Yeni seçilen Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu İlk Toplantısını Yaptı.

29.03.2017


 15 Mart 2017 tarihinde yapılan Milas Kent Konseyi Genel Kurulu’nda göreve gelen Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu, dün saat 13.00’de, Milas Belediyesi Ek Hizmet Binası’ndaki Meclis Toplantı Salonu’nda ilk toplantısını yaptı.

Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd.Doç.Dr. Mehmet Günlük başkanlığında yapılan ilk toplantıya Yürütme Kurulu’na seçilen 15 kişiden 13’ü katılırken, yeni üyelerin tanışmalarının peşisıra, gündemin ilk maddesi olan Kent Konseyi Genel Sekreteri’nin seçilmesine geçildi.
Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na, belediye temsilcisi olarak Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından önerilen, Başkan Yardımcılarından Zeynep Mat, Başkan Mehmet Günlük’ün önerisi üzerine, oybirliği ile Milas Kent Konseyi Genel Sekreterliği’ne seçildi.
Diğer gündem maddelerine geçilmeden once, Genel Sekreter Zeynep Mat, müjdeli bir haber verdi ve Arastapark’ta boşalan genişçe bir mekanın, çalışmalarını buradan sürdürmek üzere Milas Kent Konseyi’ne tahsis edildiğini bildirdi. Yine, sekreterya görevlerini yürütmek üzere Milas Belediyesi’nde görevli Buse Zeybek’in de Kent Konseyi Yürütme Kurulu ermine verildiğini, binanın tefrişatına başlandığını bildirdi. Yürütme Kurulu’nun bundan sonraki ilk toplantısını kendi binasında yapabilmesi öngörülüyor.
İLK KARARLAR
Daha sonra, yeni Yürütme Kurulu’nun resmi kurum ve kuruluşları ziyaret etmesi konusu görüşülerek, Milas ve Muğla’da ziyaret edilecek kişi ve kurumlar belirlendi ve randevu alınması için karar alındı. 
Bir başka gündem maddesi Yürütme Kurulu’nun toplantı periyodlarına ilişkindi ve şimdilik, olağanüstü koşullar hariç, 15 günde bir salı günleri akşam 17:30’da toplanılması kararlaştırıldı.
Bir diğer gündem maddesi de, geçen yıl olduğu gibi, bu yılki Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Milas Kent Konseyi tarafından bir panel düzenlenmesi konusu idi. “Milas’ın kültür turizmi olanakları” konusunda, konusunda uzman kişilerin görev alacağı panelin 20 Nisan’da Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde düzenlenmesi kararlaştırıldı. 
Ayrıca, 15 Mart’taki Kent Konseyi Genel Kurulu’nda alınan karar uyarınca, 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa Referandumu öncesi, 18 maddelik yeni Anayasa Paketi’nin ülkemiz idari yapısında ne türden değişikliklere neden olacağı, yani vatandaşların neye ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyecekleri konusunda, vatandaşların bilgilendirilmesi amaçlı bir konferans düzenlenmesi de karar altına alındı. Süre azaldığı için, 16 Nisan’dan bir hafta öncesinde, tespit edilen hukukçulardan birinin, müsait olması halinde konferans için davet edilmesi kararlaştırıldı. 
Son olarak da yeni seçilen Yürütme Kurulu üyelerine, Milas Kent Konseyi çatısı altında oluşturulmuş olan Kadın, Gençlik, Engelli Meclisi ile Mahalle Meclisleri ve beş adet Çalışma Grubu hakkında kısa bilgi verilip, gelecek toplantıda bunların ele alınarak, çalışmaların sürdürülmesi başta olmak üzere, yeni gündem maddelerinin görüşüleceği ikinci toplantıda buluşmak üzere, toplantı sona erdi.