MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

06.05.2016


 MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Milas Belediyesi Mayıs ayı olağan Meclis toplantısını Bugün saat 10:00’da Aşkıdil Akarca Salonunda gerçekleştirdi.Meclis 20 Mayıs Cuma günü saat 10’da Aşkıdil Akarca Salonunda tekrar toplanacak.
24 ana 10’da ek gündem maddesinin görüşülmesine Raporlu olan İlknur Öner ve mazeret bildiren Levent Akyer,Şakir Özdemir katılmadılar.
Çoğunluğun sağlanmasıyla açılan Mayıs ayı meclis sonrası geçtiğimiz mecliste AKP grubu tarafından itiraz edilen ve eleştirilere maruz kalan 2015 Mali Yılı faaliyet Raporuna dair Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat açıklamada bulundu.
Başkan Tokat açıklamasında itirazlara maruz kalan Hizmetler,Temizlik hizmetleri,Labranda suyu,Alacakların takibi,Bütçe gelirleri,Yol yapım giderleri , İller Bankası gelirleri, ve Belediyenin iyi yönetilmediği konularına değindi.
Tokat  2015 yılında hizmetlerin kırsal mahallelere yeterince götürülmediği konusunda yaptığı açıklamada ; 2015 yılında tamamlanan alt yapı çalışmaları sonucunda Milas genelinde başlattıkları alt yapı çalışmalarına ağırlık verdiğini bu bakımdan kırsal mahallere yeterli hizmetin götürülmediğini belirtti.Üst yapı çalışmalarının tamamlandığını 2016 yılı programlarında ise kırsal mahalleler olduğunu söyledi.Labranda suyu hakkındaki açıklamasında ise Fabrikanın günümüz koşullarına ayak uyduramadığını,yeni teknoloji ile yenileneceğini bu konuda çalışma başlattıklarını belirtti.
Temizlik hizmetleri 
Büyükşehir yasası gereği 132 mahalleye çıktık,hizmet alanımız genişledi.Elimizdeki ekipmanlarımız Büyükşehir yasası öncesine göre ve eski.Yeni ihalemizi yaptık şu anda KİK’ten gelecek sonucu bekliyoruz.Buna rağmen Temizlik hizmetleri birimimiz tüm olumsuzluklara karşı iyi şekilde çalışıyor.
 Belediye alacaklarının takibi 
Geçmiş dönemdeki icra takibindeki dosyaların çoğu su alacaklarına yönelik idi.Yaklaşık 200 adet dosyanın 150 si bu yöndeydi.Yasa gereği Su hizmetleri Büyükşehire devir oldu dolayısıyla alacakları da devir ettik . Belediyemiz alacakları konusunda Avukat sayımızı arttırdık.Alan tespit ekibi kuruyoruz,teknolojiden de yararlanacağız.Belediyelerin ana görevi alacaklarını takiptir .
Yol Yapım giderleri
Milas Belediyesinin yol giderleri 3 yada 5 milyon iken Büyükşehir yasası sonrası 40 milyona çıktı,iş kapasitemiz arttı.Milas genelinde 6 Belediye varken şu anda tek belediyeyiz.Kapanan belde ve köylerimizden gelen talepleri de karşılıyoruz.
Bütçe Giderleri 
Belediyemiz genelinde bakıldığında bütçemizde artış var.Yine Büyükşehir yasası gereği Su gelirlerimiz den ve uygulanan 5 yıllık Emlak vergisi muafiyetlerinden dolayı kaybımız olsa da genel anlamda gelirlerimizde artış oldu.Bu artışı Arazi satışlarına bağlamak doğru değil,2015 yılı içerisinde satış yapamadık.Esas satışlarımız 2016 yılı içerisinde olacak.Bu satışlardan gelen gelirler de Arazilerin bulunduğu mahallelerimize hizmet olarak gidecek.
İller Bankası Geliri 
 Belediyenin İller Bankasından aldığı payın arttığı söyleniyor.2014 yılı rakamlarına endeksli sonuçlara bakmak gerçeği yansıtmıyor.Belediyemizin İller Bankasından 50 nüfus iken aldığı ve şimdi 150 bin nüfusa göre aldığı pay ortada. Belde Belediyelerimizin kapandığı son 2014 Mart ayında İller bankasından aldıkları paylar da ortada. Buna göre ;
Bafa Belediyesi ; 51 bin Beçin Belediyesi : 132 Güllük Belediyesi : 148 bin Selimiye Belediyesi : 147 bin Ören Belediyesi : 91 bin ve Milas Belediyesi : 1 milyon 816 bin. Bu 6  Belediyenin 2014 Mart ayı sonu itibari ile aldığı son İller Bankası payı 2 milyon 300 bin. 2016 yılı itibari ile ise 2 milyon 100 bin civarlarında.Her hangi bir gelir artışı yok.
Belediye iyi yönetilmiyor
Belediyenin 73 milyon borcundan dolayı iyi yönetilmediği söyleniyor.Gerek Üst yapı giderleri gerekse bu kadar geniş alana yapılan hizmetler göz önüne alındığında bu borç normal.Buna karşın kapanan belde Belediyelerinden gelen 25 milyon borç, uygulanan muafiyetlerden dolayı da alaçığımız vergi ve harçlardan 53 milyon kaybımız oluştu.Buna rağmen bölgenin en fazla hizmet üreten Belediyesiyiz ve 2015 yılı faaliyetlerimiz bizim göğsümüzü kabartıyor.
Başkan Muhammet Tokat’n konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.
Gündemin ilk maddesi olan 2015 Mali Yılı Kesin Hesap Cetveli  konusu Plan ve bütçe komisyonuna havale edildi ve ikinci oturum günü olan 20 Mayıs Cuma günü yeniden görüşülmesine karar verildi.
Kaymak Kavağı Sulaması suyu tarifeleri de bu mecliste görüşüldü.Görüşme sonucunda gece suyu 80 TL sezonluk ise 400 TL olmasına karar verildi.
Gündemin önemli konularından biri ise İlçede faaliyet gösteren Zincir mağazaların açılış kapanış saatlerinin belirlenmesi ide. Geçen mecliste komisyona gönderilen konu hakkında komisyon raporu görüşüldü.Komisyonun yaptığı inceleme sonucunda ise bu konunun meclis yetkisinde olmadığı komisyonun bu konuda bir rapor oluşturamayacağı kararına verildi.Buna göre konunun Belediye Encümeni tarafından tekrar görüşülmesine karar verildi.
Ek gündemin 5 maddesinde yer alan Milas Belediyesi Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde geçtiğimiz ay içerisinde oluşturulan Engelli Nakil aracı hizmetlerinden yararlanmak isteyenler için ücret tarifesinin görüşülmesinde ise il dışına çıkacak hastaların nakillerinde Gidiş dönüş olmak üzere KDV dahil 1 TL alınmasına,Fakirlik belgesi getirenlerden ise ücret alınmamasına  karar verildi.
Ayrıca ek gündemin 8 maddesi gereği. Ören mahallesinde bu yıl ÖRDOST tarafından  3.sü yapılacak olan Yamaç Paraşütü ve Doğa Sporları Festivaline Milas Belediyesi olarak destek verilmesi kararlaştırıldı. 
Gündemim diğer maddeleri ise geçen mecliste komisyonlara gönderilen maddeler ve yeni gelen taleplerin komisyonlara gönderilmesi konuları görüşüldü.
Mayıs ayı meclis toplantısı Meclis üyelerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi.Meclisin 2. Oturumu 20 mayıs Cuma günü tekrar toplanacak.