ŞEHİTLER ANITI İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

26.07.2016


 ŞEHİTLER ANITI İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Milas’taki Üçyol Kavşağı’nda bulunan Güven Park’a  yapılması tasarlanan Milas Şehitler Anıtı’nın projesi için bilgilendirme toplantısı yapıldı. Milas Belediyesi Ek Hizmet binasında Belediye Başkanı Muhammet Tokat başkanlığında gerçekleşen bilgilendirme toplantısına teknik birim müdürleri ve personeli katıldı.
Bilgilendirme sunumu öncesi  Milas Belediyesi tarafından Kırsal mahallelerde  yürütülen çalışmalar hakkında teknik müdürlerden bilgi alan Başkan Tokat bu kadar geniş alanda bu denli kapsamlı çalışma yürüten başka bir Belediyenin olmadığını belirtti.
Hoş geldin Bebek projesi kapsamında kurulması planlanan Hatıra Ormanı hakkında da açıklamada bulunan Başkan Tokat ;”Hatıra Ormanının Akkent bölgesinde bulunan dere kenarında Belediyeye ait 23 dönümlük alana sahibiz ve buranın tamamı park alanı.Bu alan ile ilgile başka çalışmalarımızda var.İlk etapta derenin kötü görünümünden kurtulması için Hatıra Ormanını kurmayı planlıyoruz.Bu alanda yapacağımız diğer projeler içinde ekiplerimiz çalışıyor”dedi.Başkan Tokat’ın açıklamasının ardından bilgilendirme toplantısına geçildi.
Şehit yakınlarının ve gazilerin talebi doğrultusunda Milas Kent Müzesini kurmak için görevlendirilen Prof. Dr. Engin Berber ve ekibi tarafından projelendirilen anıt hakkındaki detaylar tasarım ekibinde yer alan Gürem Erdoğmuş ve Ömer Baysal tarafından toplantıya katılanlara aktarıldı.
Bilgilendirme sunumunda; Anıt mevcut havuz üzerine yerleştirilecek ve led ışıklar ile aydınlatılıp hem kara yolundan hem de havadan görülmesi sağlanacak. Yola cephesi olacak şekilde protokol noktası oluşturulacak,havuz üzerinde hilal ve merkezinde ise yıldız yerleştirilecek.Anıt etrafında dolaşım alanı sağlanacak.Alana girişte ise iki adet meşaleli paye olacak.Dolaşım alanı içerisinde ise altı farklı totem yerleştirilecek.Totemlerin her biri Balkan,1.Dünya,İstiklal,Kore,Kıbrıs savaşları ve İç güvenlik harekatını simgeleyecek ve her bir şehidimiz içinde üzerlerine isim yazılı plakalar konulacağını aktarıldı.
Yapılan sunun sonrası toplantıya katılan teknik birim çalışanları proje hakkında  görüş ve önerilerini belirterek bazı eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söylediler.Başkan Tokat ve beraberindeki ekip daha sonra projenin uygulanacağı Güven Park’a gelerek alanı inceledi. Şehitler Anıtı Projesinin kendisi açısından önemli olduğunu belirten Tokat; . Milas’a özgü yerel değerler de içeren, özel bir şehitlik projesine imza atmak istiyoruz. Şehitlerimizin ismini yaşatacak olan Şehitler Anıtımızın için nihai kararı vereceğimiz son toplantımızı Prof.Dr.Engin Berber hocamız ile Perşembe günü yapacağız. Proje ekibi son çalışmalarını tamamlayıp bizlere sunacaklar.Anıtı 30 Ağustos tarihine yetiştirmeyi istiyoruz dedi.