BAŞKAN TOKAT 22. İZMİR KİTAP FUARINDA

25.04.2017


Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım AŞ (TÜYAP) ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen, 400 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kitapseverleri ağırlamaya başlayan 22. İzmir Kitap Fuarı’nı ziyaret etti. Araştırmacı yazar Nevzat Çağlar Tüfekçi ile bir panele katılmak üzere  İzmir Kitap Fuarını ziyaret eden Tokat , Yayın evlerinin stantlarını da dolaşarak bol bol kitap alış verişi yaptı.
Kültürpark Uluslararası İzmir Fuar Alanı´nda 22-30 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuarda geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden araştırmacı,şair ve Kooperatifçilik alanında sayısız eser kazandırmış aynı zamanda da  Milas Meslek Yüksek Okulu eski Müdürü T. Ayhan Çıkın adına da bir panel düzenlendi. Nevzat Çağlar Tüfekçi tarafından kaleme alınan ve Milas Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında basımı yapılan “Bir Başka Yürekle Yaşamak”-“ Bir Bilim İnsanının Yaşamı”  konulu panele Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ta konuşmacı olarak katıldı.
Düzenlenen panelde sevenleri tarafından  T. Ayhan Çıkın’ın hayatına dair kesitlere ve şiirlerine yer verildi. Şair,yazar ve aynı zamanda Kooperatifçilik alanında çeşitli çalışmalara imza atmış türk tarımı adına yaptığı katkıların ve hayata geçirdiği projelerin azımsanamayacağını belirten Nezvat Çağlar Tüfekçi; Bir Başka Yürekle Yaşamak adlı kitabın çalışmalarına 2012 yılında başladıklarını o yıllardan bu güne kadar yaptıkları röportajlardan derlediği konuları kaleme aldığını ve kitabın Milas Belediyesi tarafından basıldığını söyleyerek Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a teşekkür etti.
  Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin ardından söz alan  ve “Bu gün burada çok değer verip sevdiğimiz bir büyüğümüz merhum  Ayhan Çıkın hocamızı bugün burada yaşatmaya çalışacağımız için çok mutlu ve gururlu olduğumu ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerine başlayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; “Ayhan Çıkın hocam benim Belediye Başkanlığım dönemimde  daha çok kaynaşma imkanı bulduğum bir büyüğüm.Her ne kadar kendisi Yatağanlı olsa da biz onu hep Milas’lı olarak benimsedik.Milas Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü sırasında Milas adına yaptığı çalışmalar bizim için çok önemliydi.Böylesine çok yönlü bir insanla tanışmaktan ve beraber mesai harcamaktan son derece memnunum.Kooperatifçilik ve türk tarımının gelişmesi adına çok önemli çalışmaları olan bir bilim adamına bizlerinde bir vefa borcu vardı.Bu borcumuzu ödeme adına, kendisini ölümsüzleştirmek ve fikirlerini gelecek nesillere aktarmak adına Belediyemizin Kültür Yayınları arasında böylesine önemli yapıtı görmek istedik. Gerek hocamızın yapıcı yaklaşımı gerek ise Nevzat Çağlar Tüfekçi hocamızın başarılı çalışması sayesinde çok güzel bir eser ortaya çıktı.Ben belediye başkanı olarak böyle bir eserin ortaya çıkmasında vesile olduğum için son derece mutlu ve gururluyum.Umuyorum ki bu nesil ve gelecek nesiller Ayhan Çıkın ve Ayhan Çıkın gibi düşünenleri anlayacak ve hayatlarını yeniden gözden geçirecektir”dedi.
Panel sonunda Milas Belediyesi Kültür Yayınları arasında bulunan Ayhan Çıkın adına yayımlanan “Bir Başka Yürekle Yaşamak” adlı kitabı, yazarı Nevzat Çağlar Tüfekçi tarafından sevenleri için imzalandı.