19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

19.10.2016


 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

İki bölüm halinde düzenlenen etkinliğin ilk bölümü saat 10.30’da Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve muhtarlar tarafından çelenk konulmasıyla başlayan anıt önündeki program, saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle sona erdi. 
Etkinliğin ikinci bölümü ise Milas Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda düzenlendi. 
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Çoban, “5 Ekim 2015 tarihinde alınan 19 Ekim Muhtarlar Günü ilan edilmişti. Bu kararın alınmasında emeği olan kurum ve kuruluşlara, katkısı olan siyasi partilere ve kişilere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz”dedi.
Program daha sonra Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın konuşmasıyla devam etti. Başkanlık görevi süresi boyunca muhtarlarla sürekli iletişim içerisinde olmaya çalıştığını belirten Başkan Tokat, “bende bir muhtar çocuğuyum. Hem yerel yönetici olarak, hem de muhtar çocuğu olarak, bugün burada sizlerle olup, sizlerin gününü kutlamaktan dolayı mutlu ve gururluyum. Muhtarlık müessesesi demokrasi ve hizmet açısından çok önemli. Biz yerel yöneticiler sorumluluklarımızı imkanlarımız dahilinde yerine getirmeye çalışıyoruz. Türkiye’de yapıları ve çalışma alanları olarak çok ilginç belediyeler var. Milas Belediyesi de onlardan bir tanesi. Mahalle sayımız oldukça fazla ve bu mahallelerin büyük bir bölümü de kırsal kesimde. Bu alanlara hizmet etmek kolay değil. Ama sizlerin de katkılarıyla çalışmalarımızı yapıyoruz. Görev süremiz boyunca bizlerle yaptığınız işbirlikleri ve yol göstericiliğinizden dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. 12 yıl muhtarlık yapmış bir babanın evladı olarak sizlerin ne şartlarda görev yaptığınızı iyi biliyorum. Aile ve çalışma şartlarınızı en iyi bilenlerdenim. Bu açıdan biz yerel yöneticilerin görevlerinin kolaylaştırıldığı kadar sizlerin de görevlerinin kolaylaştırılması için çalışıyoruz. Plan ve programlar kapsamında sizlerden mahalleleriniz için gelen tüm talepleri ve istekleri yerine getirmeye çalışıyoruz” diyerek konuşmasının sonunda muhtarların gününü kutladı. 
Etkinliğin son konuşmacısı olarak kürsüye gelen Milas Kaymakamı Fuat Gürel ise, muhtarlık müessesesini salonda bulunan herkesin çocukluk dönemlerinden itibaren tanıdığı bir müessese olduğunu belirterek, “İçişleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri ve yerleşim yerlerinde muhtarlarla ilgili birimler oluşturuldu. Muhtarlık müessesesi Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaşmış bir müessese. Büyükşehir yasası gereği ilimizde bulunan köy muhtarlıkları mahalle muhtarlıklarına dönüştürüldü. Her ne kadar kırsaldaki çalışmaların hemen hemen tamamı farklı kurumlara dahil edilse de kırsaldaki vatandaşın gözünde muhtar halen daha sorunların çözümü için birinci makam olarak görülüyor. Bir çok sorunu tek başına kendi imkanlarıyla çözmüş muhtarlarımız var. Ben tüm muhtarlarımızın gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi. 
Yapılan konuşmaların ardından 20 yıl ve üzerinde görev yapmış olan muhtarlara, ilçemizin en yaşlı ve en geç muhtarına, daha önceki iki muhtarlık derneğinin birleşmesinde emeği geçenlere plaket ve teşekkür belgesi törene katılan ilçemiz protokolü tarafından verildi.Etkinlik düzenlenen öğle yemeğinin ardından sona erdi.