YÖNETMELİĞE UYMAYAN ASANSÖRLER MÜHÜRLENİYOR.

30.05.2016


 
YÖNETMELİĞE UYMAYAN ASANSÖRLER MÜHÜRLENİYOR.
Milas Belediyesi  İlçede tehlikeli bulunan asansörleri mühürlemeye başladı.
 Geçtiğimiz yıl Aralık ayında  “24 Haziran 2015 tarih ve 29396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Asansör,İşletme,Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” çerçevesinde İlçede bulunan Asansörlü binalara ait bina sorumlularının veya yöneticilerinin bilgilendirilmesi amacıyla toplantı düzenlenmiş,yönetmeliğe uymayan asansörlerin 2016 yılı itibari ile mühürleneceği söylenmişti.
Yapılan bilgilendirme toplantısı sonrası İlçede bulunan asansörlerin denetlenmesi için A tipi muayene kuruluşu olan  Artıbel Belgelendirme Teknik Kontrol Gözetim ve Eğitim Ltd.Şti ile protokol imzalayan Milas Belediyesi gelen bilgiler doğrultusunda tehlikeli  Asansörleri mühürlemeye başladı.
Artıbel firması ilçedeki binalarda yaptıkları  periyodik kontrollerde bazı asansörlerin “Güvensiz” olduğu ve “Kırmızı” renkli bilgi etiketi iliştirdiği,ardından yapılan takip kontrollerinde söz konusu asansörlerin “Güvensiz” durumunun devam ettiğini tespit edip durumu Milas Belediye Başkanlığına rapor ile bildirdi. Gelen raporlar doğrultusunda harekete geçen Milas Belediyesi Zabıta ve İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tespit edilen “Güvensiz” asansörleri mühürlemeye başladı.
Milas Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ;Apartman yöneticilerimiz mağdur olmamaları adına Asansörlerinin” İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği gereği periyodik bakımlarının muhakkak yaptırmaları ve uygun hale getirmeleri gerektiği aksi taktirde güvensiz bulunan asansörlerin mühürleneceği belirtildi.