“Kent Belleği Müzesi Bağışları İçin 1. Arama Toplantısı” yapıldı

22.04.2016


“Kent Belleği Müzesi Bağışları İçin 1. Arama Toplantısı” yapıldı
 
Milas Belediyesi tarafından, Prof. Dr. Engin Berber’in koordinatörlüğünde kuruluş hazırlıkları sürdürülen Milas Kent Müzesi ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin katılımıyla “1. Arama Toplantısı” gerçekleştirildi… Toplantıda, müzenin yerleşim planı hakkında bilgi aktarılarak, katılanların görüş ve önerileri alındı… 
Milas Belediyesi’nce ilçemize kazandırılması planlanan Milas Kent Arşivi ve Müzesi ile ilgili olarak dün saat 14’de Milas Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda ilçemizde bulunan kurum ve kuruluş yöneticileri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katılımıyla “1. Arama Toplantısı” düzenlendi. 
 
Geçmişinden de sorumlu olduğumuzun bilinciyle
Toplantının açılış konuşmasını yapan Milas Belediyesi Koruma Uygulama Denetim Bürosu Arkeolog Üyesi İsmail Ernur Öztekin, yaklaşık 6 aydır büyük bir ekiple, heyecanla, titizlikle yapılan ve son 10 haftadan bu yana ziyaret ve bilgilendirme toplantılarıyla devam eden çalışmaların ilk ürünü olan Milas Kent Arşivi ve Müzesi’nin yerleşim planına ilişkin ilk projelerini hazırladıklarını belirterek, “Bugünkü programımızda müzemizin kurucu danışmanı Prof. Dr. Engin Berber hocamızın sunumundan sonra toplantımıza katılanların görüşleri alınacak ve son olarak bağış kampanyamıza start verecek tanıtım filmimiz ve müzemizde sergilenmek üzere sizlerden gelen bağış eserlerin teslim alınması ile toplantımız son bulacak. Kentimizin geleceğinden sorumlu olduğumuz kadar, geçmişinden de sorumlu olduğumuzun bilinciyle verdiğiniz destekler ve duyduğunuz güven için belediye Başkanımız Muhammet Tokat başta olmak üzere projeye emek veren tüm ekip arkadaşlarımıza adına teşekkürü bir borç biliriz” dedi. 
 
3 aşamalı arama toplantıları
Öztekin’in yaptığı konuşmanın ardından söz alan müzenin koordinatörlüğünü yapan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber, süreç hakkında bilgi aktararak, “planladığımız noktaya geldik. Yoğun bir çalışmanın ardından şuan itibariyle bir anlatım planı elimizde oluştu. Müzede artık ne yapacağımızı, nereden başlayacağımızı biliyoruz. Ama nasıl yapacağımız yönünde yine de görüş ve önerilere ihtiyacımız var. Onun için bugün 1. Arama Toplantımızı düzenliyoruz. Arama toplantılarımız üç kademeden oluşacak. Önümüzdeki günlerde 2’nci ve 3’üncü Arama Toplantısı da yapılacak. İkinci toplantımızı büyük ve köklü ailelere yönelik yapacağız. Üçüncü toplantımızı ise halka yönelik” dedi. 
Berber, toplantıya katılanlara toplantının içeriği hakkında bilgi aktardıktan sonra Çöllüoğlu Han’da oluşturulması planlanan Milas Kent Arşivi ve Müzesi ile ilgili ortaya çıkan yerleşim planı ve önerilen logolarla ilgili bilgileri paylaştı.
Katılımcıların görüş ve önerilerinin alındığı toplantının bir bölümüne daha sonra Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili - Muğla Denetmen Vekili Dr. Ceyhun İrgil de katıldı. 
 
Toplantıya katılanlar arasında bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muzaffer Demir tarafından, oluşturulacak olan müzede değerlendirilmesi amacıyla Prof. Dr. Engin Berber’e ipek dokumacılığında kullanılan “Kirmen” adı verilen bir eşyayı teslim etti.