NAZMİ YÜKSELEN TÜRKÜLERLE ANILDI

13.04.2016


NAZMİ YÜKSELEN TÜRKÜLERLE ANILDI
 
Milas Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu  Milas’lı Devlet sanatçısı  Nazmi Yükselen anısına anma gecesi düzenledi.Usta sanatçı Nazmi Yükselen ölümünün 1. yılında derlediği ve seslendirdiği 9 türkü ile anıldı.
 
Geceye Milas Kaymakamı Fuat Gürel,Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat,Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat,Faik Karagöz,Belediye Meclis Üyeleri,24. Dönem Milletvekili Tolga Çandar,Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Suat Özcan,Nazmi Yükselen’in yakınları,sevenleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Gecenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Muhammet Tokat ;
Bugün Milas için önemli bir akşamı yaşıyoruz. Bir yıl önce kaybettiğimiz ve kendisini bu sahnelerde özlemle beklediğimiz değerli büyüğümüz, sanatçımız Nazmi Yükselen’i onu yetiştiren toprakların birer ferdi olarak özlem ve saygı ile anıyoruz.emeği gecen herkese teşekkür ediyorum.Bu geceyi bizlere hazırlayan Türk Halk Müziği Topluluğumuza,katılan siz değerli vatandaşlarıma teşekkür ediyorum”dedi.
 
Başkan Tokat’ın ardından sahneye gelen Nazmi Yükselen’in kızı Nihal Cığız Yükselen ;
Onsuz burada olmak çok acı.ama böyle bir gecenin hazırlanması acımızı bir nebze hafifletiyor. Eminim  ki babamda bizi dinliyor.Bu geceyi düzenleyen Milas Belediyesine,Türk Halk Müziği Topluluğuna, Şefleri Ahmet Algur’a ve sizlere teşekkür ediyorum”dedi.
 
Geceye  katılan 24. Dönem Muğla Milletvekili Tolga Çandar ; Bir kenti güzelleştiren insanlar vardır iyi ki o insanlar var dersiniz.Sokakta görseniz yüzünüz gülümser işte Nazmi Yükselen’de öyle insandı diyerek Yükselen’in anısına Karaova Düğünü türküsünü seslendirdi.
 
Şefliğini Ahmet Algur’un yaptığı,  Sazlarda ;Şaban Türkoğlu ,Caner Gündüz,Erol Gülten,Mustafa Özalp,Sadık Selçukkaya,Ülker Barbaros,Hakan Kayatemur ve Ali Oruç’un görev aldığı ve
Olcay Akdeniz Kır,Cansu Soydan,Nuray Gözel,Sevinç Süzük,Gönül Avaz,Esin Ökten,Ebru Karacan,Şengül Sam,Yeşim Cebeci,Hasan Salım,Mustafa Giresun,Fuat Turan,Buğra Türkoğlu,Ahmet Bozkurt,Şenol Sandal,Mehmet Yılmaz,Mustafa Şen ve Mehmet Hamdi Balıkçı dan oluşan  
Milas Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu Nazmi Yükselenin derlediği ve seslendirdiği Ormancı,Karaova düğünü,Hayıtlıdan Çıktımda imanım gidi bir birinden güzel 9 türküyü seslendirdi.
 
Dinleyenler tarafından büyük beğeni ile izlenen konser sonrasında Nazmi Yükselen’in oğlu Abidin Yükselen Milas Kaymakamı Fuat Gürel,Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve koro şefi Ahmet Algur!a teşekkür ederek çiçek takdim etti. Milas Kaymakamı Fuat Gürel ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ta konser anısına Nazmi Yükselen’in eşi Leman Yükselen ve Ahmet Algur’a birer plaket verdiler.