Milas Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

09.02.2017


Milas Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi… Toplantıda ilçemize doğalgaz yatırımının gelmesi için ve doğalgaz bağlanmak üzere BOTAŞ Genel Müdürlüğü’ne ve ilgili kurumlara gerekli müracaatların yapılabilmesi, protokol ve sözleşmeleri imzalayabilmesi için Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a yetki verilirken, belediyeye ait 682 taşınmazın satışının yapılması konusu ilgili komisyona sevk edildi… Toplantının ek gündem maddesinde yer alanHacıilyas Mahallesi’ndeki giyim pazarının bulunduğu alanın otopark yapılması için Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devir edilmesi maddesiise toplantının tansiyonunu yükselten konu oldu… Alanın büyükşehir belediyesine devrilmesine AKP’li meclis üyeleri red oyu kullanırken, MHP’liler çekimser kaldı… CHP’lilerin oylarıyla alanın otopark yapılması amacıyla büyükşehir belediyesine 4 milyon 600 bin TL karşılığında devredilmesine karar verildi…

Milas Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı dün saat 10’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. 13 gündem maddesinin yanı sıra 2 ek gündem maddesinin ele alındığı toplantıda 9 imar komisyonu raporu da görüşüldü.

 

Doğalgaz için Başkan Tokat’a yetki

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın kısa bir açılış konuşması başlayan meclis toplantısının ilk gündem maddesinde ilçemize doğalgaz yatırımının gelmesi için ve doğalgaz bağlanmak üzere BOTAŞ Genel Müdürlüğüne ve İlgili kurumlara gerekli müracaatların yapılabilmesi, protokol ve sözleşmeleri imzalayabilmesi için Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a yetki verilmesi yer aldı. Meclis üyelerinin oy birliğiyle Başkan Tokat’a yetki verildi.

 

682 taşınmaz daha

Vatandaşların kamulaştırma, takas taleplerinin, daha önce yapılan başvurular doğrultusunda komisyonların hazırlamış olduğu raporların da görüşüldüğü toplantının 8’inci gündem maddesinde belediyeye ait taşınmazların satışı ile ilgili konu yer aldı.

Büyükşehir yasasıyla mahallelere dönüşe köylerden Milas Belediyesi’ne intikal eden kırsal mahallelerdeki 503 taşınmaz ile ilçemiz merkezinde yer alan 179 taşınmazın belediyeye gelir sağlanması amacıyla satılması konusu ilgili komisyona sevk edildi.

 

Giyim Pazarı alanının devri

13 gündem maddesinin ve 9 imar komisyonu raporunun görüşülmesinin ardından Şubat Ayı Meclis Toplantısı 2 ek gündem maddesinin ele alınmasıyla devam etti.

Ek gündeminde yer alan “İlçemiz Hacıilyas Mahallesi 351 ada 2 parsel 4151,81 metrekare yüz ölçümlü İmar Planında Otopark alanında kalan taşınmazın Muğla Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığına 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanununun 11’inci maddesi gereğince kıymet takdiri bedeli üzerinden devir edilmesi talebinin görüşülmesi” konusu toplantının tansiyonunu yükselten madde oldu.

Salı günleri giyim pazarı, diğer günlerde ise otopark olarak hizmet veren alanda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından daha kullanışlı bir katlı otopark yapılması planlandığını belirten Başkan Tokat, alan için Büyükşehir Belediyesi’nden de 4 milyon 600 bin TL para ödeneceğini söyledi. Başkan Tokat, ilçemizin otopark sorununun çözülmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle ilçemizde yer ve alan araştırmalarına da devam ettiklerini ifade etti.

 

AKP’liler karşı çıktı

AKP’li Milas Belediyesi Meclis Üyeleri ilçemizde farklı alternatif alanlarının da değerlendirilebileceğini ifade ederek alanın büyükşehir belediyesi devir edilmesine karşı çıktılar. AKP’li Meclis Üyesi Ayşegül Semerci Güneş, “ilçemizin önemli bir unsuru olan Salı Pazarı daha önce yapılan hatalar nedeniyle özelliğini kaybetti. Şimdi giyim pazarı olarak kullanılan alanında iptal edilmesi söz konusu. Milas’ta daha farklı alanlar tespit edilebilir. Bu alanda ısrar edilmemesi gerekiyor” dedi.

AKP’lilerin başka bir alan önerisine karşı Başkan Tokat, “belediyemiz mali anlamda zor durumda. Bu devirle büyükşehirden gelecek bir para var. Benim de o paraya ihtiyacım var. Şuanda bu alan bizim için daha uygun” dedi.

 

AKP’liler “RED”, MHP’liler “ÇEKİMSER”

Konuyla ilgili görüşlerin ifade edilmesinin ardından oylamaya geçildi. Otoparkın Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devrine AKP’li 5 meclis üyesi “RED” oyu kullanırken, MHP’li 4 meclis üyesi “ÇEKİMSER” oy kullandı. Alanın büyükşehir belediyesine devredilmesine CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla karar verildi.

Alanda yapılması planlanan katlı otoparkın en alt katının yine giyim pazarı olarak da kullanılabileceği öğrenildi.