İSPANYADA TÜRK MUTFAĞI TANITILACAK

20.03.2018


Milas Kent Konseyi’nin organizasyonuyla düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan ARAGELA’nın Türkiye Başkanı Şef Ahmet Çetin, yöremizin yemek kültürünün oldukça zengin olduğunu belirterek İspanya’da Türk mutfağını tanıtmak için organizasyona katılacaklarını duyurdu.

Dünyanın en ünlü gastronomi örgütlenmesi olan ARAGELA Türkiye Sınır Tanımayan Şefler Derneği Başkanı Şef Ahmet Çetin, Milas Kent Konseyi’nin davetlisi olarak Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde konferans verdi.

Milas Zeytin Hasat Şenliği ve Balık Festivalinde şef arkadaşlarıyla birlikte eşsiz sunumlar yapan ve yemek yarışmalarda jüri olarak görev alan Şef Çetin, “Zengin Türk mutfağını, Muğla yöremizin zeytinyağlı yemeklerini uluslar arası arenada tanıtmak için çalışma yapıyoruz. Çünkü mutfağımız oldukça zengin, tanıtım noktasında eksikliklerimiz var. Bu amaçla sınır tanımayan şefler olarak 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında İspanya’nın San Sebastian şehrinde düzenlenecek olan 35. Yıl Kutlamaları’na katılacağız. 60 ülkenin katılacağı bu organizasyonda; ben ve Adnan Şentürk, Berna Donmazer, Yağız Mat olarak Türk mutfağımızı tanıtacağız.” diye konuştu.

Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, CHP İlçe Başkanı Suat Özcan, Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, Milas Meslek Yüksekokulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı’nde Öğretim Görevlisi Arzu Kaplan ve vatandaşların katılım gösterdiği konferansta ARAGELA’nın amaçlarını ve faaliyetlerini anlatan Şef Çetin, Milas’ın Bodrum’un ve Muğla genelinin zengin yemek kültürü hakkında bilgi verdi.

Gastro turizmi açısından günümüzde özgün yemek kültürüne olan ilginin günden güne artığına işaret eden ve bu bağlamda yerel lezzetlerin korunmasının, tanıtılmasının önemli olduğunu söyleyen Şef Çetin, yöreye özgü lezzetleri kayıt altına almak için çeşitli kitap çalışmaları yaptığını belirtti. 

“Milasımızın yemekleri çeşit çeşit otlardan yapılıyor. Yani yemek kültürümüz ot ve zeytin yağı ağırlıklı. Tabi ki etli leziz yemeklerimiz de var. Yıllar yılı oluşan tecrübeyle ortaya çıkan bu zeytinyağlı yemeklerimiz sağlık açısından da çok işlevsel… Adeta bu yemekler şifa kaynağıdır.” diyen Çetin, sunumun ardından salondakilerin sorularını yanıtladı. 

Farklı konu başlıklarında ve temalarda düzenlenen konferans dizisinin devam edeceğini söyleyen Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, yemek kültürü hakkında önemli paylaşımlar yapan Şef Çetin’e teşekkür belgesi takdim etti.