YÖRÜKLERDEN MUHTEŞEM GECE…

10.03.2017


 Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği tarafından düzenlenen geleneksel hale dönüşen Türk Halk Müziği ve Halk Oyunları Gecesi, tam bir görsel şölene dönüştü. İzdihamın yaşandığı geceye ise Muğla Yörük Obaları Derneği Oyun Ekibi ve Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Türk Halk Müziği Korosu damga vurdu.

CHP Muğla Milletvekilleri Av. Akın Üstündağ ve Prof. Dr. Nurettin Demir, MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz, Milas Belediye Başkan V. Ahmet Kılbey, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, MHP Milas İlçe Başkanı Cengiz Özkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, bazı belediye meclis üyeleri, Milas Muharip Gaziler Derneği başkan ve üyeleri, çok sayıda mahalle muhtarı, MİFAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Emekli ve dernek yöneticileri ile kalabalık bir izleyici kitlesinin katıldığı gecede adeta izdiham yaşandı.
Salona sığmayan kalabalık giriş bölümünden izlemeye çalışırken, Milas Yörük-Türkmen Derneği Başkanı ve aynı zamanda MHP Milas Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş, davetlilere ‘hoş geldiniz’ diyerek teşekkür etti.
Düzenlenen gecenin artık geleneksel bir hale dönüştüğünü belirten Kiriş, bölgenin bir yaşam biçimi olan Yörük geleneğini yaşatmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını söyledi.
Geceye katılan CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ da, Yörük-Türkmen Kültür Derneği yöneticilerine, düzenledikleri organizasyon ve Ege Bölgesi’nin en önemli yaşam şekli olan Yörük geleneğinin yaşatılması için verilen çaba nedeniyle teşekkür etti.
Muğla Yörük Obaları Derneği, Seydikemer Yörük Türkmen Kültür Derneği ve sanatçıları, Fethiye Yörük Türkmen Kültür Derneği ve sanatçıları, Dalaman Yörük Obaları Derneği, Bodrum Yörük Obası Derneği ve Milas Folklor Araştırma Derneği Halk Oyunları Ekibi’nin muhteşem gösterileri, geceyi izleyenler tarafından dakikalarca alkışlanırken, gecenin kuşkusuz en fazla alkış alan gösterisi ise Muğla Yörük Obaları Derneği Oyun Ekibi ve Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Türk Halk Müziği Korosu oldu.
Milas Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ali Çakır’ın şefliğini yaptığı koro, birbirinden güzel yöresel türküleri seslendirirken, Şef Ali Çakır’ın performansı ayakta alkışlandı.
Gecenin sonunda katılımcılara, Milas Türkmen Kültür Derneği yöneticileri tarafından birer teşekkür plaketi verildi.