“MİŞTİ, MİLAS HALKININDIR”

04.05.2018


 Kısa adı MİŞTİ olan Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncu topluluğu, oluşan yeni yönetimin ardından ilk oyunu ile tiyatro severlerin karşısına çıktı. İlk iki oyunda salon, tıklım tıklım dolunca birçok izleyici, salona giremeden geri dönmek zorunda kaldı. 

Oyunun sonunda oyuncu topluluğunu tebrik eden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, her geçen gün genç ve büyüklerde yeni katılımların olduğunu belirterek; “MİŞTİ her geçen büyüyor. Bu büyüme Milas’ın dışına da taştı. Milas halkı kendi tiyatro topluluğuna gerçek manada sahip çıkmıştır. Çünkü MİŞTİ, Milas halkınındır” dedi.
Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Aziz Nesin’in yazdığı ‘Zamazingo’ adlı oyununun ikinci gününde de, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nu hınca hınç doldurmayı başardı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, ADD Milas Şube Başkanı Gülçin Erşen ve ADD yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından izlenen oyun, seyircisinden tam not aldı.
Günümüz Türkiye’sini farkla bir bakış açısıyla ele alan, geçmişten günümüze, siyasetten ekonomiye, sosyal yaşamdan edebiyata kadar birçok alanda ülkemizi diğer dünya devletlerinden ayıran yönlerini hicveden oyun, Aziz Nesin tarafından kaleme alınan ve yazarın; öykü, köşe yazıları ve şiirlerinden oyunlaştırılmış.
Yönetmenliğini Necati Eser’in yaptığı oyunda; Mustafa Ali Demirci, Hüseyin Yorulmaz, Nihal Alparslan, Hatice Aydoğdu, Ali İhsan Yavaş, Zafer Gezer ve Cemal Uysal rol alırken oyuncu topluluğu, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, politik ve sosyal duruma mizahi bir dille yaklaştılar. Oyun, salonu dolduran tiyatro severlerce ayakta alkışlandı.
Oyun sonunda sahneye çıkan e oyuncuları tek tek tebrik eden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Bütün arkadaşlarıma yürekten tebriklerimi sunuyorum. Bence tiyatroyu seven, tiyatrodan anlayan insanların bu akşam gerçekten doyuma ulaştığını düşünüyorum.
Çünkü izleyenler, aradığı her şeyi buldular. Bu oyunun yazarı Aziz Nesin’i büyük bir hürmetle yad ediyorum. 
Sizlere de ayrıca teşekkür etmem lazım… Çünkü sanattan anlayan, sanata değer veren, sanatçıyı seven bir toplum olduğumuzu bu akşam bir kez daha gösterdiniz. Sizleri böylesine güzel bir oyunla buluşturduğumuz için de kendimizi bahtiyar hissediyoruz.
Her şeyden önce tiyatroyu çok seven bir insanım ve MİŞTİ’ye çok önem veriyorum. Şu anda sahnedeki arkadaşlarımızın önemli bir kısmı da ilk kuruluşunda emeği olan ve bugün de hala MİŞTİ’yi yaşatmak ve onu geleceğe taşımak sorumluluğunu taşıyan arkadaşlarımızdır. MİŞTİ, bölgede tiyatro adına, sanat adına gerçekten çok örnek gösterilecek köklü bir kuruluştur. Bu kurumu güzel oyunlarla Milas halkı ile buluşturmak, hatta Milas sınırlarının dışına çıkararak başka yerlerle de buluşturmak temel hedeflerimizden birisidir. Bu akşamki tablo, benim çok özlediğim bir tabloydu. Dün katılamamıştım, arkadaşlarım dün akşamda tablonun aynı olduğunu söylediler. Yarın akşam da aynı oyun sahnelenecek. Yarın da bu tablonun yaşanacağını düşünüyorum. Öte yandan 14 - 18 Mayıs tarihleri arasında da MİŞTİ koordinatörlüğünde merhum hocamız Nebi Uslu’yu anma şenliğimiz Milaslı sanatseverle buluşacak. Milas’tan ve dışarıdan gelen tiyatro toplulukları bu şenliği bizlere yaşatacaklar. Milas halkı hem tiyatro aşkına, hem de Nebi Uslu’ya olan vefa duygusuyla o şenlikte de bu salonu dolduracaktır” dedi.