GEÇİCİ HAYVAN BARINAĞI

15.04.2016


 
Sokak hayvanları sorununa günübirlik çözümlerden uzak, daha etkin çözümler üretmek amacıyla Milas’ta yaşayan başıboş hayvanların barınma ve bakımını sağlamak üzere kurulan ve tüm veterinerlik hizmetlerinin verilebilmesi amacıyla modern bir donanıma sahip olan Milas Belediyesi  Geçici Hayvan Barınağı çalışmalarına devam ettiriyor..
 
 Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren  Geçici Hayvan  Barınağında 1 Veteriner hekim, 2 gece bekçisi, 8 de kalifiye elemanın görev yapıyor.
 
Barınağa gelen hayvanların karantina ve ön muayenelerinin yanı sıra parazit, kist, kuduz başta olmak üzere aşılama programı başarı ile uygulanıyor. Hayvanların kısırlaştırılma işlemleri ve tekrar doğaya salma çalışmalarını da uzman veteriner hekimleri ile gerçekleştiriliyor.
60 hayvan kapasitesine sahip olan Milas Belediyesi  Geçici Hayvan Barınağında Nisan 2016  yılı itibariyle 1300’ün üzerinde sokak hayvanına kuduz aşısı yapılmış ve 1400’ün üzerinde sokak hayvanını da kısırlaştırarak doğal yaşam alanına bırakmıştır.
 
Barınak faaliyetleri hakkında açıklama yapan Sağlık İşleri Müdürü Dr.Cemal Çelikdemir ;
 
"Milas Hayvan Barınağı herkese açık. İsteyen hemşerilerimiz hayvan barınağını gezebilirler, görebilirler. Hayvan barınağında sorumlu arkadaşlarımız, sorumlu veterinerimiz personelimizin  hepsi  özveri ile çalışıyor. 
Belediyemizce Sokak Hayvanları Geçici Barınağında  tedavi edilen hayvanlar, kontrollerinin yapılmasının ardından 5199 Sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanununu gereği doğal ortamlarına bırakılıyor. Barınağa bırakılan sahipsiz hayvanlar ve yavruları için de sahiplendirme işlemleri yapılıyor. Barınağımızda  Nisan 2016 yılı itibariyle  devam eden çalışmalar kapsamında 1400 kısırlaştırma, 1300 kuduz aşısı, işlemleri yapıldı.”dedi.