ŞEHİTLER ANITI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

21.04.2017


Milas’taki Üçyol Kavşağı’nda bulunan Güven Park’a  yapılması tasarlanan Milas Şehitler Anıtı’ında çalışmalar başladı.Anıt’ın ilk harcı Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından döküldü.
Şehit yakınlarının ve gazilerin talebi doğrultusunda, Milas Kent Müzesini kurmak için görevlendirilen Prof. Dr. Engin Berber ve ekibi tarafından projelendirilen anıt  Mayıs ayı içerisinde tamamlanacak.
Başkan Yardımcıları Zeynep Mat,Faik Karagöz ve beraberindeki ekip ile projenin uygulanacağı Güven Park’a gelerek alanı inceleyip ilk harcı döken  Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat  ;” Şehitler Anıtı Projesinin kendisi açısından önemli olduğunu belirterek  Milas’a özgü yerel değerler de içeren, özel bir şehitlik projesine imza atmak istiyoruz. Şehitlerimizin ismini yaşatacak olan Şehitler Anıtımızı  Mayıs ayı içerisinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.
Anıt mevcut havuz üzerine yerleştirilecek ve led ışıklar ile aydınlatılıp hem kara yolundan hem de havadan görülmesi sağlanacak. Yola cephesi olacak şekilde protokol noktası oluşturulacak,havuz üzerinde hilal ve merkezinde ise yıldız yerleştirilecek.Anıt etrafında dolaşım alanı sağlanacak.Alana girişte ise iki adet meşaleli paye olacak.Dolaşım alanı içerisinde ise altı farklı totem yerleştirilecek.Totemlerin her biri Balkan,1.Dünya,İstiklal,Kore,Kıbrıs savaşları ve İç güvenlik harekatını simgeleyecek ve her bir şehidimiz içinde üzerlerine isim yazılı plakalar konulacak.