BAŞKAN TOKAT BASIN BAYRAMINI KUTLADI.

25.07.2018


 BAŞKAN TOKAT BASIN BAYRAMINI KUTLADI.

Milas Belediyesi Başkanlığı, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla ilçede görev yapan basın mensuplarının katılımıyla Beypınarı’nda yemek düzenledi. Kutlama etkinliğine; Milas Belediyesi Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan yardımcısı Faik Karagöz ve Milas Belediyesi Özel Kalem Müdürü Salim Tanış katıldı.

“Ben öncelikle Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum. Çağdaş demokrasilerde basınımızın düşünceyi yayma, düşünce özgürlüğü ekseninde çok önemli bir işlevi var. İnsanlar gerek anayasalarda gerekse uluslararası sözleşme ve beyannamelerde doğuştan itibaren kazandığı temel haklardan birisi olan düşünmek, düşünmeyi yaymak, düşündüğünü açıklamak. Bunlar temel insan haklarıdır ve bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösterir. Bu anlamda düşüncenin yayılması noktasında gerçekten çağdaş dünyada en önemli görev ve işler basınımıza düşüyor. Bu yüzden ülkemizde ve dünyamızda yaşadığımız bu süreç basınımızın düşünce özgürlüğünün ve düşünceyi yayma özgürlüğünün ne derece önemli olduğunu gösteriyor.” diyerek açıklamalarda bulunan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gazetecileri takdir ettiğini belirterek şunları kaydetti: “Düşünceyi yayma özgürlüğünün yanında basınımızın iki temel görev ve niteliği var bunlardan bir tanesi doğru haber yapma ikincisi kamuoyunu bilgilendirme. 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı vesilesiyle bu hususlara vurgu yapmak ve tekrar topluma hatırlatmak gerçekten 24 Temmuzu önemli hale getiriyor. Ben bir 24 Temmuzda daha birlikte olduğumuz için çok mutluyum. Gazeteciler gününüzü kutluyorum Gazetecileri takdir ediyorum. Gazetecilerin hangi zor şartlarda çalıştıklarını biliyorum. Gerçekten savaş meydanlarından tutun dünyanın en sıcak ve kritik noktalarına sonra hayatın getirdiği güzel acı ya da üzüntülü şeylere gece gündüz demeden büyük bir fedakârlık içerisinde koşuyorsunuz. Toplumu bilgilendirmeye ve bilgiyi topluma ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken birçoğunuz gazeteciliğin evrensel ilkelerine bağlı çalışıyorsunuz. Bu açılardan hepinizi yürekten kutluyorum.”

“Yapıcı eleştirilere her zaman açığız”

Gazetecilerin toplumu olumluluğa, üretkenliğe, verimliliğe sonuç almaya ve sorunları çözmeye dönük konularda önderlik yapması gerektiğine işaret eden Başkan Tokat, kendisini herkesi anlamaya çalışan ve empati kurmaya çalışan biri olarak niteledi. Bu nedenle her eleştiriye veya olumsuz yaklaşıma tepkisel durumunun olmadığının altını çizen Tokat, “Ama yararlandığımız ama çok üzüldüğümüz içerlediğimiz konular da olabiliyor. Ben kimseye şu eksenle ya da benimle ilgili su yönde gazetecilik yap demem. Herkese saygım var eleştirilerden yararlandığımız kadar yararlanmaya çalışıyoruz. Belediye herkesin idaresi, temsil yetkisi bende ama orası hepimizin. Bizi yapıcı şekilde eleştirmeniz bize artı kazandırıyor. Sizlerle birlikte bu ilçeye hizmet etmekten mutluyuz. Sizleri tanımaktan ve sizlerle böyle bir ortamı paylaşmaktan kendimi mutlu hissediyorum. Gelemeyen, mazereti olan arkadaşlarımız da var ben herkese teşekkür ediyorum. Gazeteciler gününüzü kutluyorum. 24 Temmuzu bayram havasında kutlayabileceğimiz bir Türkiye dileğimle tekrar sizlere saygı ve selamlarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmanın ve yemeğin ardından, protokol tarafından gazetecilere hediye takdimi yapılmasıyla etkinlik sona erdi.