DEVELER SPOR YARARINA GÜREŞTİ

13.02.2017


 DEVELER MİLAS SPOR YARARINA GÜREŞTİ.

Muğla Süper Amatör Küme Ligi’nde Milas’ı temsil eden Yeni Milasspor Kulübü yararına gerçekleştirilen Geleneksel Milas Deve Güreşi Festivali’nin 10’uncusu büyük ilgi ile izlenildi… Güreşlere Aydın’ın Atça ilçesinden katılan Baybora 1 ile Bodrum’dan katılan Kanka adlı develer arasındaki Türkiye Şampiyonluğu Kupa Güreşi mücadelesi berabere bitti… 
Ege Bölgesi’nin en büyük deve güreşi organizasyonları arasında yer alan, Muğla’nın Milas ilçesinde geleneksel olarak her yıl düzenlenen Deve Güreşi Festivali’nin bu yıl 10’uncusu Milas Deve Güreşleri bu yıl Milas Devecilik Kültürü ve Deve Güreşlerini Yaşatma Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleştirildi. 
Muğla Süper Amatör Küme Ligi’nde mücadele eden Yeni Milasspor Kulübü yararına bugün Milas Arena’da yapılan güreşlere Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinden 110 deve katıldı. 
Yaklaşık 5 bin kişinin izlediği güreşleri alanına gelen CHP Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir, Ömer Süha Aldan, Akın Üstündağ, Milas Kaymakamı Eren Arslan, CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık sivil toplum örgütü temsilcileri, belediye meclis üyeleri vatandaşları selamladılar. 
 
Kültüre ve gençlere sahip çıkıyoruz
Selamlama merasiminin ardından kısa bir konuşma yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, katılanlara “hoş geldiniz”  diyerek, “bugün burada hem yörük kültürüne sahip çıkıp, hem de gençlerimize spor kulübümüze sahip çıkıyorsunuz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Milas sporumuz Muğla Süper Amatör Küme Ligi’nde gayet iyi gidiyor, çocuklarımız gayet başarılı maçlar çıkarıyor. Bizler de elimizden geldiğince onları destekliyoruz” dedi. 
 
Bizi biz yapan değerlerdir
Ülkemiz zor günlerden geçtiğini dile getirerek konuşmasını sürdüren Başkan Tokat, “Yörük kültürüne, yörüklerin bir araya gelmesine bu günlerde şiddetle ihtiyacımız var. Deve güreşleri bunu gerçekleştirmemiz için en önemli fırsattır. Sarsılan ve yalpalayan gidişat karşısında bizi bir arada tutacak harç yörük kültürüdür, bizi biz yapan değerlerdir. Milas belediyesi olarak yörük kültürünü elimizden geldiğince desteklemeye çalışıyoruz. Milas’ı yörük kültürünün ve deve güreşlerinin başkenti yapmak için de elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bugün bunu da net olarak görebiliyoruz. Bizim bir ve beraberliğimiz için, geleceğimize güvenle bakabilmemiz için yörük kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak gibi bir görevimiz var. Yörük Atatürk’ünü ve cumhuriyetini seven, dürüst, tutarlı ve vefalı kişiler demektir. Yörük kültürüne çok şiddetle ihtiyacımız var. Yaşatmaya ve geleceğe çok şiddetle ihtiyacımız var. Eğer Anadolu da bir yörük obasında ve Milas Arenası’nda şu dumanlar tütüyor ise Türkiye’nin geleceğinden kuşku duymaya gerek yoktur. Çünkü yörük olaya müdahale etmiş, elini ve emeğini basmıştır. Bu açıdan sizlere tekrar tekrar katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Hepinize hayırlı günler diyorum” dedi. 
 
Bizlere korku vermeye çalışıyorlar 
Başkan Tokat’ın ardından söz alan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise, “bizlerin birlikte olmaya, beraber olmaya, ufak problemleri bir yere bırakarak geleceğe kuruluş ilkelerimiz doğrultusunda birlikte yürümeye en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Yörük bir kere hürriyetine sahip insandır. Doğayla barışıktır. Doğayı insanı sever ve korur. Ama haksızlığa kesinlikle boyun eğmez. Vatanını canı pahasına korur. Bugün buradaki olay sadece deve güreşi değil. Deve güreşi çok güzel bir etkinlik ama bir araya gelmemiz için önemli bir vesile. Bizlere korku vermeye çalışıyorlar. Biz yörük olarak Allah’tan başka kimseden korkmayız, korkmamalıyız. Doğru neyse ona göre hareket etmeliyiz. Yolumuz açık olsun, hayırlı yolculuklar diliyorum”
 
Şampiyonlar berabere kaldı
Yapılan konuşmaların ardından Deve Güreşi Festivali, Kaymakamlık, Milas Belediye Başkanlığı, Yeni Milasspor Kulübü ve Türkiye Şampiyonluğu Kupa Güreşi ile sürdü. Aydın’ın Atça ilçesinden katılan Baybora 1 ile Bodrum’dan katılan Kanka adlı develerin arasında yapılan Türkiye Şampiyonluğu Kupa Güreşi kıran kırana geçti. Seyircilerin de coşkuyla izlediği güreş berabere sonuçlandı. Şampiyon develere kupaları Milas Kaymakamı Eren Arslan tarafından verildi.