BAŞKAN TOKAT GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

11.01.2017


 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Milas Belediye Başkanlığı, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine bu sene de ilçedeki basın mensuplarına bir akşam yemeği verdi. Yerel ve genel gündemi değerlendiren Başkan Muhammet Tokat; “2017’ye iyi bir başlangıç yapamadık. Her şeyi kaybedebiliriz ancak umudumuzu yitirmememiz gerekiyor. Çünkü her umut yeni bir başlangıçtır” dedi.

 
Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, Milas Belediyesi Özel Kalem Müdürü Salim Tanış ve ilçede görev yapan basın mensuplarının buluştuğu akşam yemeği, MİTSO Lokali’nde gerçekleşti. 
Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak söze başlayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Halkın doğru ve hızlı haber alma hakkını gözeterek, çok zor şartlarda bile görevini yapmaya çalışan, gazetecilik mesleğinin temel ilkelerine ve evrensel basın kurallarına harfiyen uymaya çalışarak bu görevi yerine getirmeye çalışan siz değerli basın mensuplarına şahsım ve kurumum, temsil ettiğim Milas halkı adına teşekkür ediyorum. 
Ülkemiz gerçekten zor günlerden geçiyor. Bu süreçte halkımız büyük sıkıntılarla boğuşurken, sizler halktan bir kat daha fazla bu sıkıntıları hissediyor ve yaşıyorsunuz. Bu süreçte kimi gazeteci işten atılıyor, kimi içeriye atılıyor, kimi de vatandaşlıktan çıkarılıyor. Modern ve demokratik ülkelerde bu türden şeyleri görmek pek mümkün değil ama maalesef bizler yaşıyoruz. Bakın bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çok önemli bir görüşme başladı. Mevcut Anayasa’nın değişmesi ile ilgili bu görüşmeler adeta halktan gizlenerek yapılıyor. Meclis TV bile görüşmeleri yayınlamıyor. Bir tek Anamuhalefet partisinin milletvekilleri, cep telefonları aracılığıyla görüşmeleri canlı yayınlamaya çalışıyor. Yarın nasıl bir güne uyanacağımızı bilmiyoruz. 
2016 yılı ülkemiz için çok acı dolu, hüzün dolu bir yıl oldu. Gerçi 2017’ye de iyi bir başlangıç yapamadık. Her şeyi kaybedebiliriz ancak umudumuzu yitirmemeliyiz. Umut varsa gelecek var demektir. Çünkü her umut yeni bir başlangıç demektir. Türk halkı olarak asla umutsuz olmayacağız” dedi.
Başkan Tokat’ın ardından söz alan Önder Gazetesi sahibi Coşkun Efendioğlu ise, düzenlenen etkinlik için teşekkür etti ve şunları söyledi: “Sizin de belirttiğiniz gibi ülkemiz, dolayısıyla bu ülkede yaşayan her kesimden insanımız zor bir süreçten geçiyor. Taşrada görev yapanlar bir nebze bu sıkıntıları hissederken, yaygın basın çalışanları bunu daha fazla hissediyor. Buna rağmen sizin de söylediğiniz gibi umudumuz var. Gazeteciler, işten de atılsa, içeri de atılsa hatta vatandaşlıktan da çıkartılsa umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Topluma karşı olan görevimizi ve sorumluluğumuzu yerine getireceğiz.”
GECEYE MİLAS’IN SPOR GÜNDEMİ DAMGA VURDU…
Yapılan konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin ana arterlerinden biri olan cadde düzenleme çalışması ile ilgili kendisine olumlu ya da olumsuz tepkiler ulaşıp ulaşmadığını sorduğumuz da şu yanıtı verdi:
“Düzenleme çalışmaları sürerken yoğun bir şikâyet geliyordu ancak çalışma bittikten sonra herhangi bir şikâyet almadık. Öte yandan Büyükşehir tarafından başlatılan, uzun zamandır üzerinde çalışılan ve bugünlerde tamamlanmak üzere olan ulaşım planı ile halkın memnuniyeti daha da artacak.”
 
Aynı zamanda iyi bir Fenerbahçe taraftarı olan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a; “Geçmiş yıllarda sıkça Fenerbahçe ile ilgili sorulan ‘ne olacak bu Fenerbahçe’nin hali’ sorusunu biz Yeni Milasspor’a uyarladık. Gerçekten merak ediyoruz; Ne olacak bu Yeni Milasspor’un hali? Diye sorduğumuz şöyle yanıt verdi:
“Her şeyden önce bugünkü yönetimi, bu kadar olumsuzluklara, imkânsızlıklara rağmen sergiledikleri tavır, gösterdikleri gayret, onurlu ve dik duruş için kutlamak, teşekkür etmek gerek. Yani şu anda oynayacak bir stad yok, kalacakları bir tesis yok. Buna rağmen şampiyon olmak, sportif başarıyı yakalamak için inanılmaz bir mücadele veriyorlar. Şunu net bir şekilde ortaya koymak gerek; ne yapılırsa yapılsın ne yazık ki halkın desteğini bir türlü alamıyorlar. Bunun nedenini ben de anlamış değilim. Belki de yaşanacak bir şampiyonluk, halkın bakış açısını değiştirecek. Bugün bir avuç diyebileceğimiz taraftarın dışında ne yazık ki takım, sahipsiz kalmış durumda. 
Elbette belediye olarak bizler her türlü imkânı seferber etmiş durumdayız ancak yeterli değil. En son düzenlenen eşya piyangosu bir umut olarak görülmüştü ancak o da olmadı. Şimdi bir an önce beden terbiyesi tarafından yürütülen stad düzenleme çalışmasının bitmesini ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak ikinci bir stadın yapılmasını bekliyoruz. Biliyorsunuz sezon başından bu yana futbolcular Ören’de otelde kalıyor, maçlarını da orada oynuyor. En azından Milas’ta kalmaları için girişimler başladı ve sanırım bir otel kiralanacak. Hiç olmazsa takım ve kent halkı bir arada olacaklar. Tüm bunlara rağmen ben umudumu kaybetmedim. Biliyorum ki kısa bir zaman sonra bu kent, sporda bir patlama yaşayacak. Belki futbolda, belki de voleybolda…
Sizinde takip ettiğiniz gibi voleybol 2’nci ligde bir temsilcimiz var. Şu anda durumu gayet iyi ve her geçen gün daha iyiye gidiyor. Yeni bir sporcu (pasör) daha transfer edildi. Her konuyla, sporcuların en ufak problemiyle yakından ilgileniyoruz. Seydikemer arayı açtı ve tek başına gidiyor. Biz ise ikinci sıradayız. 2’nciler ve en iyi üçüncüler bir üst klasmana çıkıyor. Milas Belediyesi olarak kısa bir sürede yapımını tamamladığımız Atatürk Kapalı Spor Salonu, yakın bir tarihte hizmet vermeye başlayacak. Uluslar arası maçlar hariç tüm klasman maçları burada oynanabilecek.”
Karşılıklı soru ve cevap bölümünün ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz tarafından geceye katılan basın mensuplarına çeşitli hediyeler sunuldu.