MELİH CEVDET ANDAY EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİBİ BELİRLENDİ

15.08.2016


 MELİH CEVDET ANDAY EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİBİ BELİRLENDİ…

Deneme, tiyatro, roman ve şiir dallarında özgün ürünlerin yaratıcısı ‘Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü’ne layık görülen eser belli oldu… Yarışmayı kazanan esersahibine ödülü 27 Ağustos 2016 günü Ören’de düzenlenecek etkinlikte verilecek…
Her yıl farklı dallarda düzenlenecekolan ‘Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü’ yarışmasında bu sene ‘Deneme’ türünde ödül verildi.
Orhan Alkaya, Enver Aysever, Cem Erciyes,Eren Aysan, IoannaKuçuradi ve Ali Sirmen’in katılımıyla, 1 Ağustos 2016 günüIoannaKuçuradi’nin başkanlığında toplanan ‘Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü’ seçici kurulu, bu yıl ‘Deneme’ türüne verilen ödüle, “yapıtındaki dil inceliği, konusunu ele alışındaki tutarlılık, deneme türüne uygun biçem özgünlüğü” gözönünde bulundurularak,‘Yalnız Şiir’ adlı kitabıyla Şeref Bilseloybirliğiyle ödülü almaya hak kazandı.
Seçici kurul, Ömer Faruk’un ‘Yarabıçak’ adlı yapıtını, ödül yönetmeliğine uygun tarihte yayınlanmadığı için değerlendirme dışı bırakmış, ancak kitabın Melih Cevdet Anday üzerine özgün bir kimlik taşımasından dolayı Ömer Faruk’a bir “teşekkür belgesi” sunulmasını uygun gördü.
Melih Cevdet Anday’ın ürün verdiği türlerde değişerek her yıl yinelenecek olan ödül, 2017 yılında “Tiyatro Oyunu” dalında verilecek. Bu ödülün seçici kuruluna Prof. Dr. Ayşegül Yüksel de davet edildi.
27 - 28 Ağustos 2016 tarihlerinde Ören’de…
Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü,27 - 28 Ağustos 2016 tarihlerinde Ören’de düzenlenecek etkinlikte verilecek. Etkinlikte konser, ödül töreni ve bir de gösteri yer alacak.
27 Ağustos 2016 Cumartesi günü Makbule Kaya konseriyle başlayacak olan etkinliğin birinci günüödül töreniyle tamamlanacak. Etkinlik, 28 Ağustos 2016 Pazar günü ise Enver Aysever ile ‘Aykırı Kumpanya’ adlı gösterisiyle sona erecek.
Yarışmayı kazanan eser sahibine ödül olarak 3 bin TL. verilecek.