BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

14.04.2016


Milas Belediyesi tarafından  2014 – 2015 yılları arasında yapılan çalışmaların değerlendirilerek bilgi aktarıldığı toplantı dün saat 14’de Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. 
 
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, eski milletvekillerinden İrfettin Akar, Fevzi Topuz, belediye meclis üyeleri, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, sivil toplum örgütü temsilcileri, mahalle muhtarları, Milas Belediyesi birim amirleri ve çalışanları, Milas İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin, CHP Milas İlçe Teşkilatı üyeleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen toplantı Milas Belediyesi tarafından ilçemizde yapılan çalışmaların yer aldığı tanıtım filminin sunumuyla başladı. 
 
Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesinin ardından sunumunu yapmak üzere Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat kürsüye davet edildi. 
 
Salonda bulunanlara “hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Tokat, “Bugün demokrasinin gereği olarak, bir yerel yöneticinin yapması gereken etkinliği yerine getiriyoruz. Geçen yıl seçimler nedeniyle yapamamıştık. Bu yıl geleneğimizi yeniden düzenliyoruz. Yerel seçimlerden sonraki, yani büyükşehirden sonraki iki yıllık çalışmalarımızı, yaptıklarımız ve yapamadıklarımızı, olumlu ve olumsuz taraflarımızı, hedeflerimizi sizlerle paylayacağım. Ağırlıklı olarak 2014 ve 2015 yılları arasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktaracağım. Toplum olarak bilmeniz gereken her şeyi sizlerle paylaşacağım” dedi. 
Sunumunu 2014 ve 2015 yılı bütçeleri hakkında bilgiler aktararak sürdüren Başkan Tokat, “Büyükşehir yasasının ardından hizmet ettiğimiz nüfusumuz 132 bin oldu. Bu doğrultuda İller Bankası’ndan bizlere aktarılan miktar ise arttı ama çok küçük bir miktarda. Belediyemizin şuanda toplam 73 milyon borcu bulunuyor. 20 milyonu kapanan belde belediyelerden gelen borç. Bir kısmı özel, bir kısmı kamu borcu. Daha önce belediyemizin gelirleri arasında yer alan su, kanalizasyon, itfaiye, otogar, otopark, mezbaha gelirleri de büyükşehre gitti. Sadece Milas Belediyesi’nin görev yaptığı alanda vergi olarak aldığımız miktarlarda, mücavirlerimiz alanlarımız yasa gereği 5 yıl muafiyettutulduğundan artık alınamıyor. Bu da 53 milyonu buluyor. Su gelirleri, mezbaha, otogar, otopark gelirleri kaybımız 15 – 20 milyon arasında. Yani büyükşehir yasasından sonra belediyemizin kaybı 73 milyon civarında. Tüm bu kayıplara rağmen İller Bankası’nın belediyemize olan desteği ortada” dedi. 
Belediyenin bütçesi ile ilgili salonda bulunanlara bilgi aktaran Başkan Tokat daha sonra Milas Belediyesi’nin diğer birimleri tarafından yapılan çalışma ve bu çalışmalar karşılığında ödenen miktarlar hakkında bilgi aktardı. 
Milas Belediyesi tarafından yapılan projeler ile hayata geçirilen projelerle ilgili de bilgiler paylaşan Başkan Tokat, Fen İşleri Birimi tarafından yapılan çalışmalara konuşması sırasında biraz daha fazla zaman ayırarak, “İller Bankası vasıtasıyla Türkiye’de yapılan en büyük altyapı çalışması ilçemizde yapıldı. 277 kilometre uzunluğunda bir hat döşendi. Alt yapı nedeniyle üst yapının büyük bir bölümü bozuldu. Alt yapı kredisi hazır bir çalışmaydı. Ama üst yapı her hangi bir kredi olmayan kendi imkanlarımızla yaptığımız bir işti.Milas Belediyesi tarafından yapılan yol çalışmaları 2 milyon metrekareye yaklaştı. Bunu yapmak mecburiyetindeydik. Bir yıl süre içerisinde bu çalışmayı yapmaya çalıştık” dedi. 
Alt yapıdan sonra tekrar oluşacak olan üst yapı ile Milas’a yeni bir imaj ve yeni bir kimlik kazandırılmaya çalışıldığını dile getiren Başkan Tokat, “tarihi alanları ayağa kaldırarak, yeni yapılan alanları da çağdaş görünüme kavuşturarak yeni bir kent ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar kolay olmadı, olmuyor. Milas Belediyesi tarihinde en fazla tepki alan, küfür yiyen yönetimi belki de biz olduk. Bizim bu riskleri göze almamız lazımdı. Daha önce yağmurlu günlerde en tedirgin zamanlarımı yaşardım. Artık daha rahat ettiğim zamanlar içerisindeyim” dedi. 
Milas Belediyesi tarafından yapılan çalışmaların, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından önümüzdeki günlerde yapılacak olan yol çalışmalarından sonra daha da ön plana çıkacağını belirten Başkan Tokat, “Büyükşehir yasasının ardından ilçemizdeki bazı bulvar ve yollar Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına dahil oldu. Bu yollarda da önümüzdeki günlerde düzenleme çalışmaları yapılacak. Bu çalışmalar bittikten sona halkımız yapılan çalışmaları daha iyi fark edecek. Kentteki değişim büyükşehir çalışmalarından sonra daha da iyi fark edilecektir” dedi. 
 
Balavca Deresi ıslah projesi, kültür merkezi projesi gibi projeler hakkında da bilgiler aktararak, Milas Belediyesi tarafından önümüzdeki süreçte yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Başkan Tokat, “Baltalı Kapı ile Çevresi Restorasyon Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni, Hacı İlyas Meydanı ile Çevresi Restorasyon Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni, Arasta İkinci Etap Restorasyon ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi’nin tamamlanması ve uygulanmasını, Balavca Islahı ve Peyzaj Projesi’ni Kültür Sarayı yapım işini, Merkez ve Beldelerde Pazaryeri projelerini, Kent Arşivi ve Müze Projesi’ni, Ören ve Güllük Sahil Düzenlemesini, Organize Sanayi Bölgesinin tamamlanmasını, özellikle köyden ve beldelerden mahalleye dönen yerler başta olmak üzere 132 mahallemizde eşit ve adil alt yapı, üst yapı çalışmalarının yapılmasını, belediyemizin modern bir hizmet binasına kavuşmasını hedefliyoruz” dedi. 
Hedeflerini de salonda bulunanlarla paylaşan Başkan Tokat, konuşmasını “son iki yıllık süreci kapsayan zamanla ilgili vereceğim hesabın bilançosu budur. Her hangi bir şekilde hiçbir şeyi gizli saklı tutmadan, samimi ve dürüst olarak sizlerle neleri paylaşmamız gerekiyorsa paylaştık. Ben bu yılki vatandaşlarımıza bilgi aktarma hesap verme yükümlülüğümü yerine getirdiğimi düşünüyorum. Benimle birlikte hizmet eden başta belediye başkan yardımcılarımıza, belediye meclis üyelerimize, belediye çalışanlarımıza, kaymakamımıza, daire müdürlerimize, bizlere her türlü çalışmada destek veren, yanımızda olduğunu bildiğimiz büyükşehir belediye başkanına ve personellerine, sivil toplum örgütü yöneticilerine, gazilerimize, muhtarlarımıza, tüm hemşehrilerimize, basınımıza teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.