NAZMİ YÜKSELEN ANMA GECESİ

11.03.2016


Milas Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu  Milas’lı Devlet sanatçısı  Nazmi Yükselen anısına anma gecesi düzenliyor.
Geçtiğimiz yıl 16 Mart’ta  aramızdan ayrılan Usta sanatçı Nazmi Yükselen ölümünün 1. yılında türkülerle anılacak.
Milas Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu tarafından hazırlanan programda usta sanatçının seslendirdiği ve bestelediği türküler seslendirilecek.17 Mart 2016 Perşembe günü düzenlenecek konserin şefliğini ise Ahmet Algur yapacak.
 
Düzenlenen gece ile ilgili olarak konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; 
“Milas Belediyesi Türk Hal Müziği Korosu olarak Nazmi Yükselen adına vefatının 1. yılında anma gecesi düzenlemek istedik. Bizler annelerimizden ve babalarımızdan Nazmi Yükselen’in şarkılarını dinleyerek büyüdük. Belki de gençliğimiz bu şekilde yön buldu.
Milas’ın tanıtımıyla ilgili bu güne kadar en büyük katkıyı yapan isimlerden birisidir Sayın Yükselen, Ben kendisiyle aynı havayı solumaktan, aynı suyu içmekten ve aynı ilçede yaşamaktan dolayı büyük bir onur ve guru duydum. Bu gecede Nazmi Yükselen’i anıp, eşsiz yorumuyla seslendirdiği türküleri dinleyeceğiz.Düzenlenen anma gecemize ben tüm Milas’lı hemşehrilerimi davet ediyorum”.dedi
 
Nazmi Yükselen anma gecesi 17 Mart Perşembe günü Saat 20.30’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu(Migros üstü)’nda gerçekleştirilecek.
 
- Nazmi Yükselen-
1926 yılında Milas´ta doğdu. İlk ve orta okulu Milas´ta okudu. 1948 yılında İstanbul radyosunun açtığı sınavı kazanarak, "Halk Türküleri" sanatçısı oldu. Daha sonra Ankara radyosuna geçti ve Muzaffer Sarısözen´in yönettiği "Yurttan Sesler Korosu"nda "misafir sanatçı" olarak çalıştı. Sahne çalışmaları da oldu. 1958-1962 yılları arasında İzmir radyosunda çalıştı. 1974 yılında Milas´a geldi. 42 adet plak doldurdu. Üç filmin dublaj müziğini yaptı. 1982´de Kültür Bakanlığı tarafından devlet sanatçısı seçildi. Nazmi Yükselen 1926´da Muğla´nın Milas ilçesinde doğdu. 1948 yılında açılan sınavı kazanarak İstanbul Radyosu´nda çalışmaya başlayan sanatçı, Nedim Otyam´ın yönettiği koroya katıldı. Plak çalışmaları da yapan sanatçı, 50´li yılların başından 1978´e kadar birçok konser verdi, turnelere çıktı. 1982´de Kültür Bakanlığı tarafından devlet sanatçısı seçilen Yükselen, sanat yaşamı boyunca birçok ödül kazanmıştır. 1998´de müzik hayatına veda etmiştir