TARİHİ KENTLER EDİRNE’DE BULUŞTU

06.06.2016


TARİHİ KENTLER EDİRNE’DE BULUŞTU
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat   Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Belediyelerin Başkanlarının katılımıyla ve Edirne Belediyesi´nin ev sahipliğinde gerçekleşen "Trakya Kültür Öncelikle Yol Haritası Işığında Rotalara Bağlı Bölgesel İşbirliği" başlıklı seminere katıldı.
Yerel yönetimler ile meslek ve sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek kentlerin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasını ve tanıtımını sağlamak amacıyla kurulan Tarihi Kentler Birliği (TKB) Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde 27-28 Mayıs 2016 tarihinde toplandı.
Milas  Belediyesi’nin de üye olduğu 2000 yılında 52 tarihi kent belediyesi tarafından yerel düzeyde kentsel, kültürel ve doğal mirasın korunması, muhafazası ve işbirliği ile yürütülecek ortak çabaların teşvik edilmesi amacıyla kurulan ve kurulduğu tarihten itibaren birçok önemli projeye imza atan Tarihi Kentler Birliği, Edirne’de toplandı. 
Toplantı 27-28 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek olan Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri ‘Trakya Kültür Öncelikli Yol Haritası Işığında Rotalara Bağlı Bölgesel İşbirliği’ başlığı adı altında gerçekleşti
27 Mayıs 2016 Cuma Günü Saat: 20.00’da Margi Otel Tuna Salonu’nda açılış programıyla başlayan toplantı  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TKB Danışmanı Kurulu ve ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB Başkanı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Edirne Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan’ın konuşmaları ve ardından da akşam yemeğiyle son buldu.
28 Mayıs 2016 Cumartesi Saat :09.00’da Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda.(ETSO’)da gerçekleştirilen toplantıda; Şehir Plancısı Faruk Göksu ‘Trakya’da Ortak Yaşam ve Gelecek Hedefleri’; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Edirne’de Doğal, Tarihsel Mirasın Korunmasında Yeni Atılımlar ve Gelecek Hedefleri’, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ‘Balkanlarda Kültürel Mirasın Korunması ve Bursa Örneği’ isimli birer konuşma yaptılar. Gelen değerlendirmelerin ardından program Selimiye ve çevresinde gerçekleştirilecek kent gezisi ve öğle yemeğinin ardından sona erdi.
 Tarihi Kentler Birliği  toplantısı Bulgaristan´ın  Burgaz,Nesebır,Varna,Ruscuk,Plevne,Sofya,Plovdiv(Filibe) ve Kırcaali kentleri ile Romanya´nın Köstence ve Bükreş kentlerini kapsayan teknik inceleme gezisiyle son buldu.