Ekici, “İlimizde üretilen ürünlerin pazar payını artırmak ve üreticilerimizin marka değerlerini artırmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu alanda yeni çıkan teknolojileri takip etmek ve eğitimleri yerinde görebilmek için toplandık” diye konuştu. 
Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan da fuara 28 firmadan 187 firmanın katıldığını ve istatistiklerin 42 ilden ziyaretçi alındığını gösterdiğini dile getirdi. Erdoğan, geçen yıla kıyasla fuar alanının yüzde 25, firma sayısının da yüzde 22 arttığını dile getirdi. Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Açılışa katılan protokol üyeleri, stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. Fuarın 6 Mart’a kadar ziyarete açık olacak.