GÜNLÜK GÜVEN TAZELEDİ

21.03.2017


Seçimli Genel Kurul Toplantısı gerçekleştiren Milas Kent Konseyi’nde, yapılan oylama sonucunda Mehmet Günlük yeniden başkan seçildi.
 
Milas Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı, Türk Kızılay Derneği Milas Şube Başkanı Mustafa Gezgin, Milas’ı Geliştirme ve Kalkındırma Dernek Başkanı Mehmet Gürcan Yavuz,  Milas Yöresi Davul Zurna ve Roman Kültürü ile Muğla Zeybek Kültürünü Araştırma Tanıtma ve Yaşatma Derneği (MUZKAT-DER) Başkanı Dursun Girgin, Milas Hayvanları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Meliha Tekin ve vatandaşların katılım gösterdiği toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Milas Kent Konseyi Genel Sekreteri Salim Tanış, “Kent konseyleri Türkiye gündemine Yerel Gündem 21 uygulamalarıyla 1997 yılında girmiştir. Ancak Türkiye; demokratik-katılımcı kent yönetimi anlamında dünyadaki diğer ülkelere göre daha deneyimlidir. Çünkü bu tür oluşumlar farklı isimlerde zaman zaman kendini gösterme fırsatı yakalamıştır. 1975 yılında Fatsa’da ‘Mahalle Komiteleri’, 1983 yılında Dikili’de ‘Halk Meclisi’, 1987 yılında Urla’da ‘Kent Senatosu’, 1994 yılında Aliağa’da ‘Kent Parlementosu’, 1996 yılında Gündoğan’da ‘Belde Meclisi’ bunlardan bazılarıdır.” diye konuşarak kent konseyi oluşumunun geçmişi hakkında bilgi verdi.
Milas Kent Konseyi’nin kente sahip çıkmak, yerel yönetimlerin karar alma sürecine daha fazla kesimin katılımını sağlamak ve çalışmaları denetlemek, demokratik ve laik sosyal hukuk devleti anlayışına katkıda bulunmak ve Milas’ı dil, din, ırk, sınıf, cinsiyet ayrımı gözetmeden birlikte yönetmek gibi amaçlar edindiğini belirten Tanış, Milas Kent Konseyi’nde oluşturulan sistemin sürdürülebilmesi için ‘biz’ odaklı çalışmadan vazgeçilmemesi ve Milas Kent Konseyi’nin siyasallaştırılmaması gerektiğini söyledi.
MİLAS KENT KONSEYİ MARKA OLMA YOLUNDA…
Kürsüye gelerek Milas Kent Konseyi’nin marka olma yolunda emin adımlarda ilerlediğini söyleyen Mehmet Günlük, “Uygarlıkların başkenti olarak tarih sayfalarında yerini almış olan Milas’ı, kente dair paydaşlık, aktif vatandaşlık, kentine sahip çıkmak, hemşerilik bilinci ve çözüme ortaklık ilkelerine dayalı sürdürülebilir bir geleceği amaçlayan Milas Kent Konseyi, yerel düzeyde katılımcılığı, uzlaşmayı sağlamayı ve geliştirmeye katkı verecek bir modeli hayata geçirmektedir. Konseyimiz yaptığı tüm çalışmalarda sorumluluğu kazandırmayı amaçlamaktadır. Milas Kent Konseyi işlevini içinde barındırdığı çocuk, engelli, gençlik ve kadın meclisleri, çalışma grupları, mahalle meclisleri aracılığıyla yerine getirmektedir. Milas Kent Konseyi’nin bulunduğu yere gelmesinde büyük katkıları olan geçmiş ve mevcut dönem yürütme kurulu üyelerimize, çocuk, kadın ve gençlik meclislerimize, tüm çalışma gruplarımıza, mahalle meclislerimize ve etkinliklerimize katılarak bize destek veren tüm Milaslılara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
“MİLAS KENT KONSEYİ’NE ÖNEM VERİYORUZ”
Milas Kent Konseyi’nden gelen taleplere önem verdiklerini ve bu talepleri hassasiyetle değerlendirdiklerini belirten Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Kent Konseyi’nin Milas Belediyesi’nin arka bahçesi gibi görülmemesi noktasında büyük hassasiyet gösterdiklerini belirterek, “Milas Kent Konseyi’nden gelen talepler doğrultusunda üstümüze düşen yükümlülükleri yerine getiriyoruz bunun dışında başka herhangi bir etkileşim içerisinde bulunmamaya çalışıyoruz. Özellikle belediye meclisi çalışmalarımızda konseyden gelen talepleri değerlendiriyoruz. Olumlu görmediğimiz noktalar da oluyor ancak bunu demokrasinin bir gereği olarak değerlendirmek gerekir.” dedi.
Konuşmaların ardından Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda görev alan isimlere teşekkür belgesi verildi.
Günlük, daha sonra tekrar kürsüye gelerek Milas Kent Konseyi’nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Milas halkının sorunlarını ilgili birimlere ilettiklerini ve gerçekleştirdikleri toplantılara CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün katılımını sağlayarak çözüm arayışı içerisinde olduklarını ifade eden Günlük, Milas Kent Konseyi olarak düzenledikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Voleybol Turnuvası, Milas Bahçe ve Balkon Güzellik Yarışmaları’nın büyük ilgi gördüğünü ve yarışmaların devam edeceğini belirtti.
Konuşmaların ardından divan üyeliğine; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Olcay Aydilek Kır, Senem Nil Erbey seçildi. Daha sonra yapılan oylamada Milas Kent Konseyi Başkanlığına Mehmet Günlük ,Genel Sekterliğe Zeynep Mat,  Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliğine ise Meliha Tekin, Mehmet Gürcan Yavuz, Özay Sabancı, Kazım Bayındır, Oktay Çelik, Ahmet Trabzon, Mehmet Nergiz, Coşkun Efendioğlu, Gazi Mustafa Yazıcıoğlu, İbrahim Köksal, Olcay Aydilek Kır, seçildi.