SENDİKADAN PERSONELE EĞİTİM

27.04.2016


 SENDİKADAN PERSONELE EĞİTİM 

DİSK/ Genel İş ( Türkiye Genel İş Hizmetleri İşçileri) Sendikası Eğitim Daire Başkanlığı tarafından Milas Belediye Personeline işyeri üye eğitimi düzenlendi.
Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül,Eğitim Daire Müdürü Faruk Özdemir ve Eğitim Uzmanları tarafından Milas Belediyesi Prof. Dr.Aşkıdil Akarca Salonunda düzenlenen seminerde  Kıdem Tazminatı,Taşeron İşçiliği ve Ulusal İstihdam Stratejisi konularında Belediye personeli bilgilendirildi.
Açılış konuşmasını yapan Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş katılancılara hoş geldin dedi.Kocabaş son günlerde gündemi meşgul eden Laiklik tartışmaları için Atapark’ta yapılacak basın bildirisi ve  Muğla’da düzenlenecek 1 Mayıs  yürüyüşü için personeli davet etti.
Kocabaş’ın ardından kürsüye gelen Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül  Kıdem Tazminatı,Ulusal İstihdam,Taşeron İşçi ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Şengül kıdem tazminatı konusunda yaptığı açıklamada ;”Kıdem tazminatlarının Fona devir edilmek istendiğini bu günkü şartlarda 10 yıllık çalışan bir işçinin bürüt ücret üzerinden 16 bin TL kıdem tazminatı alacağını bu hakkın fona devrinden sonra bu paranın 6 bin TL ye ineceğini ileriki yıllarda da bu hakkın tamamen ellerinden alınmak istediğini söyledi. 
Şengül’ün değindiği diğer konu ise Ulusal İstihdam oldu.Hükümetin Ulusal İstihdam büroları açmak istediklerini belirten Şengül sözlerine şöyle devam etti. ;İstihdam büroları sayesinde kıdem tazminatı,sosyal güvencesi olmayan kiralık işçiler yaratılmak isteniyor.İşyerleri bu büroları arayarak istedikleri süre kadar kiralık işçi çalıştırıp hiçbir sosyal hak vermemiş olacaklar.Bu anlamda tüm işçilerimizin hakları ellerinden alınmak istendiğini belirtti.Taşeron konusuna da değinen Şengül ;Seçimler öncesi bu konunun sıkça gündeme getirdik ama  şimdiye kadar hiç bir adım atılmadı.Geçtiğimiz günlerde açıklanan Torba Yasada Taşeron işçiye kadro müjdesinin içi de boş çıktı”dedi.
Şengül konuşmasında Emeklilerden,açlık sınırına ve ülke gündemine dair bir çok konuya değinerek tek istediğimiz İnsanca yaşamak,Ücretlerin iyileştirilmesi ve Taşerona kadro diyerek sözlerini tamamladı.
Düzenlenen eğitim öncesi Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret eden DİSK Genel İş Sendikası Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül ,Daire Müdürü Faruk Özdemir,Şube Başkanı Uzay Kocabaş,İşyeri Temsilcileri Davut Çakar ve Cevat   Çağıran   eğitim hakkında bilgi aktardılar.
Taşeron işçiliği,Askeri ücret ve ülke gündemine dair görüşlerin konuşulduğu ziyarette açıklamalarda bulunan Eğitim  Daire Başkanı Mahmut Şengül ;
“DİSK genel anlamda çok güçlü bir sendikaydı son zamanlarda epey kan kaybettik.Hükümet kendisi gibi olmayan ,aynı düşünceye sahip olmayan tüm Kurum ,Kuruluş ve STK lara top yekün saldırı başlattı.Bu anlamda birbirimize daha çok sarılıp sahip çıkmak zorunluluk haline geldi.Bizlerde işyerlerimizdeki tabana inip bilinçlendirme ve ülkemizin gidişatı hakkında bilgiler aktarmaya çalışıyoruz.Amacımız bir çıkış yolu bulabilmek.Muğla genelinde 7 Eğitim programı yaptık,Türkiye’de gitmediğimiz yer kalmayacak.Gittiğimiz yerlerde personelimize Taşeron işçiliği,Askeri ücret,Kıdem tazminatı gibi birçok konuda bilgi aktarıyoruz”dedi.
 
Ziyaret ve verilecek eğitim için DİSK yöneticilerine teşekkür eden Başkan Tokat ;
“Biz sizlerle aynı paralelde ve aynı düşünce içerisindeyiz.Şimdiye kadar ki süre içerisinde sendikamızla uyum ve anlayış içerisinde birbirimize yardımcı olarak çalıştık.Sendikalarımız bizim için önemli.Arkadaşlarımızın kucaklaşması,hizmetlerin artması anlamında  bu tür bilgilendirmeler çok önemli. Sizlere teşekkür ediyorum”dedi
Başkan Tokat sözlerine şöyle devam etti.
“Büyükşehir yasasından en fazla etkilenen en fazla gelir kaybına uğrayan Milas Belediyesi olmuştur.13 mahalle ve 50 bin nüfusa sahip iken yasadan sonra 132 mahalle ve 150 bin nüfusa çıktık.Gelirlerimizin çoğu elimizden alında buna rağmen hizmetlerimize devam ediyoruz.Daha önceki dönemlerde hiç hizmet alamamış mahallelerimize alt yapıdan üst yapısına kadar tüm hizmetleri götürüyoruz.Düğün salonu yaptığımız mahallelerimiz var.Bu anlamda bölgenin en fazla hizmet üreten belediyesiyiz.Hedeflediğimiz bir çok hizmeti götürebilmek için yeterli bütçemizin olmamasına rağmen mazeret üretmek yerine çareler üretiyoruz. . Kısa vadede elimizdeki arazi ve arsaları satarak çare üretiyoruz ve çalışanlarımızın maaşlarını ödüyoruz.Çalışanlarıma maaş hizmet bekleyen halkıma da o hizmeti götürmek durumundayım.Yastığa  başımı koyduğum zaman vicdanım rahat olmalı. Tüm olumsuzluklara rağmen Belediyemizde çalışan taşeron işçilerimize en düşük 1.600 en yüksek ise 1.900 TL asgari ücret veriyoruz.Son zamanlarda maaş ödemelerimizde bazı sıkıntılar yaşasak ta tüm personelimiz ve sendikamız  ile ortak anlayış içerisinde bu sorunların üstesinden geldik.Arazi ve Arsa satışlarından ve Emlak vergilerinden gelecek para ile sıkıntıdan önümüzdeki aylarda kurtulacağız.
Sizlere tekrar teşekkür ediyorum bu tür bilgilendirme seminerlerinin daha sık düzenlenmesini diliyorum"dedi