BAŞKAN TOKAT TAŞERON İŞÇİLERİ BİLGİLENDİRDİ.

16.03.2018


Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ,Belediyenin çeşitli birimlerinde çalışan taşeron işçilerle bir araya gelerek yaşanan süreç hakkında bilgi aktardı.
Taşeron işçilerle bir toplantı yapan Başkan Tokat önemli açıklamalarda bulundu.Belediyede çalışan tüm taşeron işçilerin sınavı geçtiklerinin müjdesini veren Başkan Tokat şunları kaydetti ;
Ben  yaşanan süreç ile ilgili bilgi vermek ve sınav sonuçlarınız hakkında bir açıklama yapmak için sizlerle bir araya  geldim. Bildiğiniz gibi KHK ile Özel şirketlere bağlı olarak çalışan arkadaşlarımız bundan böyle Belediyemiz bünyesinde ki bir şirkete nakli yapılarak yine taşeron işçi olarak çalışması hakkında  düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre güvenlik soruşturmasını geçen,emeklilik hakkını kazanmamış olan ve aynı zamanda sınavı başarı ile atlatan arkadaşlarımız 1 Nisan tarihine kadar Belediye şirketine nakli yapılarak çalışmasına devam edecek. Bu sadece Belediyeler için değil  tüm Kamu Kurumlarını ilgilendiren bir düzenleme. Güvenlik soruşturmaları Valilik tarafından yapılıyor, emeklilik hakkı kazanıp kazanmadığınız Sosyal Güvenlik Kurumundan gelecek  yazılara göre belirlenecek, Bildiğimiz kadarıyla Belediyemizde emeklilik hakkını kazanmış 70 kişiye yakın arkadaşımız var.Maalesef bu arkadaşlar Belediyemizde çalışamayacaklar.
Amaç İnsan elemek değil
Bizi ilgilendiren bu aşamada sadece sınav.Bilmenizi istediğim şöyle bir husus var. Bu sınavdaki amaç insan elemek değil.Herkesin ekmeğini kazanması ve işine devam etmesi bizler  için temel amaç. 
Sınav yöntemi olarak yazılı sözlü ve  uygulamalı biçimler belirlenmiş idi. Milas Belediyesi olarak biz Uygulamalı sınav biçimini belirledik ve sınavlarımızı bu şekilde tamamladık.
Sınav sürecini tamamladık
 Dün akşam itibari ile sınav sürecimizi tamamladık.Bu anlamda titizlikle çalışan komisyon üyelerimize teşekkür ediyorum.Her ne kadar sınav sonuçları yarın açıklanacak olsa da ben sizlere bir gün öncesinde sınavı başarı ile geçtiğinizi müjdelemek istedim.Sınav sonuçları sonrasında önümüzde iki husus kalıyor.Bunların bir tanesi SGK’ya yazı yazılması.Buradan gelecek yazı neticesine göre emeklilik hakkı kazanmış arkadaşlar her ne kadar sınavı kazanmış olsalar bile  Belediye ve Kamu Kurumlarında  çalışamayacak. Bir diğer husus ise Valilikler tarafından yapılan güvenlik soruşturması. Yapılan soruşturmaların sonuçları elimize ulaştı fakat daha onlara bakma fırsatı bulamadık.Gelen sonuçlarda bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz.
 
Son aşamada sağlık raporu istenecek
Sınavı geçtiniz,Güvenlik soruşturmasını geçtiniz son olarak Emeklilik hakkını da kazanmamış iseniz  sizden sadece sağlık raporu isteyeceğiz.Bunların hepsi tamamlandığında Belediye şirketimize  girişlerinizi yapmaya başlayacağız.1 Nisan tarihi itibari ile de bu şirket üzerinden çalışmaya devam edeceksiniz. Bu süreç içerisinde herkesin işine sahip olması ve evine ekmek götürecek olması en büyük mutluluğumuz.Ben tüm taşeron arkadaşlarıma hayırlı olmasını diliyorum”dedi”